Od práce na zvonici neodradilo dobrovolníky ani zimní počasí. | foto: Spolek Jižní Valašsko

Nadšenci doplní skanzen ve Valašských Kloboukách o zvonici a usedlost

  • 0
Nadšenci pracují na kopii historické dřevěné zvonice, která se má letos stát s další dvojicí staveb pýchou rodícího se skanzenu ve Valašských Kloboukách. Dobrovolníci chtějí dokončit i obnovu historického včelína. Do skanzenu také získali 120 let starou dřevěnou chalupu.

Pokud jim to počasí a studijní či pracovní povinnosti dovolí, členové spolku Jižní Valašsko berou téměř každý víkend do rukou pily, dláta a kladiva. S pomocí těchto nástrojů pracují na vzniku kopie více než 200 let staré dřevěné zvonice stojící v Rudimově.

Zvonice se dříve objevovala v každé valašské vesnici, její cinkání místním hlásilo například nebezpečí požáru.

„Jako předlohu jsme si vybrali zvonici z nedalekého Rudimova. Je neobvyklá hlavně svým šestibokým půdorysem,“ řekl předseda spolku Miroslav Maňas.

Spolu s přáteli na ní pracuje od začátku ledna. Hotové už mají základy i obvodové stěny zvonice z modřínového dřeva. Nyní je čekají práce na šindelové stříšce stavby.

„Věřím, že do měsíce a půl bychom mohli mít hotovo a poté vztyčit zvonici ve skanzenu. Ta prozatím zůstane bez zvonů, jejich pořízení by pro nás bylo příliš nákladné,“ poznamenal Maňas.

Uvítají finanční dary i smrkové dřevo

Dobrovolníci chtějí letos dokončit obnovu historického včelína ze Sidonie. Skanzen doplní i zhruba 120 let stará dřevěná chalupa, která před nedávnem stávala v Lipině. Spolek ji dostal darem od manželů Orságových.

„Originální chalupu jsme rozebrali a nyní její jednotlivé díly máme schované pod plachtou. Využít jich můžeme ale asi jen třetinu, zbývající dřevěné části usedlosti byly shnilé nebo prožrané červotočem,“ vysvětlil Maňas.

Aby se celá věc podařila, uvítá více než třicetičlenný spolek jakékoliv finanční či materiální dary. Ocení především smrkové dřevo, které na rekonstrukci chalupy potřebují. Kontaktovat je lze přes www.skanzenjv.cz nebo Facebook.

„Starých chalup je čím dál méně, proto se je snažíme chránit. Nechceme, aby naše děti a vnuci znali tradiční valašskou architekturu jen z muzeí a archivních fotek. Zároveň bychom rádi na Valašsko přilákali nové turisty,“ řekl Maňas.

Na louce v lokalitě Trhovisko začalo muzeum lidových staveb růst předloni. Zatím tam lze narazit na roubenou studnu, salaš a kapličku zasvěcenou svatému Prokopovi.

Loni nadšenci pro skanzen postavili salaš, v níž dříve spávali pastevci (více zde):

24. března 2015