Martin Hanzal z Arizony (vpravo) se bije před brankou Montrealu a čeká na...

Martin Hanzal z Arizony (vpravo) se bije před brankou Montrealu a čeká na dorážku. | foto: AP

Hudler s Hanzalem zazářili třemi body, Jágr slavil výhru nad Pittsburghem

• 50
Útočník Jiří Hudler byl s bilancí (2+1) jednou z klíčových postav Calgary, pondělní porážce 4:6 s Anaheimem však zabránit nedokázal. Naopak tři body a výhra potěšily Martina Hanzala (1+2), jehož Arizona nadělovala po výsledku 6:2 Montrealu. V dalších duelech se trefili ještě Aleš Hemský a Marek Židlický, Jaromír Jágr v den svých 44. narozenin slavil výhru Floridy 2:1SN nad Pittsburghem.

Už devátou výhru z předešlých jedenácti zápasů slavili rozjetí hokejisté Anaheimu poté, co v pondělí dobyli výsledkem 4:6 led Calgary. Klíčem k poslednímu úspěchu Ducks byly přesilové hry, v nichž nastříleli tři z celkových šesti branek.

1. David Krejčí (BOS), 46z.- 44b.(13+31)
2. Jakub Voráček (PHI), 55z. - 44b.(8+36)
3. T. Plekanec (MTL), 57z.- 42b.(12+30)
4. Jaromír Jágr (FLA), 54z.- 40b.(17+23)
5. Jiří Hudler (CGY), 48z.- 32b.(9+23)
6. Martin Hanzal (ARI), 43z.- 29b.(9+20)
7. Tomáš Hertl (SJS), 53z. - 27b.(11+16)
8. Radim Vrbata (VAN), 53z. - 23b.(11+12)
9. Michael Frolík (CGY), 43z. - 21b.(9+12)
10. A. Nestrašil (CAR), 49z. - 21b. (9+12)

Domácí Flames po zahajovací třetině ještě vedli 3:2, na startu druhé dvacetiminutovky ovšem Anaheim potrestal fauly Johnny Gaudreaua a Jakuba Nakládala. V 33. minutě obrat skóre navíc potvrdil Rickard Rakell a o vedení už hosté po zbytek duelu nepřišli. Druhá trefa večera, průběžně deváté v sezoně, z hole Jiřího Hudlera z 40. minuty na tom nic nezměnila.

Poslední úpravu skóre zařídil v 41. minutě rovněž dvougólový střelec Mike Santorelli, jenž byl před Hudlerem (19:52, +1, 5 střel, 2+1) zvolen první hvězdou. Michael Frolík (14:57, +/-: 0, 2 střely) a obránci Ladislav Šmíd (15:12, -1, 2 střely) s Jakubem Nakládalem (12:28, +/-: 0, 2 střely) v zápase nebodovali.

Posledně jmenovaný 28letý český reprezentant nastoupil teprve ke svému druhému startu v NHL. Po úvodním krátkém oťukávání, když 9. února proti Torontu absolvoval jen dvě střídání tentokrát v dvojici s krajanem Šmídem odehrál téměř 13 minut.

Jednoznačným výsledkem 6:2 skončila konfrontace Arizony s Montrealem. Domácí se tak zlepšili na průběžných 58 bodů, což je řadí na pozici prvního týmu pod čarou postupu do play-off Západní konference. Trápící se Montreal, jenž po pátečním nezdaru 4:6 od Buffala dostal další šestigólový příděl, má rovněž 58 bodů, v tabulce Východní konference je ovšem až čtvrtým pod čarou postupu do play-off.

Coyotes si s Canadiens poradili už podruhé v sezoně a vůbec poprvé v historii klubu za 36 sezon zakončí základní část s lepší bilancí nad slavným kanadským klubem. Velkou zásluhu na tom má český centr Martin Hanzal (16:46, +1, 5 střel, 1+2), jenž byl zvolen první hvězdou u pondělního triumfu s bilancí (1+2).

Shodný bodový zápis si odnesla v hlasování zámořských novinářů i druhá hvězda, bek Oliver Ekman-Larsson. Jednu asistenci si odnesl i český zadák Zbyněk Michálek (17:47, +1, 2 střely, 0+1).

Naopak útočníci Montrealu Tomáš Plekanec (16:50, +/-: 0) a Tomáš Fleischmann (12:24, +/-: 0, 3 střely) zůstali bez bodu. Nejhorší bilanci do tabulky +/- si z hostujících hráčů odnesl kapitán Max Pacioretty se zápisem -3. Coyotes se v bráně naplno spoléhali na Louise Domingua poté, co se před zápasem mimo ledovou plochu smolně zranil druhý gólman Anders Lindback. V případě nejhoršího byl připraven Nathan Schoenfeld (syn bývalého kouče Coyotes a současného asistenta GM Rangers Jima Schoenfelda), jenž narychlo podepsal zkušební amatérský kontrakt.

V den svých 44. narozenin Jaromír Jágr s Floridou přivítal na domácím ledě Pittsburgh, v jehož dresu před 26 lety debutoval ve slavné lize. První dvě konfrontace Panthers proti Penguins nezvládli a vždy padli 2:3 po prodloužení. Radovali se až napotřetí, když české „68“ dali k narozeninám výhru 2:1 po nájezdech.

Hlavním gratulantem byl autor rozdílového nájezdu Jussi Jokinen, jenž se prosadil v páté dvojici. V úvodních třech kolech se prosadil jeden zástupce na každé straně, domácí Nick Bjugstad a pittsburghský kapitán Sidney Crosby.

Bjugstad se prosadil i v řádné hrací době, když v 8. minutě zajistil Floridě nejtěsnější vedení. Penguins našli recept na brankáře Ala Montoyu až v 57. minutě, kdy si prodloužení a následné nájezdy vynutil Chris Kunitz. Na ledě byl u obdržené branky i Jágr (20:42, -1, 1 střela), jenž na útočníka odehrál nadprůměrných téměř 21 minut čistého hracího času.

Kromě delší dobu marodícího prvního centra Aleksandera Barkova Floridě v zápase chyběli i další zranění forvardi Quinton Howden a Brandon Pirri. Pittsburgh pro změnu už pošesté za sebou nemohl využít služeb marodícího Jevgenije Malkina.

V tabulce produktivity má před svými pronásledovately obrovský náskok, přesto jej Patrick Kane ještě neustále navyšuje. U pondělní kanonády Chicaga 7:2 nad Torontem se americký reprezentační útočník blýskl bilancí (1+3). Po 60 odehraných partiích se tak zlepšil na 82 bodů (34+48) a před druhým Jamie Bennem z Dallasu (64 bodů, 29+35) má náskok 18 zápisů.

Favorizovaní Blackhawks, v obraně s Michalem Rozsívalem (21:03, -1) a útočníkem Jiřím Sekáčem jen mezi náhradníky, si postupně vypracovali vedení 7:0. Hned čtyřikrát využili početní převahu. Zdrcení Maple Leafs dosáhli alespoň na dva čestné góly až v samotném závěru. I přes vysoký příděl byl jedním z mála hráčů hostů mimo záporné hodnoty ve statistice +/- český bek Roman Polák (23:44, +/-: 0, 1 střela), přestože odehrál téměř 24 minut.

Obránce Marek Židlický podpořil v předehrávaném duelu pondělního programu jedním gólem vítězství hokejistů Islanders nad Detroitem 4:1. Devětatřicetiletý mistr světa z Vídně 2005 skóroval počtvrté v sezoně, když v 37. minutě zvýšil na 3:0. Místo Petra Mrázka, jenž odchytal nedělní přestřelku s Bostonem (6:5), nastoupil v detroitské brance Jimmy Howard.

Islanders otevřeli skóre v polovině druhé třetiny a v rozmezí osmi minut překonali Howarda třikrát. Před Židlickým to byli Brock Nelson a Josh Bailey. Český obránce pohotově prostřelil detroitského gólmana zblízka po odrazu puku od zadního mantinelu. Hostům svitla naděje po střele ruského veterána Pavla Dacjuka, čerstvě vyhlášeného největší hvězdou uplynulého týdne NHL, jenže ve zbývajících 11 minutách už skóroval jen Ryan Strome a vítězství domácích pojistil.

Výsledky NHL

NY Islanders - Detroit 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
29. Nelson, 35. Bailey, 37. Židlický, 53. Strome - 50. Dacjuk. Střely na branku: 32:29. Diváci: 15 795. Hvězdy zápasu: 1. Nelson, 2. Strome, 3. Greiss (všichni Islanders).

Calgary - Anaheim 4:6 (3:2, 1:3, 0:1)
18. a 40. Hudler, 6. Gaudreau (Hudler), 12. Hamilton - 14. a 41. Santorelli, 10. Lindholm, 23. Perry, 24. Vatanen, 33. Rakell. Střely na branku: 37:28. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Santorelli (Anaheim), 2. Hudler, 3. Gaudreau (oba Calgary).

Florida - Pittsburgh 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
8. Bjugstad, rozhodující sam. nájezd Jokinen - 57. Kunitz. Střely na branku: 28:32. Diváci: 15 595. Hvězdy zápasu: 1. Montoya, 2. Jokinen (oba Florida), 3. Kunitz (Pittsburgh).

Nashville - Dallas 2:3 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1)
12. Smith, 37. Forsberg - 26. Eakin, 27. Hemský, 64. Janmark. Střely na branku: 26:32. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Janmark (Dallas), 2. Smith, 3. Forsberg (oba Nashville).

Chicago - Toronto 7:2 (2:0, 1:0, 4:2)
3. Mashinter, 12. Shaw, 22. Seabrook, 43. Panarin, 45. P. Kane, 49. Teraväinen, 51. Svedberg - 52. Arcobello, 56. Parenteau. Střely na branku: 32:37. Diváci: 21 767. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Shaw, 3. Darling (všichni Chicago).

Arizona - Montreal 6:2 (2:1, 3:1, 1:0)
5. Hanzal, 16. Duclair(Hanzal), 29. Richardson, 32. Ekman-Larsson (Hanzal), 36. Connauton, 45. Vermette (Z. Michálek) - 10. Weise, 31. Gallagher. Střely na branku: 27:19. Diváci: 14 338. Hvězdy zápasu: 1. Hanzal, 2. Ekman-Larsson, 3. Duclari (všichni Arizona).

Vancouver - Minnesota 2:5 (1:2, 1:2, 0:1)
16. Tanev, 31. H. Sedin - 10. Parise, 17. Spurgeon, 23. Fontaine, 34. Coyle, 57. Niederreiter. Střely na branku: 26:34. Diváci: 18 437. Hvězdy zápasu: 1. Suter, 2. Parise (oba Minnesota), 3. Tanev (Vancouver).