Martin Frýdl z Nadačního fondu Generace 21.

Martin Frýdl z Nadačního fondu Generace 21. | foto: Generace 21

Kauza kravín uprchlíkům neublížila, lidé jsou vstřícní, říká zástupce nadace

  • 47
Od dubna by měla do jihlavských škol chodit šestice dětí iráckých křesťanů, kteří žijí v rekreačním zařízení Okrouhlík u Jihlavy. Zápis už mají za sebou. „K uprchlíkům jsou všichni vstřícní, kauza ‚přemalovaného kravína‘ jim neublížila,“ říká Martin Frýdl z nadace Generace 21.

Frýdl je jedním z lidí, kteří znají irácké křesťany přicházející do České republiky nejdéle. Nadační fond Generace 21, který pomoc těmto lidem poskytuje, je provází už od Libanonu, kam ze své rodné země prchli před islamistickým pronásledováním.

„Jsou to srdeční lidé, pro nás středoevropany zvyklé spíše na uzavřenost možná s trochu neobvyklou otevřenou a emotivní ‚náturou‘. V tomto smyslu se od nich máme co učit,“ tvrdí Frýdl.

Podle informací, které má MF DNES k dispozici, měly být děti iráckých křesťanů žijících v Čížově u Jihlavy během tohoto týdne zapsány do některé z jihlavských základních škol. O kolik jde dětí a kdy začnou do školy chodit?
V pátek byly dvě děti z rodiny, která přijela dodatečně, zapsány do přípravné třídy. Všechny ostatní školou povinné děti, bylo jich šest, již zápisy do školy absolvovaly dříve. Celkově je tedy do škol v Jihlavě zapsáno osm dětí. V tuto chvíli ještě budou děti procházet intenzivní přípravou v českém jazyce, což znamená čtyři hodiny denně s lektorem plus další čas s dobrovolníky. Předpokládáme, že do školy by mohly nastoupit 1. dubna.

Do kterých škol budou chodit?
Seznam škol, které budou navštěvovat, není nijak tajný, nicméně prosíme o strpení. Rádi bychom, aby se o příchodu nových spolužáků nejdříve dozvěděly děti a jejich rodiče od svých učitelů, a ne z médií.

Podle jakého kritéria jste školu vybírali?
Vše proběhlo ve spolupráci se školským odborem jihlavského magistrátu a řediteli škol. Hledaly se školy s příslušným počtem volných míst ve třídách a zároveň s kapacitou a kvalifikací učitelů, kteří se budou novým žákům věnovat.

Byly nějaké problémy s výběrem školy? Neopakovala se situace podobná té, kdy jste sháněli pro irácké uprchlíky lékaře a byli jste řadou z nich odmítnuti?
Výběr proběhl velmi hladce. Chtěli bychom poděkovat Magistrátu města Jihlavy i vedení příslušných škol za vstřícnost (o problémech s lékaři se dočtete zde).

Možná je brzy, ale jaká je momentálně situace kolem případného zaměstnání pro dospělé v jihlavské skupině iráckých křesťanů?
Na to je skutečně ještě příliš brzy. Zhruba prvních šest měsíců bude probíhat integrační proces, to znamená výuka českého jazyka, reálií o životě u nás... Práci budeme řešit později, zatím shromažďujeme nabídky, které nám přicházejí od podnikatelů a firem z různých míst České republiky. Mezi lidmi na Okrouhlíku je třeba řidič kamionu, ale také bývalý majitel kavárny.

12. února 2016

Jaká je momentálně situace kolem bytů, v nichž by měly rodiny později žít? Ublížila kauza „přemalovaný kravín“ nějak aktivitám Nadačního fondu Generace 21?
Myslíme, že zástupci měst, s nimiž jednáme, nakonec vše pochopili a vědí, že křesťanští uprchlíci jsou vděční za pomoc, kterou jim Česká republika nabídla. Všude tak pokračuje vstřícná spolupráce s magistráty a radnicemi. Tímto bychom chtěli všem městům, ale také regionům a jejich hejtmanům, poděkovat za vstřícnost při přijetí křesťanských uprchlíků (o kauze „přemalovaný kravín čtěte zde).

Sledujete ještě, jak se celá záležitost okolo zmíněné reportáže TV Prima vyvíjí? Připojili jste se ke stížnostem - například skupiny senátorů - adresovaným Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV)?
Pro nás je prioritou, aby uprchlíci mohli postupně začít normální život, seznamovat se s místními obyvateli, chodit „na pivo“... Proto žádný podnět k RRTV nepodáváme, ani se nepřipojujeme. Staráme se o lidi, kterým jsme v České republice nabídli nový život (o stížnosti zde).

Jak často jste vy osobně s jihlavskými uprchlíky v kontaktu?
Jihlavské uprchlíky jsem osobně doprovázel na cestě z Libanonu, Okrouhlík jsem pak několikrát navštívil a s nadsázkou jsou nyní tak trochu i mou rodinou, za kterou cítím odpovědnost.