Šipka s obrázkem Číňana, indiána a černocha ukazuje cestu k cizineckému dětskému oddělení v nemocnici Motol. | foto: Kara McAlister

Kudy na dětské oddělení v Motole napoví černoch i Číňan. Cizincům to vadí

  • 527
U cizinců žijících v Praze vyvolala nelibost šipka s obrázkem Číňana, indiána a černocha, která ukazuje cestu k cizineckému dětskému oddělení v nemocnici Motol. Autor šipky si za výtvorem podle vlastních slov stojí „až za hrob“.

Šipka na dětském cizineckém oddělení motolské nemocnice zobrazující tři různá etnika v posledních dnech vyvolala vášně na sociálních sítích a pobouřila některé cizince žijící v Praze.

„Zaprvé, nemohu uvěřit, že Češi takto ukazují dětem, jak vypadají cizinci. Upřímně, kolik indiánů chodí do Motola? A odkdy jsou Asiati žlutí? Toto nekorektní vyobrazení citlivým dětem vnímám jako velký problém,“ domnívá se například Američanka žijící v Praze Amanda L.

Zamýšlí se také nad tím, proč je šipka pro děti cizinců v českém jazyce. „Jako cizinka, která Motol pravidelně navštěvovala, se tím cítím uražena. Upřímně, vzbuzuje to ve mně obavy z hluboce xenofobního hnutí v Česku. Absolutně nechutné,“ dodává pro iDNES.cz s tím, že předpokládá, že kdokoliv tuto šipku vytvořil, musel pracovat na tom, aby působila co nejvíc rasisticky.

Autor šipky, výtvarník Libor Škrlík, s tím ale nesouhlasí. „Motiv je můj. Stojím si za ním až za hrob,“ řekl pro iDNES.cz Škrlík. „Vůbec jsem nečekal, že by to mohlo vyvolat takové reakce. Mám snad malovat všechny stejně podle šablony? Kdyby mě někdo vyobrazil bíle, tak bude jasné, že jsem běloch. Když mi někdo místo čepice namaluje horu Říp, tak budu pyšný na to, že jsem Čech,“ říká.

Za autorem stojí také nemocnice Motol. „Žádné stížnosti v tomto směru nedostáváme, je to pouze uměle vytvořený humbuk kolem jednoho příspěvku na sociálních sítích,“ říká mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková a upozorňuje, že šipka se nachází v dětské části, kde jsou i další navigační šipky s obrázky. Vedení nemocnice ji rozhodně neodstraní.

Šipka pro cizince je v češtině

Ani to, že je šipka v českém jazyce, není podle Dankové problém. „Cedule, která naviguje na cizineckou recepci je v angličtině. Tam jazykově vybavení zaměstnanci FN Motol posílají případně cizince s dětmi k dětské cizinecké ambulanci, kde už jsou na podlaze u šipky jen obrázky, nahrazující piktogramy,“ dodává.

Autor má i odpověď pro ty, kterým se nelíbí barvy, kterými jednotlivá etnika vyobrazil. „Obrázky jsou dané podle barvy kůže tak, aby to bylo čitelné. Pokud je člověk do žluta a má čepičku, je to Asiat. Jestli se budou řešit takovéhle věci, tak můžeme zabalit všechno,“ dodává.

V Motole už pracuje čtyři roky, momentálně na oddělení dětské ortopedie. Podle něj jsou podobné obrázky i na jiných místech v nemocnici a zachycují různé lidi, včetně bělochů.

„Naopak kdybych byl Ind a přišel tam, tak mám radost, že si v Čechách vzpomněli na Inda. Byl bych vděčný, že mě ošetří, a nedloubal bych se v blbostech,“ uzavírá Škrlík.

V Motole se léčil předloni i malý Ashya:

8. září 2014