Český premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) se zdraví s šéfem Evropské komise...

Český premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) se zdraví s šéfem Evropské komise Jean-Clausem Junckerem na summitu v Bruselu (19. února 2016) | foto: Reuters

Dohoda s Brity dopadne i na Čechy v Německu, na pendlery však ne

  • 226
Dohoda o reformě vztahů mezi Evropskou unií a Velkou Británií bude mít dopad i na Čechy, kteří pracují a žijí v Německu. Uvedl to český premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj se ale nedotkne pendlerů, tedy těch, kteří denně dojíždějí do Německa za prací.

„Pokud někdo žije v Německu trvale a posílá odtamtud dětské přídavky do České republiky, tak bude moci Německo přistoupit k indexaci těch přídavků, ale nejprve v roce 2020,“ řekl premiér. „To znamená, že mu bude moci přídavky na děti snížit na úroveň, která je v České republice,“ uvedl Sobotka.

Pokud ale někdo žije v Německu a žijí tam s ním i jeho děti, což je většina případů, k žádnému krácení přídavků nedojde.

Pokud jde o výjimku, kterou si vyjednali Britové, jde podle českého premiéra o to, že mají speciální dávku, kterou mají jen Britové a dorovnávají příjem zaměstnanců.

„U nově příchozích zaměstnanců budou moci na sedm let poskytování této dávky omezit. Ale nedotkne se to stávajících zaměstnanců. Lidé, kteří dnes v Británii pracují, těm David Cameron ty příspěvky omezit nemůže. V případě, že budou přicházet noví zaměstnanci, tak na sedm let si bude moci Británie vyjednat výjimku a těm novým zaměstnancům už ten přídavek k platu už nebude muset poskytovat,“ uvedl český premiér.

Česko získalo závazek Evropské komise, že princip indexace, který se týká přídavků na děti, nebude v budoucnu navrhovat pro jiné dávky, například pro starobní důchody.

Celá v pátek dojednaná dohoda ovšem začne platit až poté, co se Britové v referendu vysloví pro setrvání v unii. Britský premiér David Cameron v sobotu oznámil, že se bude konat 23. června. Teprve pak Evropská komise předloží potřebné návrhy změn unijních pravidel, které budou muset ve standardním procesu odsouhlasit členské země EU a Evropský parlament.

Občanští demokraté a Svobodní Sobotku kritizují

Části pravicové opozice se výsledky summitu EU nelíbí. „Při jednání s Británií premiér Sobotka promeškal příležitost jasně podpořit Cameronovy reformní návrhy a osvojit si ty z nich, které by byly přínosem i pro Českou republiku,“ uvedl europoslanec za ODS Jan Zahradil. Sobotka se podle něj soustředil na tahanice o sociální přídavky, což je nedůstojné a v současné situaci v Evropské unie dle Zahradila druhořadé.

Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška Evropská unie jasně ukázala, že se umí dohodnout a že jí na setrvání Británie v EU záleží. „Je teď otázkou, jestli tento kompromis bude britskému premiérovi stačit na to, aby přesvědčil voliče v referendu, aby hlasovali pro setrvání v EU,“ uvedl. „Setrvání Británie v EU je pro nás klíčové,“ zdůraznil Ženíšek.

„Británie nezískala nic konkrétního a premiér Sobotka selhal při prosazení zájmů České republiky,“ uvedli Svobodní. Podle jejich předsedy a europoslance Petra Macha je výsledkem jednání jedno velké nic. „Nedovedu si představit, že by Britové v referendu souhlasili s dalším členstvím, když premiér Cameron nepřiváží žádný výsledek,“ uvedl Mach. „Premiér Sobotka nebyl schopen prosadit do odstavce o euru ani respekt k tomu, že také Česká republika si o euru chce rozhodnout sama,“ připojil se ke kritice místopředseda Svobodných František Matějka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video