Meryl Streepová předsedá porotě letošního Berlinale (11. února 2016).

Meryl Streepová předsedá porotě letošního Berlinale (11. února 2016). | foto: AP

Berlinale uctí Rickmana a uvede Hepnarovou. Vítěze zvolí Meryl Streepová

  • 0
Tři německé snímky, dva filmy režírované ženami a žádný z Česka. Tak vypadá statistika hlavní soutěže 66. Berlinale, jež se koná od 11. do 21. února.

Slavnostní zahájení se večer odehraje v plném lesku. Obstará je nesoutěžní film Ave, Caesar!, jenž do našich kin dorazí počátkem března a který na červený koberec berlínského festivalu doprovodí jeho tvůrci Ethan a Joel Coenovi i představitelé hlavních rolí George Clooney či Josh Brolin.

Hereckými hvězdami letos nešetří ani porota hlavní soutěže, kterou povede Meryl Streepová; usednou v ní také její kolegové Clive Owen či Alba Rohrwacherová, kterou hostil už pražský Febiofest. Na postu režisérů se v Berlíně představí herci Don Cheadle nebo Tilda Swintonová a ze známých tváří stříbrného plátna se do německé metropole chystají například Isabelle Huppertová, Gérard Depardieu, Kirsten Dunstová, Jude Law, Emma Thompsonová, Colin Firth nebo Channing Tatum.

Kdo bojuje o Zlatého medvěda

Některá z populárních jmen objeví návštěvník přímo v příspěvcích hlavní soutěže. Tak třeba v německém snímku 24 týdnů, v němž plodu těhotné ženy hrozí Downův syndrom, hraje klíčovou postavu Julia Jentschová, známá z hrabalovské ságy Obsluhoval jsem anglického krále. Příběh z válečného Německa natočený podle románu Hanse Fallady I ve smrti sami zase ozdobil vedle Thompsonové i Brendan Gleeson. Huppertová tu zastupuje drama vášně nazvané v originále L’avenir a životopisný Génius má kromě Firtha a Lawa oporu v Nicole Kidmanové.

Úvodní hit festivalu

Snímek Ave, Caesar!, který do našich kin přijde 3. března, si utahuje z hollywoodského zákulisí 50. let. Právě se chystá velkofilm, když záhadný spolek unese hlavní hereckou hvězdu v podání George Clooneyho a za její návrat požaduje značnou částku. Ale naštěstí Josh Brolin coby zkušený výkonný producent umí zařídit i nemožné. Film, v němž hrají také Ralph Fiennes nebo Scarlett Johanssonová, natočili sourozenci Ethan a Joel Coenovi, oblíbenci kritiků i diváků, kteří se předběžně shodují na hodnotící známce kolem 70 procent.

O vítězného Zlatého medvěda bojují dále hrané filmy z Kanady, Portugalska, Číny či Íránu, ale také dokumenty. Zvědavost budí novinky dvou uznávaných tvůrců, Kolektiv od dánského režiséra Thomase Vinterberga a Smrt u Sarajeva, kterou natočil Danis Tanovič.

Mimo soutěž přiveze svůj snímek z ulic Chicaga plných násilí nazvaný Chi-Raq režisér Spike Lee, který nedávno rozpoutal vlnu protestů černošských tvůrců proti „příliš bílým Oscarům“. Ze Spojených států přijede i jiný výbušný filmař, dokumentarista Michael Moore, který se zúčastní zvláštního uvedení své novinky Where To Invade Next, hledající pro nápravu amerického sociálního systému příklady v Evropě.

Bowie, Rickman, Scola

Ale dočkají se i fanoušci docela jiné, televizní podívané. Na Berlinale se totiž představí premiérová druhá řada seriálu Volejte Saulovi, kterému kraluje jedna z postav kultovního cyklu Perníkový táta. Nabídku speciálních projekcí doplní filmové pocty velikánům, kteří nedávno zemřeli, na festivalovém plátně se tak připomenou muzikant David Bowie, herec Alan Rickman a režisér Ettore Scola. A jednu z čestných cen Berlinale převezme herec a režisér Tim Robbins, nositel Oscara za vedlejší roli v thrilleru Tajemná řeka.

V hlavní soutěži sice nemá Česko již tradičně zastoupení, přesto se v Berlíně zapojí alespoň do méně viditelných soubojů.

V klání prvních filmů, které napříč všemi sekcemi nashromáždilo celkem osmnáct režijních debutů, se ocitl příběh popravené masové vražedkyně Já, Olga Hepnarová, který při čtvrtečním zahájení sekce Panorama uvedou režiséři Tomas Weinreb a Petr Kazda i polská herečka Michalina Olszańska. Ve Foru se hraje náš film Nikdy nejsme sami, v rámci dětské přehlídky Generace 14+ příběh Ani ve snu!

A pro mnohé návštěvníky Berlinale může být zajímavá i rozsáhlá retrospektiva domácích děl, která zahrnuje historická díla obou někdejších republik, tedy takřečeného západního a východního Německa.