VIDEO: Rok po střelbě v Brodě křižují Českem plně vyzbrojené hlídky

  • 32
Policie rozmístila po celém Česku už více než stovku mimořádně vyzbrojených hlídek, které jsou připravené okamžitě zasáhnout v podobných případech, jako byla loňská střelba v Uherském Brodě. Od masakru, při kterém muž v restauraci zastřelil osm lidí, ve středu uplyne rok.

„Po celé republice slouží v současné chvíli více než 120 prvosledových hlídek, cílovým stavem je zhruba 200 hlídek, které jsou vybavené rychlým vozidlem, dlouhými zbraněmi, balistickou ochranou. Tito policisté také mají potřebné vzdělání, výcvik, mají dostatečné zkušenosti pro zvládání těch nejnáročnějších situací,“ říká první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Na území jednoho kraje tak už nyní vychází zhruba devět prvosledových hlídek, konkrétní počty jsou ale uzpůsobené rozloze kraje i zdejší bezpečnostní situaci.

„Prvosledové hlídky však nezačaly až po události v Uherském Brodě. Byla to reakce na události v Norsku v roce 2011, kde Anders Breivik zabil desítky lidí. Už poté začaly vznikat prvosledové hlídky zejména ve větších městech, kde je pravděpodobnost podobného útoku daleko větší,“ poznamenal Vondrášek.

Policisté také stále zlepšují průměrný dojezdový čas k nejzávažnějším událostem. Zatímco v listopadu 2014 činil průměr 12 minut, nyní už to je deset minut a policisté věří, že se zlepšujícím se vybavením dokážou být na místě ještě rychleji.

„Je ale jasné, že průměrné dojezdy k závažným událostem v okrajových částech regionu budou kolem 20 minut, v centrech to naopak bude pětiminutová záležitost,“ upozornil ředitel policie ve Zlínském kraji Jaromír Tkadleček.

Můžou je povolat i do sousedního kraje

Když šílený střelec před rokem vtrhl do restaurace Družba v Uherském Brodě, postřílel osm lidí a pak obrátil zbraň i proti sobě, trvalo policistům téměř dvě hodiny, než dovnitř vtrhli.

Přitom první běžná hlídka byla na místě jen pár minut po začátku děsivého dění. Místo vniknutí dovnitř ale policisté čekali na zásahovou jednotku, která do Uherského Brodu jela v dodávkách z téměř sto kilometrů vzdáleného Brna (hodnocení policejního zákroku čtěte zde).

Místní policisté okamžitě nezasáhli i proto, že jim chybělo pořádné vybavení. Nyní už by to podle Tkadlečka bylo jiné.

„Kdyby na místo jako první přijela běžná hlídka cizinecké policie nebo dopravního inspektorátu, věděla by, že během několika málo minut se k nim přidá nejméně jedno či dvě vozidla s odpovídající výstrojí, výzbrojí a výcvikem. Prvosledové hlídky přesně ví, jak proti aktivnímu střelci zasáhnout,“ poznamenal krajský policejní šéf.

Na Zlínsku hlídky zasahovaly při střelbě v Napajedlích

Konkrétně ve Zlínském kraji působí od letošního ledna po dvou prvosledových hlídkách na Zlínsku, Vsetínsku a Uherskohradišťsku, na Kroměřížsku je jedna hlídka.

Jejich nejvážnější zásah byl zatím v polovině ledna v Napajedlích na Zlínsku, kde muž vystřelil na exekutory (více o případu zde).

„Naštěstí jsme nebyli nuceni zakročovat proti aktivnímu střelci a byli bychom rádi, kdyby to vydrželo,“ uvedl Tkadleček.

Pokud se zrovna neděje mimořádná událost, vykonávají prvosledové hlídky v terénu takovou činnost, kterou mohou na pokyn okamžitě ukončit a vyrazit do akce. Sleduje je GPS signál a mohou zasáhnout i na území sousedních krajů, pokud budou na místě dřív než jejich kolegové. Využívají se v situacích, při kterých je ohrožen život a zdraví lidí nebo hrozí velká škoda.