Petr Mrázek (vlevo) a Pavel Dacjuk slaví výhru Detroitu.

Petr Mrázek (vlevo) a Pavel Dacjuk slaví výhru Detroitu. | foto: AP

Mrázek vychytal čisté konto proti Floridě, Jágr odehrál 1 600. zápas

• 61
Díky bezchybnému výkonu gólmana Petra Mrázka, který na své čtvrté čisté konto sezony potřeboval 23 zákroků, a třem gólům ze třetí třetiny zvítězili hokejisté Detroitu v pondělním domácím zápase s Floridou výsledkem 3:0. U první branky utkání si navíc asistenci připsal obránce Jakub Kindl, hostující forvard Jaromír Jágr odehrál své 1 600. utkání kariéry v NHL.

Na své jubilejní 1 600. utkání v NHL (brzo v dané statistice překoná historický zápis 9. Raye Bourquea s 1 612 zápasy a 8. Larryho Murphyho s 1 615 zápasy) nebude mít Jaromír Jágr (15:54, +/-: 0, 1 střela) dobré vzpomínky.

Jeho Florida totiž padla po třech inkasovaných brankách ze třetí třetiny na ledě Detroitu 0:3 a navíc přišla o zraněného elitního centra Aleksandera Barkova (po zákroku Justina Abdelkadera ze druhé třetiny zřejmě utrpěl otřes mozku).

Stav utkání vydržel díky zákrokům Petra Mrázka a Ala Montoyi dlouho 0:0. Skóre se poprvé měnilo až v 46. minutě, kdy nahození Jakuba Kindla (13:43, +1, 2 střely, 0+1) od modré čáry tečoval slovenský střelec Tomáš Tatar.

1. Jakub Voráček (PHI), 51z. - 42b.(8+34)
2. David Krejčí (BOS), 42z.- 39b.(12+27)
3. T. Plekanec (MTL), 54z.- 39b.(10+29)
4. Jaromír Jágr (FLA), 50z.- 37b.(16+21)
5. Jiří Hudler (CGY), 44z.- 28b.(7+21)
6. Tomáš Hertl (SJS), 50z. - 26b.(10+16)
7. Martin Hanzal (ARI), 39z.- 24b.(6+18)
8. Radim Vrbata (VAN), 50z. - 22b.(11+11)
9. Michael Frolík (CGY), 39z. - 20b.(9+11)
10. T. Fleischmann (MTL), 52z. - 19b.(9+10)

Český bek se po nedávném povolání z farmy a následném vysedávání mezi náhradníky protlačil do sestavy na úkor zraněného Mika Greena a hned se blýskl asistencí u klíčové trefy, na kterou v dalším průběhu ještě dvakrát navázal Pavel Dacjuk.

Ruský veterán nejprve v 52. minutě využil přesilovou hru a v 53. minutě po další přihrávce kapitána Henrika Zetterberga výsledek pojistil. Gólman Red Wings Mrázek zůstal i po zbytek duelu bezchybný a uhájil už své čtvrté čisté konto sezony a deváté kariéry v NHL (lepší jsou v daném ohledu v letošní sezoně jen dva gólmani - Jake Allen ze St. Louis s 5 nulami a Corey Crawford z Chicaga se 7).

V dalších významných brankářských statistikách je ale český talent již na čele ligy s průměrem obdržené branky 1,97 na zápas (druhý je Ben Bishop z Tampy s 2,02 - Michal Neuvirth z Philadelphie s 2,14 je devátý) a 93,3% úspěšnosti zákroků (druhý je Michal Neuvirth z Philadelphie s rovněž 93,3%, třetí Corey Crawford z Chicaga má 93,1%).

První hvězdou u pondělního triumfu Pittsburghu 6:2 nad Anaheimem nemohl být zvolen nikdo jiný, než s bilancí (2+2) čtyřbodový kapitán vítězů Sidney Crosby. Po pomalém vstupu do sezony nabral kanadský reprezentant skvělou formu, což dokazuje i nový osobní rekord, když skóroval už v sedmém navazujícím zápase.

Crosby letos vůbec poprvé v kariéře chyběl na nedávném Utkání hvězd, přestože jej v sezoně nesvazovaly zdravotní potíže. Od exhibice v Nashvillu, během níž načerpával síly, odehrál odpočinutý centr čtyři duely a vyprodukoval v nich 12 bodů (6+6), díky čemuž se v tabulce produktivity vyšvihl až na průběžnou 5. příčku s 53 zápisy (24+29) po 51 startech (vedoucí Patrick Kane z Chicaga má ovšem velký náskok s 76 body).

28letý rodák z Cole Harbour navíc v předešlé partii proti Floridě jako desátý nejrychlejší hráč v historii NHL dosáhl na hranici 900 nasbíraných bodů (potřeboval na to 677 utkání). Pittsburgh s 61 body, přestože hrál potřetí za sebou bez zraněného Jevgenije Malkina, již výhra posunula na příčky zajišťující play-off Východní konference na úkor New Jersey s 59 body.

Nejpovedenější akce Crosbyho, když po faulu obránce Fowlera i v pádu dokázal skórovat:

V rámci čtyř pondělních zápasů NHL byli Češi v akci kromě souboje Detroitu s Floridou ještě v konfrontaci mezi Ottawou a Tampa Bay. Hostující duo, útočník Ondřej Palát (18:27, -2, 3 střely) a obránce Andrej Šustr (19:46, -4, 1 střela), však nezabránilo triumfu kanadského týmu v poměru 5:1. Ofenzivu Senators, kterým chybí zraněný Milan Michálek, táhli především útočníci Mark Stone (2+1) a Jean-Gabriel Pageau (1+2).

Výsledky NHL

NY Rangers - New Jersey 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 25. Klein, 45. Miller - 58. Zajac. Střely na branku: 37:28. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Klein, 3. Miller (všichni Rangers).

Detroit - Florida 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
52. a 53. Dacjuk, 45. Tatar (Kindl). Brankář Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 23 střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Střely na branku: 31:23. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Dacjuk, 2. Mrázek, 3. Abdelkader (všichni Detroit).

Ottawa - Tampa Bay 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
25. a 31. Stone, 6. Z. Smith, 17. Prince, 56. Pageau - 18. Brown. Střely na branku: 29:32. Diváci: 17 078. Hvězdy zápasu: 1. Stone, 2. Pageau, 3. Anderson (všichni Ottawa).

Pittsburgh - Anaheim 6:2 (3:1, 1:1, 2:0)
Branky: 36. a 44. Crosby, 4. Kunitz, 11. Sheary, 20. Hagelin, 47. Määttä - 20. Getzlaf, 39. Maroon. Střely na branku: 35:38. Diváci: 18 418. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Kunitz, 3. Hagelin (všichni Pittsburgh).