Fanoušci plakali štěstím, vzpomínají Helloween na první český koncert

  • 3
Příznivci tvrdé muziky na východě Moravy se těší na jeden z koncertních vrcholů roku. V pátek večer vystoupí ve zlínské hale Euronics německá kapela Helloween. Její zpěvák Andi Deris a kytarista Michael Weikath poskytli MF DNES rozhovor.

Patří k nejznámějším a nejdůležitějším skupinám, které formovaly historii melodické metalové muziky. Němečtí Helloween vznikli už v roce 1984 a aktivní jsou dodnes, loni vydali patnáctou řadovou desku My God-Given Right. Představí ji fanouškům na koncertě i ve Zlíně.

„Na albu je slyšet, odkud pocházíme a o čem kapela je,“ říkají v rozhovoru pro MF DNES zpěvák Andi Deris a kytarista Michael Weikath.

V Česku hrajete poměrně často, ale pravidelně na vás chodí tisíce lidí. Čím si takovou oddanost vysvětlujete?
Michael: V 80. letech ještě neexistoval internet, ale přesto nám už tehdy neušlo, kolik tady máme fanoušků. Bohužel jsme se k vám tenkrát nedostali. A když k tomu v 90. letech poprvé došlo, viděl jsem na koncertě hodně fanoušků se slzami štěstí v očích. To bylo moc fajn. A ještě víc fajn je skutečnost, že na nás dnes nechodí pouze pamětníci, ale například i jejich potomci.
Andi: Stalo se to pro nás příjemnou tradicí. V Česku máme hodně příznivců, rádi jim pokaždé přijedeme zahrát. Koncert ve Zlíně bude unikátní tím, že moravským fanouškům poprvé zahrajeme písničky z našeho aktuálního alba.

Program koncertu

19:00 otevření haly

20:00–20:30 Crimes of Passion

20:50–21:50 Gotthard

22:15 Helloween

Pozn.: Časy se mohou mírně změnit.

Jak vzpomínáte na vaše předchozí koncerty ve Zlíně a na vizovickém festivalu Masters of Rock?
Michael: Mám za to, že především fanoušci na Moravě mají naši tvorbu dokonale a hodně důkladně „zmáknutou“.
Andi: Souhlasím. Neznají pouze ty nejznámější refrény jako jinde, ale kompletní texty, obaly či klipy. Prostě je zajímá kapela jako celek. Masters Of Rock je skvělý festival. Hráli jsme na jednom z prvních ročníků a pravidelně se vraceli. Neušlo nám, jak roste a jak se ho účastní čím dál tím větší kapely.
Michael: Osobně neznám festival, který by se odehrával v areálu likérky. (směje se)

Vaše aktuální deska se v Česku v době vydání dostala na třetí místo prodejního žebříčku IFPI, předstihly vás jen populární tuzemské kapely Kabát a Kryštof. To je v době hromadného stahování desek z internetu obdivuhodný počin.
Michael: Na novém albu máme písničku Heroes. Text pojednává o tom, že hrdinou či vzorem může být i někdo, kdo v obchodu přidá babičce ve frontě před sebou peníze, aby mohla zaplatit svůj kompletní nákup. Může to ale být i o fanoušcích, kteří si za poměrně hodně peněz koupí tu nejdražší verzi našeho nového alba. Přitom by si jeho hudební obsah během několika málo minut mohli stáhnout z internetu. Nebo si jej mohli zadarmo poslechnout na YouTube. Prodejní úspěchy nás samozřejmě těší. A nutno poznamenat, že jsou i pro Helloween strašně důležité.

Loni jste vydali knihu Hellbook, mapující dlouholetou existenci skupiny. Fandové ji nazvali „Biblí Helloween“. Jak k tomuto nápadu došlo?
Michael: Něco jako prototyp knížky nám před nějakou dobou poslali dva fanoušci ze Španělska. Pustili jsme se do práce, kontaktovali všechny bývalé žijící členy Helloween, z archivů kapely přidali víc fotek v lepší kvalitě, povídání z minulosti kapely a další zajímavosti. Byl to dárek ke 30. narozeninám kapely, pro fanoušky, ale i pro nás. Knížka není nejlevnější, ale jedná se o unikátní podnik.