U Zlatých Hor mohou turisté vyrazit do Poštovní štoly, která kdysi patřila k...

U Zlatých Hor mohou turisté vyrazit do Poštovní štoly, která kdysi patřila k nejvýnosnějším zlatorudným štolám v regionu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Do regionu přijelo více turistů, i díky interaktivnímu muzeu či podzemí

  • 0
Unikátní interaktivní muzeum vědy v Olomouci nazvané Pevnost poznání nebo otevřené podzemí ve Zlatých Horách, kde se stovky let těžilo zlato. Dvě jedinečné a atraktivní novinky výrazně oživily turistiku v Olomouckém kraji. I díky nim cestovní ruch v regionu zažil loni nebývalý růst.

V regionu se ubytovalo celkem 544 600 hostů, což představuje nárůst oproti roku 2014 o téměř dvanáct procent. O deset procent vzrostl také počet nocí strávených návštěvníky v regionu, když se dostal na číslo 1 758 400. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu Olomouc.

„Mezi hosty bylo přes 116 tisíc návštěvníků z ciziny, nejvíce z Německa, Slovenska a Polska,“ uvedla Kateřina Káňová z Českého statistického úřadu Olomouc.

Odborníci se shodují, že vedle tradičních „taháků“ jsou právě nové zajímavé produkty tím, co nejvíc láká turisty.

„Pokud jsou novinky jedinečné a zajímavé, zvyšuje to kredit destinace. Neméně důležité je zapojit tyto nové atrakce do stávající nabídky, aby se tu návštěvníci zdrželi déle. To se daří stále víc,“ uvedla ředitelka Sdružení cestovního ruchu Střední Morava Djamila Bekhedda.

Muzeum vědy Pevnost poznání, které loni v dubnu otevřela Univerzita Palackého, se prosadilo nad očekávání. Architektonicky unikátní stavba, která kdysi sloužila jako dělostřelecký sklad, se loni proměnila v jedinečné interaktivní muzeum vědy pro celou rodinu.

17. dubna 2015

Od otevření se okamžitě stala jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v regionu. Do konce minulého roku si Pevnost poznání prohlédlo téměř 81 tisíc lidí.

„Průměrná měsíční návštěvnost byla deset tisíc návštěvníků. Jejich počet předčil naše očekávání,“ uvedl ředitel Pevnosti poznání Matěj Dostálek.

Velkému zájmu se těší také loni v červnu otevřená podzemní štola ve Zlatých Horách na Jesenicku, která lidem ukazuje prostory vzniklé středověkou těžbou zlata.

„Podzemím prošly za dva a půl měsíce přes čtyři tisíce lidí. Zájem byl ale mnohem vyšší. Vzhledem k velmi přísným předpisům v podzemí jsme museli bohužel řadu návštěvníků odmítnout. Reálně zvažujeme, že otvírací dobu rozšíříme, aby lidé mohli navštívit naše podzemí nejen v létě, ale celoročně,“ sdělil zlatohorský starosta Milan Rác.

27. června 2015

Různé spolky, města nebo sdružení už teď připravují další atraktivní projekty, které zpestří nabídku v příštích letech. Zlatohorští připravují rozšíření podzemní trasy.

„Další část podzemí bychom chtěli otevřít nejpozději do dvou let. Můžeme tak uspokojit mnohem víc zájemců než dosud a ukážeme jim také víc zajímavostí,“ řekl starosta Rác.

Přerov chce vsadit na mamuty...

Přerov chce zase vytěžit mnohem víc ze své dávné historie, kdy zde žili mamuti. Vznikne tam Svět lovců mamutů. Má stát v Předmostí, přímo v místech, kde lovci mamutů doopravdy žili.

„Chceme přinést návštěvníkům poučení i zábavu, přilákat turisty z celého světa,“ uvedla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Tvůrci projektu chtějí doslova „teleportovat“ návštěvníky do doby ledové.

„V centru areálu vyroste takřka autentická osada lovců mamutů. Návštěvníci se ocitnou v obydlích pravěkých lidí, uvidí jejich tábořiště i loveckou scénu. Poznají, jak žili pralidé od rozbřesku až po setmění, v jaké krajině se pohybovali a s jakými živly museli bojovat,“ popsala Chalupová.

Bude tu i replika hromadného hrobu, který byl v Předmostí nalezen. Počítá se také s vyhlídkovou věží, která nabídne pohled do Moravské brány. Kromě placené zóny tu město plánuje „Park doby ledové“, který si lidé projdou i bez vstupenky.

...do jesenického pohraničí má turisty přilákat 300 milionů

Na Jesenicku si hodně slibují od obřího třistamilionového projektu Krajem nyského knížectví a slezských velikánů. Podílí se na něm řada obcí na Jesenicku a v přilehlé části Polska a také lázně.

„My chceme ještě víc propagovat našeho slavného vodoléčitele Priessnitze, polská strana básníka Eichendorfa, největšího slezského romantického básníka,“ přiblížil jesenický místostarosta Petr Procházka. Eichendorf, který je pochován v Nyse, nebyl jen básník, ale také propagátor evropanství.

„Říkalo se mu Básník tří srdcí, protože žil v oblasti, kde se stýkali Slezané, Němci, Češi. Byl velkým kritikem a odpůrcem německého nadřazování jiným národům. Všechny považoval za rovnocenné, takže jeho odkaz pro dnešek je, stejně jako odkaz Priessnitze, ohromný,“ vysvětlil Procházka.

Priessnitzův odkaz budou návštěvníci prožívat v novém krytém balneoparku, který doplní unikátní venkovní balneopark v jesenických lázních.

Nejnavštěvovanější zůstala zoo, byť jí čísla kazila letní vedra

Olomoucké výstaviště Flora chce nalákat další návštěvníky na projekt Dvě říše, jedna příroda. Stejně jako řada jiných plánů na rozvoj turistiky je česko-polským projektem, na kterém se vedle olomouckého výstaviště podílí polské město Opole.

„U nás se počítá s rekonstrukcí historické oranžerie a zázemí hlavního sbírkového skleníku v areálu Smetanových sadů,“ sdělil ředitel Flory Jiří Uhlíř.

Nejnavštěvovanější atrakcí regionu však stále zůstává s velkou převahou olomoucká zoologická zahrada.

„Loni navštívilo areál 325 tisíc lidí,“ uvedla mluvčí Karla Břečková. Zoo zůstává na čele, přestože loňský rok nepatřil k nejlepším.

„Oproti roku 2014 šla návštěvnost dolů o zhruba třicet tisíc návštěvníků. Bylo to především kvůli dlouhotrvajícím vedrům, kdy lidé raději míří k vodě,“ doplnila.