Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dočká se Aleppo příměří? Přítomnost džihádistů naděje zmenšuje

  20:03
O půlnoci z pátku na sobotu má v Sýrii začít platit příměří oznámené Ruskem a USA. Není ale zřejmé, má-li se týkat i těžce zkoušeného Aleppa, kolem nějž se v posledních dnech odehrávají klíčové boje. Struktura místních povstaleckých skupin umožňuje dál útočit s argumentem, že na džihádisty se příměří nevztahuje.

Šedý dým nad městem Anadan v syrské provincii Aleppo po leteckých útocích z 3. března. | foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval podmínky příměří podle RT takto: do pátečního poledne musí každá frakce zájem o příměří oznámit, načež Rusové a Američané společně vytyčí, kdo drží jaké území. O půlnoci na sobotu mají utichnout zbraně všech připojivších se stran včetně syrské vlády, ruských sil i koalice vedené USA.

Kde chtějí příměří

Přibližná mapa situace v severní Sýrii z dílny ruského ministerstva obrany ukazuje, že zájem o příměří (modrá barva) ke 24. únoru jevili spíše povstalci jižněji od Aleppa.

Mapa Sýrie podle ruského ministerstva obrany: červeně jsou zóny kontroly syrské...

Aleppo, největší syrské město, leží ve východním bílém „zářezu“ do zelené plochy (povstalci, kteří k příměří zatím nepřistoupili).

Zdroj: Ministerstvo obrany Ruské federace

Ovšem Putin taktéž výslovně řekl, že se příměří netýká Islámského státu, Fronty an-Nusra a „dalších organizací, které Bezpečnostní rada OSN pokládá za teroristické“ (shoduje se v tom s USA). A výslovně dodal, že útoky na ně budou pokračovat.

OSN sice neumí jednat tak hbitě, aby svůj seznam teroristických skupin udržovala zcela aktuální s ohledem na dynamiku uvnitř desítek povstaleckých frakcí, Fronta an-Nusra na něm ovšem nechybí.

Samotnou intervenci v Sýrii Moskva oficiálně označila za boj (především) proti Islámskému státu, nicméně v praxi Rusové pragmaticky útočí na jakékoliv protivníky autokratického režimu Bašára Asada, ať už to jsou umírněné sekulární síly či už zmíněná an-Nusra.

Ostatně i po minulém pokusu o příměří z 11. února mohli podle Institute for the Study of War Rusové „pokračovat v útocích na spojence USA v Aleppu pod záminkou, že bombardují alkajdistickou an-Nusru“. Což se také dělo, za bezzubých protestů Západu.

Džihádisté a ti další

Institut se ve své zprávě věnuje právě podrobnému rozdělení hlavních z přibližně padesátky skupin, které v severní Sýrii působí a bojují.

Obtížnou pozici Západu ilustruje rozdělení těchto skupin podle síly: z těch, které stály za zmínku, tvoří šest „umírněně sekulárních“ formací nejslabší zaznamenáníhodnou množinu. O úroveň výše, mezi „potenciálně klíčové hráče“, zařadil ISW salafisticko-džihádistickou an-Nusru (která v Aleppu není dominantní a opírá se spíše o západnější provincii Idlíb), jednu o něco mírnější islamistickou formaci (Núr al-Dín Zenkí) a spolu s nimi „umírněně sekulární“ uskupení brigád etnických Turkmenů Firkat Sultan Murad.

Na nejvyšší úrovni klíčových hráčů v Aleppu dle ISW figuruje salafisticko-džihádistické hnutí Ahrar aš-Šam a čtyři formace z řad „islamistických“ (název sám nevypovídá o míře radikalismu, protože anglický výraz „islamist“ má oproti zažitému českému protějšku širší spektrum významů, pozn. red.).

Ahrar aš-Šam odvíjí svou sílu z kontroly pohraničních pozic s Tureckem a tedy značného vlivu na zásobování povstaleckých protiasadovských skupin - zvláště poté, co ofenzíva syrské armády a Kurdů z kantonu Efrin odřízla hlavní zásobovací trasu z Turecka kolem města Azaz.

17.února 2016 v 20:35, příspěvek archivován: 25.února 2016 v 15:51

#Syria #Aleppo #Azaz control map #Kafr_Kalbin, #Kaljibrin, #Mare (Marea) Feb. 17, 4pm https://t.co/akNY7E9dOJ pic.twitter.com/yjNa0aXNka

Silnice z Azazu na jih směřuje k Aleppu. Ještě před několika týdny ji ovládali povstalci (oranžová barva), nyní je vytlačili Kurdové z Efrinu (žlutá) a vládní vojáci (zelená).

Ze zmíněných čtyř dalších silných uskupení pak nejméně dvě vystavují na internetu záběry dokladující držení protitankových raket TOW amerického původu. Jednak Džabat al-Šamíja, nejnovější inkarnace Syrské svobodné armády v oblasti Aleppa, dále Džajš al-Mudžáhedín, uskupení o pěti tisících bojovníků zaměřených výrazně na boj s Islámským státem. Zbylé dvě skupiny - Fejlák al-Šám a Favdž al-Aval - podporuje zejména Turecko.

Jenže být nezávislou bojovou skupinou na severu Sýrie je prakticky nemožné a zejména nejfanatičtější skupiny, tedy džihádisté, se takové síly snaží donutit k poslušnosti. Když loni už zmíněná Núr al-Dín Zenkí začala více spolupracovat s Ankarou, přišli jim příslušníci an-Nusry do Aleppa důrazně vysvětlit, že přílišnou nezávislost nemíní tolerovat - a 35 Turkmenů po tomto „vysvětlování“ přísahalo věrnost Nusře, píše ISW.

Boje o Chanasír

Syrské vládní jednotky sváděly v uplynulých dnech tvrdé boje v oblasti města Chanasír. To leží na jediné silnici, spojující vládní síly v okolí Aleppa s režimem kontrolovaným zbytkem území. Oblast Chanasíru se podařilo dobýt Islámskému státu a přetnout tak důležitou dopravní spojnici. Syrská armáda tvrdí, že už město má zpět pod kontrolou.

Nusra, přestože přímo v Aleppu výrazně nepůsobí, přisunula do provincie koncem ledna značné posily v předtuše dalších bojů. A protože obránci téměř obklíčeného Aleppa sjednotili svá velení do štábu, jehož součástí jsou Západem i Tureckem podporované frakce, stejně jako salafistická Ahrar aš-Šam, Rusko i Asad budou nadále moci zdůvodňovat případné útoky po uzavření příměří palbou na džihádisty. Ti ostatně zabírají značnou část palety bojové síly všech protivládních povstalců.

Z Aleppa prchají desítky tisíc lidí, 150 tisíc může následovat

V to, že se za této situace obyvatelé Aleppa dočkají tolik očekávaného příměří, lze doufat jen těžko. Z města přitom za poslední týdny prchly desítky tisíc lidí, dalších 150 tisíc bydlících v povstalci ovládaných čtvrtích by je podle OSN mohlo brzy následovat.

Západ proto zatím v to, že příměří bude fungovat, příliš nevěří. Podle britského ministra zahraničí Philippa Hammonda Rusko dosud vždy tvrdilo, že útočí jen na teroristy, v kteréžto praxi může i po formálním začátku příměří pokračovat. Hammondův americký protějšek John Kerry zmínil, že pokud příměří selže, může nastoupit „plán B“ v podobě rozdělení Sýrie, uvedl The Guardian.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...