Momentka z utkání Final Four mezi basketbalisty Děčína a Opavy (žlutá)

Momentka z utkání Final Four mezi basketbalisty Děčína a Opavy (žlutá) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

O domácí pohár si zahrají basketbalisté Děčína a Pardubic

• 0
Basketbalisté Děčína a Pardubic se v sobotu utkají o prvenství v Českém poháru. Severočeši v semifinále porazili Opavu 76:66, po nich uspěl i druhý z favoritů Pardubice, které se protrápily k výhře 81:80 nad Kolínem, když v posledních pěti minutách otočily devítibodovou ztrátu.

Děčín přinejmenším zopakuje výsledek z loňska, kdy ve finále nestačil na Prostějov. Postupem do rozhodujícího duelu se druhý tým ligové tabulky částečně vymanil z útlumu posledních dnů, kdy v nejvyšší soutěži prohrál tři ze čtyř zápasů. A Opavě se pomstil za poslední dvě těsné porážky (o bod a po prodloužení) a v aktuální sezoně vyrovnal vzájemnou bilanci se Slezany na 2:2.

BK Opava - BK Armex Děčín

„V poslední době jsme nehráli takticky dobře, protože nám nefungovalo něco, co se týká souhry. Pečlivě jsme se na to připravovali a hráli jsme do našich silných stránek v útoku. Pětačtyřicet bodů proti Opavě za poločas je pro nás něco, co jsme letos ještě nedocílili,“ řekl děčínský trenér Pavel Budínský.

Duel rozhodli Severočeši už v prvním poločase, v němž vedli až o dvacet bodů. Pět střelců se na výhře podílelo dvojciferným příspěvkem, lídrem byl Jakub Houška se 17 body a devíti asistencemi. Opavský Jakub Blažek nastřílel 24 bodů.

To druhé semifinále bylo mnohem dramatičtější. Pardubice si před poločasem vytvořily desetibodové vedení, ale Kolín do třetí části nastoupil šňůrou 10:0, srovnal a získal převahu na svou stranu.

Ještě pět minut před koncem měl až sedmý tým ligové tabulky devítibodové vedení a zdálo se, že směřuje za překvapivým postupem. Jenže domácí se nevzdali a předvedli parádní obrat.

Sedmi body v posledních třech minutách se o to postaral Dušan Pandula, klíčovou roli sehrál i další zkušený hráč Radek Nečas, který nejprve 36 vteřin před koncem dopichem snížil na rozdíl jediného bodu a osm vteřin před koncem po ztrátě Kolína přihrál na vítězný koš Jobimu Wallovi.

BK JIP Pardubice - BC Geosan Kolín

„Musíme uznat, že jsme měli štěstí. Musím poblahopřát Kolínu, který předvedl skvělý výkon, hrál chytře a téměř to dokázal využít k postupu. My to otočili bojovností až deset vteřin před koncem,“ prohlásil trenér Pardubic Tomáš Bartošek. „Byl to pěkný zápas pro diváky a dobrá propagace basketu. Vyhrál šťastnější tým, ale my Pardubicím pomohli, protože jsme měli na konci hodně ztrát. Asi se hráči lekli, že mohou vyhrát,“ litoval kolínský trenér Predrag Benáček.

Finále se bude hrát v sobotu od 19:00, o tři hodiny dříve začne souboj o třetí místo.