Michael Frolík (druhý zprava) z Calgary se raduje se spoluhráči z gólu v zápase...

Michael Frolík (druhý zprava) z Calgary se raduje se spoluhráči z gólu v zápase s Vancouverem. | foto: Reuters

Frolík s Nakládalem bodovali za Calgary, Hertl zmírnil porážku San Jose

• 18
Hokejisté Calgary v kanadském derby porazili na domácím ledě 5:2 Vancouver. Přispěli k tomu i Michael Frolík (1+1) a obránce Jakub Nakládal, pro kterého to byl premiérový bod v NHL. V souboji Caroliny se San Jose, který skončil výhrou domácích 5:2, bodovali čeští útočníci na obou stranách. Domácí Andrej Nestrašil (0+1) a za poražené Tomáš Hertl (1+0). Brankář Michal Neuvirth nezabránil prohře Flyers 2:3 po nájezdech v Montrealu.

Calgary se radovalo z výhry po třech porážkách, z nichž poslední dvě byly navíc před vlastním publikem. Třemi hvězdami u triumfu 5:2 nad Vancouverem byli zvoleni útočníci Flames v pořadí: 1. Joe Colborne (1+1), 2. Mikael Bäcklund (1+1) a 3. Michael Frolík (14:33, +3, 5 střel, 1+1).

Češi v NHL:

1. David Krejčí (BOS), 48z.- 45b.(13+32)
2. Jakub Voráček (PHI), 57z. - 45b.(9+36)
3. T. Plekanec (MTL), 59z.- 43b.(12+31)
4. Jaromír Jágr (FLA), 55z.- 41b.(18+23)
5. Martin Hanzal (ARI), 44z.- 32b.(10+22)
6. Jiří Hudler (CGY), 50z.- 32b.(9+23)
7. Tomáš Hertl (SJS), 56z. - 29b.(12+17)
8. Radim Vrbata (VAN), 56z. - 23b.(11+12)
9. Michael Frolík (CGY), 45z. - 23b.(10+13)
10. A. Nestrašil (CAR), 52z. - 22b. (9+13)

Posledně jmenovaný český útočník tak ukončil své čtyřzápasové čekání na bodový zápis. V obou případech se prosadil ve druhé dvacetiminutovce. Nejprve v 23. minutě asistoval u trefy Bäcklunda a v 26. minutě svou 10. trefou sezony otáčel průběžné skóre na 3:2 pro Calgary.

Po Frolíkovi, jehož gól je ve statistikách zapsán jako vítězný, se ještě prosadili kapitán Mark Giordano a ve třetí třetině Josh Jooris. U jeho zásahu si asistenci připsal obránce Jakub Nakládal (15:46, +2, 0+1), pro kterého to byl v rámci čtvrtého startu ve slavné soutěži premiérový zámořský bod.

Z Čechů v domácím dresu tak zůstal bez bodu jen Jiří Hudler (16:44, +1, 1 střela), obránce Ladislav Šmíd byl klubem zapsán na listinu zraněných hráčů. Po Nakládalovi, jenž zaplnil místo v sestavě po suspendaci Dennise Widemana, se tak povolání z farmy dočkal i další novic Tyler Wotherspoon. Za Vancouver vyšel naprázdno Radim Vrbata (15:14, -2, 1 střela). Na gól čeká už třináct posledních startů, během nichž posbíral jen tři asistence.

I přes poslední úspěch je Calgary s 55 body v tabulce Západní konference až za svým posledním soupeřem z Vancouveru s 56 body a na divoké karty v držení 64 bodových celků Nashvillu a Colorada má velkou ztrátu.

To naopak páteční výhra 5:2 nad San Jose posunula Carolinu jen dva body od divoké karty v tabulce Východní konference. Hurricanes mají na kontě 64 bodů a jsou po New Jersey s 65 body druhým týmem pod čarou těsně za majitely divokých karet zajišťujících postup do play-off, celky Tampy Bay a Pittsburghu (oba 66 bodů).

Hurricanes měli po většinu zápasu navrch a hosté jen dotahovali. Domácí svého soupeře přestříleli 37:24 a nerozhodně s Sharks hráli jen po zahajovací třetině, kdy otevírací trefu Chrise Terryho vymazal Brent Burns. Ve druhé třetině Carolinu poslal podruhé do trháku Joakim Nördström a na startu třetího dějství výsledek z přesilovky pojistil Jeff Skinner.

Tomáš Hertl (15:55, +/-: 0, 4 střely, 1+0) svou 12. brankou sezony v 51. minutě vrátil hosty do hry, v čase 55:32 však podruhé v zápase slavil Skinner a do prázdné klece navíc v čase 57:35 zamířil Jordan Staal. Asistenci si připsal Andrej Nestrašil (16:57, +2, 0+1). Výhru s domácími oslavil i bek Michal Jordán (17:25, +1, 1 střela).

První hvězdou duelu byl zvolen dvougólový střelec Skinner, jehož první zásah museli prověřovat rozhodčí:

Souboj Montrealu s Philadelphií proti sobě postavil přímé konkurenty bojující o uživení naděje na play-off Východní konference. Po výsledku 3:2 po nájezdech se nakonec radovali z bodu navíc domácí Canadiens, s 60. body průběžně 12. tým konference. Philadelphia má bodů 61 a je 11.

Canadiens výhru oslavili po předchozích třech nezdarech, z nichž dva byly navíc po šestigólových přídělech od Buffala (4:6) a Arizony (2:6). Vítězný nájezd kanadskému celku zajistil v páté sérii Paul Byron. Kromě něj Michala Neuvirtha v rozstřelu překonal ještě domácí kapitán Max Pacioretty, za Flyers uspěl jen Nick Cousins. Mezi neúspěšnými exekutory byl i Jakub Voráček (18:02, +1, 2 střely).

V řádné hrací době padaly góly jen v první a třetí třetině. Montreal, v sestavě s Tomášem Plekancem (21:09, -1, 3 střely) a druhým Čechem Tomášem Fleischmannem podruhé v řadě pouze mezi náhradníky, poslal do vedení Dale Weise. Nick Cousins a Michael Raffl však postupně otočili skóre a tak musel Canadiens zachraňovat využitou přesilovkou z 49. minuty kanonýr Pacioretty.

Brankář Philadelphie Michal Neuvirth, jenž nastoupil potřetí za poslední čtyři duely Flyers, kryl 29 z 31 střel a úspěšnost zákroků tak měl 93,5%, čímž potvrdil svou celkovou sezonní bilanci. S průměrem 93% je třetím nejlepším gólmanem ligy (Petr Mrázek z Detroitu je s 92,7% průběžně 6.). Obránce Radko Gudas (21:39, +1, 1 střela) zůstal tentokrát bez jediné trestné minuty.

Výsledky NHL

New Jersey - NY Islanders 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka:
2. Cizikas. Střely na branku: 27:24. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Halák (NY Islanders), 2. Schneider (New Jersey), 3. Cizikas (NY Islanders).

Carolina - San Jose 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
41. a 56. Skinner, 8. Terry, 33. Nordström, 58. J. Staal (Nestrašil) - 15. Burns, 51. Hertl. Střely na branku: 37:24. Diváci: 11 576. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. J. Staal, 3. E. Staal (všichni Carolina).

Columbus - Buffalo 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
15. a 48. McGinn, 19. Legwand, 50. Reinhart. Střely na branku: 38:35. Diváci: 14 923. Hvězdy zápasu: 1. Lehner, 2. McGinn, 3. Eichel (všichni Buffalo).

Montreal - Philadelphia 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
3. Weise, 49. Pacioretty, rozhodující sam. nájezd Byron - 4. Cousins, 44. Raffl. Střely na branku: 31:37. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, inkasoval dvě branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 93,55 procenta. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Subban (Montreal), 2. Gostisbehere (Philadelphia), 3. Condon (Montreal).

Calgary - Vancouver 5:2 (1:2, 3:0, 1:0)
2. Colborne, 23. Backlund (Frolík), 26. Frolík, 40. Giordano, 44. Jooris (Nakládal) - 11. Cracknell, 16. Virtanen. Střely na branku: 33:28. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Colborne, 2. Backlund, 3. Frolík (všichni Calgary).