Úplatnému soudci Havlínovi zmírnili trest, vězení se ale nevyhne

  • 164
Krajský soud v Praze zmírnil ve čtvrtek trest Ondřeji Havlínovi, který podle obžaloby za úplatu pomáhal obžalovaným z trestných činů. Odsedí si pět let a tři měsíce. Dopis soudu poslala i dvaadevadesátiletá matka soudce, která žádala o zmírnění trestu na podmínku.

Soudkyně Eva Milcová Havlínovi původní trest snížila o jeden rok a tři měsíce. Pokud ale soudce nezaplatí peněžitý trest 350 tisíc korun, prodlouží se mu pobyt za mřížemi o deset měsíců. Havlín se vynesení verdiktu neúčastnil, omluvil se pro nevolnost. Předtím ale soudu v obsáhlé řeči vysvětlil, že se cítí nevinný a že jeho trestní stíhání bylo zvůlí. „Nejsem žádný andílek, ale nejsem ani obluda z apokalypsy,“ prohlásil. Při řeči zvyšoval hlas a napadal státní zastupitelství. „Zdržte se invektiv a mluvte k věci,“ napomenula ho soudkyně.

Při vynesení rozsudku odmítla návrh Havlínovy matky, aby mu dala pouze podmínku. „Rozsudek nad ním je pro mě rozsudkem smrti,“ napsala Havlínová do odvolání, které přečetl soudu její obžalovaný syn. Nevidomá žena s cukrovkou uvedla, že syn o ni pečuje, a proto žádá o zmírnění jeho trestu na podmíněný. Podle dřívějšího rozsudku si měl odpykat šest a půl roku.

Kromě Havlínovy matky se za bývalého soudce přimluvilo také Sdružení vojenských veteránů, které zdůraznilo jeho podporu českých vojáků v době, kdy byl Havlín vyslancem v zahraničí.

Žalobkyně Lenka Bradáčová odsoudila výroky o ohýbání práva. „Právo je buď dodrženo, nebo porušeno,“ řekla. Následně začala vyvracet námitky jednotlivých obžalovaných.

Obracela se zejména k Havlínovi. „Pan obžalovaný porušil slib, který dal prezidentovi republiky. Soudil za úplatu. Korupce v justici je ta nejzávažnější,“ uvedla k Havlínovi a k jeho námitkám, že trest je pro něj nepřiměřeně přísný a likvidační. Upozornila také na to, že jako obžalovaný Havlín zpochybňuje důkazy, jaké jako soudce sám uznával, například odposlechy.

Do vězení půjde i státní zástupce

Vedle Havlína čelilo obžalobě dalších šest lidí. Do vězení z nich zamíří pouze státní zástupce František Fiala, kterému dnes odvolací senát potvrdil tři roky a deset měsíců odnětí svobody. Ostatní obžalovaní odešli s podmíněnými tresty.

Státní zástupkyně navrhla většinu odvolání zamítnout. Výjimky měla jen dvě. První z nich je Ludvík Sýkora, který si mezitím vykonal obecně prospěšné práce, a soud by mu podle Bradáčové měl snížit trest o 4 měsíce. Soudkyně jí vyhověla a trest mu mírně snížila.

U bývalého advokáta Karla Matějky žalobkyně zase upozornila, že se přiznal a projevil lítost. „Nechám to na zvážení soudu,“ řekla. Soud mu udělil podmínku. Matějka zalitoval, že případ mu zničil kariéru advokáta. „Není to dobrý konec mé kariéry. Něco vytváříte 40 let a najednou to mizí,“ uvedl. Přiznal ale, že si za to může sám. „Faktem je, že nebýt pana Kříže, tak bych asi teď seděl na té lavici, kde sedí obhájci. Trest jsem si už vlastně vykonal, vykonal jsem si ho společensky,“ vyjádřil se. Z advokátní komory byl vyškrtnut, od roku 2013 advokacii nevykonává, dnes pobírá starobní důchod.

Milcová zmírnila verdikt také nad Jaroslavem Křížem, který podle obžaloby opakovaně řídil pod vlivem a potom své delikty řešil protiprávně.

,

Nejlepší videa na Revue