Na Václavské náměstí se krátce po půl druhé ráno sjeli všichni hasiči, kteří v...

Na Václavské náměstí se krátce po půl druhé ráno sjeli všichni hasiči, kteří v Praze sloužili. Celkem tam zasahovalo na 150 hasičů z dvanácti profesionálních a osmi dobrovolných jednotek.. (12. února 2016) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Profesionálové hasili muzeum, dobrovolníci kontejner. Teď budou papírovat

  • 13
Noční požár střechy Národního muzea v Praze si vyžádal mimořádné nasazení hasičů. Všichni dostupní profesionálové k němu vyjeli, na místě jim pomáhali také dobrovolní hasiči. Jejich jednotky navíc musely obsadit prázdné stanice a řešit například požár kontejneru. Teď je čeká papírování.

Na horní konec Václavského náměstí se po půl druhé ráno sjely jednotky z celé metropole, celkem zasahovalo 150 hasičů z dvanácti profesionálních a osmi dobrovolných jednotek. Tím pádem se ale vyklidily zásahové stanice.

Neznamenalo to však, že v případě vypuknutí jiného požáru neměl kdo pomáhat.

Národní muzeum hořelo. Hasiči museli rozebrat střechu

„Pokud jsou profesionální hasiči venku ze svých stanic, ti dobrovolní jsou povoláni jako záloha na hasičské stanice, které by jinak byly prázdné,“ popsala systém mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.

„Suplující“ hasiči museli v noci například k požáru kontejneru.

Situace, kdy dobrovolní hasiči na stanici zaskakují za profesionální, ale nejsou běžné, děje se tak pouze při velkých požárech. K nim prioritně operační středisko povolá profesionální jednotky.

„Velitel zásahu pak může podle potřeby požádat o navýšení sil,“ dodala Adamcová. Běžně dobrovolné jednotky fungují při požárech i jiných zásazích jako podpora, k ohni například vozí vodu.

V případě potřeby operační středisko rozešle dobrovolným sborům SMS zprávy a jejich jednotky pak mají povinnost vyjet v případě, že se předem neodhlásily.

Podobná mimořádná situace, která si vyžádala nasazení všech hasičů, se odehrála na Florenci v roce 2010, kdy v nevyužívané budově drah zahynulo devět lidí a pes (psali jsme zde).

„Situace, ke které došlo dnes, se s tou před šesti lety nedá srovnávat. Dnes naštěstí nezemřeli žádní lidé,“ dodává Adamcová.

Aby hasiči náročnou práci vydrželi, na místě se střídají. V případě muzea výměna proběhla v sedm hodin ráno, zasahující hasiči se pak střídají každou asi půl hodinu kvůli odpočinku a výměně lahve se vzduchem. Od devíti hodin je na místě také vyšetřovatel. Hasiči stále hlídají ohniska požáru a na místě zůstanou do odpoledne.

Přímý přenos iDNES.cz z Wenceslas Square Hotelu u Národního muzea:

Po požáru do práce

Dobrovolní hasiči leckdy u požáru stráví dlouhé hodiny, ale stejně potom musejí vyrazit do svého zaměstnání.

„Výjimkou jsou mimořádné události, kdy se do práce nemusí, pak se žádá o refundaci mzdy. V případě menších požárů ale normálně vstanou a jdou do práce,“ popsal Martin Wagner, starosta Městského sdružení hasičů hl. m. Praha.

Navíc je s každým zásahem spojené papírování - vyřízení náhrady mzdy a nepřítomnosti v práci. Zaměstnavatelé podle Wagnera nemají tolik problém s refundací mzdy jako s absencí pracujícího člověka.

„Zákon sice hovoří o tom, že zaměstnavatel je povinen uvolnit hasiče z pracovního dne, někdy jsou s tím ale problémy. Stane se, že zaměstnavatel řekne: ‚Platí tě hasiči, tak už třeba nechoď,“ dodává Wagner.

Škody budou nižší, než se zdálo, řekl ministr

Škody, které způsobil požár na Národním muzeu, podle ministra kultury Daniela Hermana nebudou tak rozsáhlé, jak se zprvu zdálo. Budovu si prohlédl.

„Hořelo podstřeší, které tak jako tak musí projít rekonstrukcí. Ani voda hasičů nenadělala v historických sálech větší škody. A to včetně maleb,“ uvedl Herman.

Hasičům poděkoval za profesionální práci.

Ředitel muzea Michal Lukeš uvedl, že škody bude uplatňovat na zhotoviteli stavby.