Stanislav Křeček a Anna Šabatová | foto: iDNES.cz

Šabatová kritizuje Křečka kvůli kauze kravín. Narušuje prý nestrannost

  • 488
Vztahy mezi ombudsmankou Annou Šabatovou a jejím zástupcem Stanislavem Křečkem se opět vyostřily. Důvodem je Křečkův rozhovor pro FTV Prima, v němž komentoval reportáž o iráckých uprchlících a údajném přirovnání nabídnutého bydlení ke kravínu. Šabatová se od slov Křečka distancovala. Narušuje podle ní princip zdrženlivosti a nestrannosti.

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček známý svými ostře formulovanými výroky na sociálních sítích, ve čtvrtek pro televizi Prima komentoval „kauzu kravín“, kterou tatáž televize odvysílala 11. února.

„Proč je třeba svolávat na TV Prima hromy a blesky, proč svolávat tlumočníky a zkoumat zda to bylo či nebylo řečeno? Z celé této často až nechutné kampaně se vytratilo to hlavní: totiž to že na tom zda to bylo či nebylo řečeno vůbec nezáleží! Důležité je něco zcela jiného. Jde totiž o to kdo to říká!“ napsal Křeček na svůj facebookový profil a obdobně se vyjádřil v rozhovoru pro FTV Prima.

Šabatová se od jeho slov distancovala s tím, že nejsou stanoviskem instituce veřejného ochránce práv.

„Bez ohledu na obsah tohoto vyjádření je politováníhodné, že můj zástupce hodnotí celou kauzu veřejně v okamžiku, kdy je skupinou senátorů teprve podána stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, která má věc podrobně prošetřit. Hodnocení této kauzy nespadá do jeho agendy a bylo navíc učiněno pro médium, proti němuž stížnost senátorů směřuje,“ reagovala ombudsmanka v pátek.

Křeček se v reportáži Primy o přebarveném kravíně zastal:

Se stížností kvůli reportáži se sedmnáct senátorů obrátilo na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (více čtěte zde). Pokud by ombudsmanka v budoucnu dostala na stůl stížnost na rozhodnutí Rady, ocitla by se v prekérní situaci, neboť její zástupce k celé věci už řekl jasný názor.

Podle ombudsmanky je otázkou, zda Křeček svým jednáním neporušil zákon, který jak jemu, tak Šabatové zakazuje zasahovat do činnosti úřadů jiným způsobem, než jaký stanoví zákon o veřejném ochránci práv.

Vztahy Šabatové a Křečka jsou napjaté dlouhodobě. V roce 2014 oba usilovali o funkci veřejného ochránce práv. V tajné sněmovní volbě nakonec zvítězila někdejší disidentka Šabatová, která již dříve působila jako zástupkyně ombudsmana Otakara Motejla. Bývalý poslanec Křeček, kterého do funkce prosazoval prezident Miloš Zeman, se stal jejím zástupcem.

Od té doby Křeček několikrát do médií prezentoval své názory, které byly odlišné od stanoviska úřadu veřejného ochránce práv, například v roce 2014 v kauze nošení muslimských šátků na školách. „Jednání doktora Křečka pokládám za nekolegiální a myslím, že tím naši instituci poškozuje,“ reagovala tehdy Šabatová.

Iráčan nemluvil o jihlavském bytě, potvrdil tlumočník

„Kauza kravín“ vypukla 11. února poté, co FTV Prima odvysílala reportáž, ve které irácký migrant původem z Mosulu přirovnává nevyhovující bydlení v Okrouhlíku u Jihlavy ke kravínu. Ukázalo se však, že televize reportáž s největší pravděpodobností zmanipulovala a Iráčan George Batto o kravíně v souvislosti s bytem v Jihlavě nemluvil.

Původní reportáž TV Prima:

Správnost překladu rozhovoru původním řečníkem řada médií zpochybnila. FTV Prima proto v další reportáži nechala jiného tlumočníka Adama Homsiho vypracovat kontrolní překlad.

Podle Homsiho však byla věta o kravíně pouze hypotetickou odpovědí na hypotetickou otázku redaktora. Televizi na to prý upozornil.

„Uprchlík zdůraznil jednou či dvakrát, že mu skutečně jde o hlavně o kvalitu bydlení než se usadí a zapojí do normálního života. Konkrétně říkal následující: ,bydlení, které vypadá nebo by vypadalo jako přetřený kravín či stáj, by nebylo vyhovující, a v takovém případě by se určitě odstěhovali pryč... ́ dokonce se mě Prima na to ptala výslovně zda to bylo v podmiňovacím způsobu myšleno nebo šlo o popis skutečného stavu, a já odpověděl, že jde o obecnou řeč míněnou v podmiňovacím způsobu,“ uvedl Homsi ve svém vyjádření pro iniciativu HateFree Culture.

Televize obvinění z manipulace opakovaně odmítla. Záznam celého rozhovoru, z něhož by bylo patrné, na co Iráčan odpovídá, však dosud nezveřejnila.

Pasáž rozhovoru, ve které zazněla slova o kravínu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue