Hana Roháčová | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Šíření viru zika do střední Evropy nehrozí, uklidňovala čtenáře primářka

  • 17
I přesto, že se virus zika vyskytl už i v Česku, jeho masové rozšíření do střední Evropy nehrozí. Rizikem je pouze pro těhotné ženy, a to především na začátku těhotenství. V pátečním on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz to uvedla primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

V Česku se nákaza vyskytla u muže a ženy, kteří se v polovině února vrátili z Karibiku (psali jsme zde). Čtenáře proto například zajímalo, jestli se mohou nakazit od kolegů v práci, kteří se právě vrátili z cest. Primářka je uklidnila, že nic takového nehrozí, virus se totiž nepřenáší vzduchem.

Odpovědi primářky Hany Roháčové najdete zde

Padl také dotaz, jak se v průběhu těhotenství mění riziko vzniku mikrocefalie, pokud se žena nakazí virem zika. „Výzkumy na tomto poli probíhají. Mozek se vyvíjí po celou dobu těhotenství, takže může být taky kdykoliv postižen. Nicméně je pravda, že podle obecných pravidel je i tady asi největší pravděpodobnost postižení spíše v první polovině těhotenství,“ míní Roháčová s tím, že dítě s touto vrozenou vadou už se nedá nijak speciálně léčit.

Přenos nakažené krve by neměl hrozit ani při transfuzi. „Dárce krve je vyšetřován transfúzní službou, před darováním krve jsou zjišťovány okolnosti, které jsou důležité pro možnosti a riziko přenosu infekce krví. Zda je již vyšetřován tento virus, nevím,“ uvedla Roháčová.

Podotkla, že proti infekci zatím neexistuje očkování, doplnila však, že se rozšíření viru do Evropy ve větším měřítku nepředpokládá a v Česku teplomilné druhy komárů nežijí.

Zika může vyvolat potrat stejně jako každá infekce

Jeden z dotazů se týkal už narozených dětí. „U dětí, byť novorozenců, není riziko popisováno. Jako u všech infekcí může onemocnění vyvolat i potrat v raném stádiu těhotenství, nicméně tyto záležitosti jsou stále předmětem výzkumu,“ řekla Roháčová.

Na budoucí těhotenství však podle ní prodělaná nemoc u ženy nemá vliv. Mužům připomněla, aby půl roku po vyléčení používali kondom. A ti, kteří nedávno byli v Latinské Americe či Karibiku, ale neonemocněli, by ochranu měli používat zhruba čtyři týdny.

Hana Roháčová

V roce 1980 promovala na Fakultě dětského lékařství Univerzity Karlovy, poté nastoupila na Kliniku infekčních, parazitárních a tropických nemocí v Nemocnici na Bulovce, kde je dosud.

V roce 1996 se stala primářkou kliniky. Je autorkou monografií, odborných článků v českých i zahraničních časopisech a dalších textů.

Na lékaře se obrací čím dál víc cestovatelů, kteří pobývali v Latinské Americe a dalších zemích, kde se mohou virem zika nakazit. „Nárůst je poměrně významný a netýká se jen lidí, kteří už tam byli, ale i lidí, kteří chtějí vycestovat a ptají se na různá opatření a ptají se, jak je to riskantní,“ uvedla ve čtvrtek primářka na tiskové konferenci, kde s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem a ředitelkou Bulovky Andreou Vrbovskou oznámili, že se virem nakazili dva čeští turisté.

Oba turisté se vrátili do Česka před dvěma týdny. Devětačtyřicetiletá žena byla na dovolené v Dominikánské republice, osmapadesátiletý muž pobýval na ostrově Martinik. Oba měli chřipkové příznaky a vyrážku, testy Zdravotního ústavu v Ostravě potvrdily nákazu právě virem zika.

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta ve středu oznámil, že základní informace o nákaze virem zika a postupu při podezření na ni dostala všechna zdravotnická zařízení v Česku. Ministerstvo zahraničí již loni v prosinci varovalo před výskytem viru v Brazílii a Kolumbii, později upozornění rozšířilo na celý region Latinské Ameriky.

Aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Později se rozšířila do dalších latinskoamerických zemí a následně i do Evropy. Světová zdravotnická organizace vyhlásila kvůli viru celosvětový stav nouze.

Výskyt viru Zika v Česku potvrdily úřady ve čtvrtek:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video