Do Smilovic v noci dorazí 14 uprchlíků. Církve vybídly místní k toleranci

  • 137
„My je tady nechceme,“ skandovala část obyvatel Smilovic na pondělním mimořádném zastupitelstvu, kde se probíral pobyt zhruba třicítky křesťanských uprchlíků v jejich obci. Přes nevoli některých místních dorazí část iráckých křesťanů již v pátek v noci. Odpoledne přistáli na Ruzyni.

V první várce přijede do obce nedaleko Třince čtrnáct lidí. Devět z nich přiletělo dnes odpoledne do České republiky ve skupině jednačtyřiceti lidí. Vláda schválila přijetí celkem 153 křesťanských uprchlíků, kteří budou rozděleni na různá místa v zemi. Do Prahy přiletěly čtyři rodiny s dětmi.

„Větší část se autobusy přesune do Brna, další část do Smilovic a zbytek zamíří na Okrouhlík do Jihlavy,“ informoval Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, který má přesun uprchlíků na starost.

„Bereme to jako takové přátelské, lidské gesto,“ sdělila po příletu ČTK jedna ze čtveřice matek, které přišly i s dětmi. Těm prý vysvětlily, že do Česka přicházejí lidé, kteří nemají vlastní domov a v jejich zemi se válčí.

K devíti lidem, kteří se do Smilovic vydali z ruzyňského letiště, se po cestě připojí pětičlenná rodina z Okrouhlíku. „Důvodem je, že mají ve Smilovicích příbuzné,“ vysvětlil Frýdl.

Nadšené vítání uprchlíky v obci nečeká, alespoň podle reakcí některých místních na pondělním zastupitelstvu. „To vám povídám, udělám vše pro to, aby se těm uprchlíkům tady nelíbilo a vrátili se domů,“ prohlásila například jedna z místních žen.

Na druhou stranu se našli v obci i zastánci tohoto kroku. „Nikdy tam problém nebyl a ani teď to neočekávám. Lidé pletou muslimské teroristy s křesťanskými migranty dohromady,“ řekl Petr Tomeczek. Kladně se k pomoci uprchlíkům staví i starosta obce Miroslav Nogol.

Patří k těm nepronásledovanějším

Zástupci církví v Moravskoslezském kraji rozeslali společné prohlášení, ve kterém nabádají obyvatele Smilovic k toleranci.

„Rozumíme obavám mnohých lidí z rizik, s nimiž je spojena současná živelná imigrační vlna utečenců mířících do Evropy. V případě 153 křesťanských uprchlíků, jejichž příjezd do České republiky schválila vláda, je ovšem situace jiná. Tito lidé byli již před svým příjezdem do naší vlasti prověřeni českými tajnými službami i úředníky ministerstva vnitra,“ stojí v prohlášení.

Podle představitelů církví mají být mezi uprchlíky výlučně oběti islámského teroru, kteří byli pro svou křesťanskou víru přinuceni opustit své domovy a uprchnout do utečeneckých táborů.

I tam jsou předmětem perzekuce ze strany muslimské většiny. „Ze všech lidí, kteří jsou zasaženi současnými nepokoji na Blízkém východě, patří k těm nepronásledovanějším. Mnozí ztratili své blízké,“ píše se dále v dokumentu.

Vyhrožovali jim kvůli jménu

Mezi těmi, kdo v noci do Smilovic dorazí, je například vysokoškolská učitelka Najat. Ta má těžký život v irácké metropoli Bagdádu již od svého dětství.

„A to kvůli jménu mého otce - Israel. Všichni si mysleli, že jsme Židé. Všude, kam jsme šli, a to i ve škole, nám říkali, že jednou budeme zabiti. Po pádu Saddáma Husajna se situace ještě zhoršila a viděli jsme stovky a stovky křesťanů kolem nás unesených a zabitých,“ říká Najat.

Muslimská milice chtěla jí i jejího bratra unést. Na jejich dům radikálové vypálili raketu. Její manžel jednoho dne zmizel a od té doby ho neviděla. „Doteď o něm nic nevím, ale je takřka jasné, že ho zabili,“ dodala žena.

Ve Smilovicích stráví jen dva měsíce

Do Smilovic ona i dalších třináct lidí dorazí pozdě večer. Další uprchlíci dorazí jindy, celkem by jich zde mělo být kolem třiceti. Společně budou v místním středisku Karmel žít zhruba dva měsíce. Další měsíce pak stráví v zajištěných bytech na Třinecku. Poté by se už měli zcela osamostatnit.

Od počátku se jim začnou věnovat učitelé a sociální pracovníci ze střediska Slezské diakonie. Ta si smilovické středisko Karmel pronajímá od místního křesťanského společenství.

„Využíváme jej ke konferencím nebo ubytování zahraničních návštěv. Ale v době, kdy zde budou ubytovaní křesťanští uprchlíci, budou jeho prostory patřit jen jim,“ uvedla mluvčí Slezské diakonie Lenka Waszutová.

Zaměstnanci diakonie i dobrovolníci se budou uprchlíkům věnovat denně. „S uprchlíky budou první dva měsíce pracovat na češtině, ale i na porozumění kultuře, regionálnímu zázemí a schopnosti orientovat se na pracovním trhu a ve zdejším systému.

,