Řeckem putují desetitisíce uprchlíků, nocují v parcích i přístavech

  • 864
Řeckem se nyní pohybuje na 25 tisíc migrantů, kteří míří k jeho severním hranicím a chtějí se dostat dál do Evropy. S odvoláním na zprávy řeckých médií to uvedla agentura DPA. U hranic s Makedonií, které jsou nyní uzavřené, čeká přes pět tisíc lidí. Další dva tisíce k nim ještě do večera přibudou.

Tábory pro uprchlíky a registrační střediska (takzvané hotspoty) na ostrovech v Egejském moři jsou přeplněné, uvedla televizní stanice Skai. Kvůli přetlaku běženců se zpomalil i provoz trajektů, které převážejí migranty z ostrovů na pevninu.

Celé průvody uprchlíků nyní míří na sever Řecka, vidět jsou například na dálnici spojující Atény se Soluní. Poblíž této dopravní tepny v noci na sobotu přespával velký počet migrantů pod širým nebem, uvedla DPA. Běženci nocují i v aténských parcích a v přístavu Pireus. Tam v sobotu ráno dorazil trajekt, který přivezl 440 lidí z ostrovů Lesbos a Chios.

Řecká vláda ale kvůli usměrnění počtu migrantů připlouvajících na pevninu požádala dopravní společnosti, aby dočasně zastavily nebo zpomalily své trajektové spoje z Egejského moře, uvedl deník Kathimerini. Mnohé trajekty tak nyní kotví v přístavech.

Stále kritičtější je situace u řecko-makedonské hranice, přes niž makedonská pohraniční stráž od pátečního rána nevpustila ani jednoho uprchlíka. U hraničního přechodu Idomeni nyní čeká přes 5 000 lidí, do večera by se jejich počet mohl zvýšit na 7 000.

„V tuto chvíli je tady v Idomeni 5 500 lidí, další uprchlíci ale pěšky nebo autobusy míří sem na sever,“ řekla agentuře DPA mluvčí organizace Lékaři bez hranic Gemma Gillieová. Podle stanice ERT dnes k přechodu dorazí nejméně dalších 1 500 lidí.

Uprchlíky nevpouští ani Srbsko

Přímo u hranice funguje uprchlický tábor, jeho kapacita je ale 1 500 osob, a tak většina lidí musí čekat a přespávat venku. „Situaci máme, co se týče základní péče, pod kontrolou. Hodně lidí muselo přenocovat pod širým nebem, pršelo, ale dokázali jsme včas rozdělit pláštěnky, deky, potraviny a vodu,“ uvedl Gillieová. V sobotu ráno v Idomeni protestovala skupina asi 400 uprchlíků, kteří vyzývali makedonské úřady, aby otevřely hraniční přechod, uvedla agentura AFP.

Makedonie od čtvrtka vpustila na své území jen 150 lidí. Skopje své opatření obhajuje argumentem, že Srbsko nyní přes srbsko-makedonskou hranici rovněž žádné běžence nevpouští. Slovinsko v pátek informovalo, že pětice zemí na balkánské cestě se dohodla propouštět přes hranice zhruba 580 migrantů denně. Úplné zastavení přechodu hranic může souviset s tím, že tisíce běženců jsou ve zmíněných balkánských zemích ještě na cestách a čeká se, až se dostanou dál.

Informaci o 25 tisících migrantů, kteří v důsledku omezení zavedených na hranicích balkánských zemí uvízli v Řecku, tamní úřady zveřejnily v pátek. Atény v této souvislosti požádaly Evropskou unii o nouzovou pomoc ve výši 450 milionů eur (12,2 miliardy korun) na zajištění 100 tisíc uprchlíků v průběhu příštích šesti měsíců.

V Makedonii pomáhají i čeští policisté

V Makedonii už tři týdny působí 27 českých policistů, kteří kontrolují řecko-makedonskou hranici a trasy, po nichž dál do Evropy proudí migranti. Nejsou mezi nimi ale jen muži. Na policejní misi do makedonského příhraničního města Gevgelija a tamního přijímacího uprchlického tábora Vinojug odjely také tři ženy.

„Děláme to samé, co dělají všichni ostatní. Ženy tu mají stejnou práci jako muži,“ říká praporčice Martina Svobodová. Makedonie není její první zahraniční působiště. Pobývala už v Číně, Vietnamu, Mongolsku a Egyptě.

Čeští policisté a policistky mají buď službu v táboře, nebo jsou na „patrole“. Na hlídkách sledují situaci kolem hranice, v kempu dělají třeba prohlídky při registraci. Česko prosazuje kvůli bezpečnosti důkladnější osobní kontroly. U žen je provádějí právě policistky.

Nejdřív příslušníci z Česka sloužili jen s makedonskými kolegy. Do oblasti ale přijíždějí i další zahraniční kontingenty. Kolem hranic tak nyní nejsou vidět už jen místní a české uniformy, ale také slovenské, chorvatské, srbské, slovinské a rakouské.

Uprchlická krize

Policisté vyjíždějí na hranici ve dvojicích. Migrační trasy sledují ve dne i v noci. „Migranti přicházejí v konkrétních časech. Víme už, kdy dorazí. Kontrolujeme určitá místa, kde by se lidé mohli schovávat. Seníky, rozbité domy,“ popsala Svobodová. Podle ní čeští příslušníci terén nyní už dokonale znají.

Kolem zelené hranice se táhne vysoký drátěný plot. Je dlouhý kolem 26 kilometrů. Pár metrů od něj vyrůstá teď další stejná zábrana. Tu první totiž lidé na mnoha místech přestříhali, aby mohli pokračovat ve své cestě. To, že by druhá bariéra lidi od cesty odradila, si policistka ale nemyslí. Souhlasí s tím, že pomůže i pašerákům lidí a jejich služby budou ještě žádanější. „Jsou vždy o krok před námi,“ posteskla si praporčice.

Mise policistů se prodlouží

Makedonie zpřísnila pravidla a omezila počet migrantů, které pouští na své území. Nedostanou se na ně Afghánci. Iráčané a Syřané musí mít k řecké registraci ještě osobní doklady ze své vlasti. Běženci se začínají hromadit v Řecku (psali jsme zde).

Podle ministra vnitra Milana Chovance, který v pátek navštívil české policisty působící na makedonské hranici, Makedonie „odvádí dobrou práci“ a dál do Evropy pouští lidi, kteří utíkají před nebezpečím, ne ty, kteří jdou za lepším životem.

Čeští policisté měli v Makedonii zůstat původně do poloviny března. Jejich mise se ale prodlouží a zatím by měla trvat do konce dubna. Svobodová a její kolegové se ale 19. března vrátí zpátky domů, na místě je vystřídají tři desítky jejich českých kolegů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video