Michal Neuvirth s Radko Gudasem brání Victora Raska z Caroliny.

Michal Neuvirth s Radko Gudasem brání Victora Raska z Caroliny. | foto: AP

V NHL byli v akci tři čeští gólmani, výhru ale slavil jen Mrázek

• 13
V rámci devíti úterních zápasů hokejové NHL se v akci představili tři čeští gólmani. Nejlépe si vedl Petr Mrázek, jenž 28 zákroky proti 29 střelám pomohl Detroitu k výhře 2:1 po nájezdech nad Columbusem. Michal Neuvirth nezabránil prohře Philadelphie 1:3 v Carolině, v utkání měli po asistenci Radko Gudas a Andrej Nestrašil, a Ondřej Pavelec doma padl s Winnipegem 3:5 proti Dallasu.

Hokejisté Detroitu brali výhru po čtyřech porážkách v řadě, během kterých se o starty podělili gólmani Jimmy Howard (1:4 od Islanders a 0:1PP od Rangers) a Petr Mrázek (3:6 od Pittsburghu a 2:3SN od Ottawy).

1. David Krejčí (BOS), 50z.- 48b.(14+34)
2. Jakub Voráček (PHI), 59z. - 47b.(10+37)
3. T. Plekanec (MTL), 60z.- 44b.(12+32)
4. Jaromír Jágr (FLA), 56z.- 43b.(20+23)
5. Jiří Hudler (CGY), 52z.- 34b.(9+25)
6. Martin Hanzal (ARI), 47z.- 32b.(10+22)
7. Tomáš Hertl (SJS), 57z. - 31b.(14+17)
8. Radim Vrbata (VAN), 57z. - 24b.(12+12)
9. Michael Frolík (CGY), 46z. - 23b.(10+13)
10. Aleš Hemský (DAL), 54z.- 23b.(9+14)

Právě český zástupce byl v bráně i v úterní vítězné partii s Columbusem 2:1SN, proti kterému během 65 minut hry pochytal 28 z 29 střel a v rozhodujícím penaltovém rozstřelu jej nepřekonali Cam Atkinson a ani Alexander Wennberg.

Za domácí Red Wings naopak v nájezdech uspěli hned dva ze tří exekutorů, Riley Sheahan a Andreas Athanasiou. V řádné hrací době skórovali jako první Blue Jackets, které už v 19. minutě poslal do vedení Boone Jenner. Detroit srovnal na 1:1 v 34. minutě zásluhou trefy při hře v oslabení od Riley Sheahana, jenž se později prosadil i z nájezdů a byl zvolen první hvězdou utkání.

Po návratu z marodky se vrátil do obrany Red Wings zkušený Niklas Kronwall, což naopak stálo místo v týmu Jakuba Kindla. Český bek byl odeslán zpět na farmu do Grand Rapids v nižší AHL. Před zahajovacím buly domácí ocenili bývalého dlouholetého hráče Nicklase Lidströma za jeho nedávné uvedení do Hokejové síně slávy v Torontu. Bývalý skvělý bek nastoupí do utkání legend, které bude předcházet sobotnímu duelu Detroitu s Coloradem pod širým nebem.

Hokejisté Philadelphie bez zraněného kapitána Clauda Girouxe padli 1:3 na ledě Caroliny, které proti Michalu Neuvirthovi (nastoupil v bráně na místo zraněné jedničky Steva Masona už počtvrté za sebou) stačilo na tři branky pouhých 18 střeleckých pokusů.

Flyers i díky asistenci obránce Radko Gudase (17:18, +/-: 0, 1 střela, 0+1) poslal do vedení v 18. minutě Scott Laughton. V prostřední třetině ale domácí otočili vývoj. Nejprve se chybou v rozehrávce provinil Neuvirth, když od zadního mantinelu namazal puk na hůl Joakima Nördströma.

Rozdílový gól střetnutí pak padl v 39. minutě. Slavil Jordan Staal a asistenci si připsal také Andrej Nestrašil (14:03, +2, 0+1). V samotném závěru duelu ještě Carolině výhru pojistil kapitán Eric Staal.

Obránce Michal Jordán se po několika startech vrátil do role nehrajícího náhradníka poté, co se z marodky dostal zpátky do sestavy zkušený Justin Faulk. Hostující útočník Jakub Voráček (20:50, +/-: 0, 6 střel) byl s šesti střeleckými pokusy jedním z nejaktivnějších hráčů Flyers, brankář vítězů Cam Ward však pochytal 36 z 37 ran a právem byl zvolen první hvězdou.

Carolina se tak zlepšila na 66 bodů a po 67bodovém New Jersey je druhým týmem pod čarou postupu do play-off Východní konference. Philadelphii se s součtem 63 bodů naopak naděje na posun na příčky s divokou kartou (aktuálně v držení 68 bodového Pittsburghu a 70bodového Bostonu) opět o trochu vzdálila.

Od nedávného návratu z marodky nastoupil gólman Ondřej Pavelec do čtvrtého z pěti posledních zápasů Winnipegu. Na úvodní vychytanou výhru 2:1 po nájezdech proti Edmontonu však opět nedokázal navázat. Jeho Jets padli už počtvrté v řadě, když naposledy na domácím ledě nestačili po výsledku 3:5 na Dallas.

Český gólman ve službách kanadského celku kryl 22 z 26 střel a postupně jej překonali Jason Spezza, Valerij Ničuškin, Colton Sceviour a Jamie Benn. Posledně jmenovaný druhý muž produktivity soutěže (69 bodů, 32+37) po nezadržitelném Patricku Kaneovi z Chicaga (84 bodů, 35+49) se v samotném závěru střelecky prosadil i podruhé, když trefil prázdnou bránu Jets.

Čeští útočníci v sestavě vítězných Stars, Radek Faksa (11:24, +1, 1 střela) a Aleš Hemský (11:44, +/-: 0, 1 střela), se neprosadili. Radost jim však udělal konečný výsledek a posun týmu do čela Západní konference o bod před Chicago. Winnipeg naopak zůstává na předposlední příčce konference s minimální šancí na play-off.

Hokejisté Los Angeles potvrdili svou pozici lídra Pacifické divize, když v úterý na domácím ledě zvítězili 2:1 nad Calgary okupující spodní příčky tabulky. Vše podstatné se událo ve druhé třetině. Kings poslal do vedení obránce Luke Schenn a po následném vyrovnání z přesilovky od Seana Monahana vrátil domácím vedení rovněž za početní převahy Anže Kopitar. U jediné trefy Flames si asistenci připsal Jiří Hudler (14:01, -1, 0+1). Michael Frolík (14:31, +/-: 0, 1 střela) a Jakub Nakládal (12:57, +/-: 0, 3 střely) nebodovali.

Stejným výsledkem, tedy výhrou domácího celku v poměru 2:1, skončila i úterní konfrontace mezi Tampou Bay a Arizonou. Dva body pro Lightning vystříleli Steven Stamkos a Cedric Paquette. Ze čtveřice Čechů, kteří zasáhli do utkání - domácí Andrej Šustr (20:42, +/-: 0, 3 střely) s Ondřejem Palátem (15:24, +/-: 0, 3 střely) a Zbyněk Michálek (13:21, -1) s Martinem Hanzalem (18:24, +/-: 0, 3 střely) na straně Coyotes, se nikdo neprosadil.

New Jersey - NY Rangers 5:2 (1:2, 2:0, 2:0)
Branky: 5. Kennedy, 31. Palmieri, 39. Stempniak, 58. Kalinin, 60. Larsson - 9. Hayes, 10. Moore. Střely na branku: 36:19. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Stempniak, 2. Kalinin, 3. Blandisi (všichni New Jersey).

Carolina - Philadelphia 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 29. Nordström, 39. J. Staal (Nestrašil), 55. E. Staal - 18. Laughton (Gudas). Střely na branku: 18:37. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celé utkání, inkasoval tři branky z 18 střel a úspěšnost zásahů měl 83,33 procenta. Diváci: 1. Ward, 2. J. Staal, 3. McClement (všichni Carolina).

Toronto - Nashville 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)
Branky: 43. Leivo, 58. Rielly - 6., 24. a 26. Forsberg. Střely na branku: 27:26. Diváci: 18.844. Hvězdy zápasu: 1. Forsberg (Nashville), 2. Kadri (Toronto), 3. Josi (Nashville).

Detroit - Columbus 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 34. a rozhodující sam. nájezd Sheahan - 19. Jenner. Střely na branku: 28:29. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval jeden gól z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 96,55 procenta. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Sheahan (Detroit), 2. Jenner (Columbus), 3. DeKeyser (Detroit).

Tampa Bay - Arizona 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 13. Stamkos, 40. Paquette - 45. Martinook. Střely na branku: 36:30. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Callahan, 2. Paquette (oba Tampa Bay), 3. Domingue (Arizona).

Minnesota - NY Islanders 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)
Branky: 40. Porter - 13. a 58. Nielsen, 2. Martin, 43. Tavares. Střely na branku: 31:31. Diváci: 19.085. Hvězdy zápasu: 1. Nielsen, 2. Halák (oba NY Islanders), 3. Fontaine (Minnesota).

Winnipeg - Dallas 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)
Branky: 24. Burmistrov, 37. Ladd, 58. Scheifele - 55. a 60. Jamie Benn, 8. Spezza, 29. Ničuškin, 53. Sceviour. Střely na branku: 25:27. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 57:20 minuty, inkasoval čtyři branky z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 84,62 procenta. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Klingberg (Dallas), 2. Ladd (Winnipeg), 3. Jamie Benn (Dallas).

Edmonton - Ottawa 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky: 39. Eberle - 13. Paul, 26. Smith, 44. Chiasson, 57. Stone. Střely na branku: 32:25. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Smith (Ottawa), 2. Davidson, 3. Hall (oba Edmonton).

Los Angeles - Calgary 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Branky: 30. L. Schenn, 38. Kopitar - 32. Monahan (Hudler). Střely na branku: 37:23. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. L. Schenn (Los Angeles), 2. Ortio (Calgary), 3. Lecavalier (Los Angeles).