VIDEO: V Bristolu porodila gorila císařským řezem. Do zoo musel porodník

  • 12
Britským veterinářům se povedl husarský kousek. Ojedinělým císařským řezem se jim povedlo přivést na svět gorilí mládě. Tento zákrok byl v Británii provedený úplně poprvé.

Gorila se narodila 12. února a teprve tento týden to bristolská zoo oznámila, až když se ujistila, že je mládě v pořádku. Gorila je samička, jméno zatím ještě nemá a narodila se matce Keře. Váží 1,19 kilogramu.

K císařskému řezu museli veterináři sáhnout proto, že matka jevila známky preeklampsie, což je život ohrožující stav a v lidském světě ohrožuje pět až 10 procent těhotných žen. Podle britských veterinářů se Kera už zotavuje a je jen otázkou času, než bude úplně v pořádku.

„Narození jakékoliv gorily je vzácná a vzrušující události, ale narození mláděte gorily císařským řezem je stále ještě neobvyklé. Bylo to těžké rozhodnutí. Keře bylo stále hůře a my jsme museli jednat rychle. Bylo riziko, že ztratíme Keru, dítě nebo obě,“ řekl vedoucí kurátor John Partridge.

Zákrok nakonec provedl „lidský“ lékař David Cahill, profesor reprodukční medicíny a lékařského vzdělávání na Bristolské univerzitě a gynekolog v nemocnici svatého Michala. Přesto, že rodil stovky dětí císařským řezem, bylo to poprvé, kdy Cahill císařem rodil gorilu. „Pozvali nás do zoo, abychom posoudili zdravotní stav Kery, která už byla v pozdím stadiu těhotenství. A viděli jsme, že je na tom opravdu špatně. Společně s kolegou Aamnou Alim jsme indikovali, že Kera trpí preeklampsií, ale zároveň jsme po vyšetření zjistili, že mládě je v pořádku. Takže jediným řešením bylo provést císařský řez,“ popisoval situaci.

Nakonec zhodnotil celý zákrok: „Co se mi nejvíc povedlo byly moje děti a tento zákrok, na který nikdy nezapomenu. Od té doby Keru a mládě pravidelně navštěvuji a je úžasné, jak vzkvétají,“ radoval se.

Po ošetření místními veterináři bylo mládě předáno do péče ošetřovatelky. „Prvních pár dní bylo rozhodujících, bylo životně důležité, aby gorilka byla v teple a začala pít malé množství kojeneckého mléka. Začali jsme uplatňovat metodu kontaktu „skin-to-skin“ (kůže na kůži, pozn. red.) jako u lidských novorozenců a ona na to dobře reagovala. Je každý den čím dál silnější a čilejší,“ popsala kurátorka savců Linsey Buggová.