Andrej Nestrašil (vpravo) z Caroliny při střetu s montrealským gólmanem Benem...

Andrej Nestrašil (vpravo) z Caroliny při střetu s montrealským gólmanem Benem Scrivensem. | foto: AP

Ovečkin napodobil Gretzkyho a Gartnera, Islanders deklasovali Edmonton

• 10
V neděli NHL ustoupila konkurenční NFL v americkém fotbalu. Na programu byl totiž finálový zápas Super Bowl. Tři zápasy nejprestižnější hokejové ligy světa tak začaly už v odpoledních hodinách. V prvním z nich Washington i díky 30. trefě sezony kapitána Alexe Ovečkina porazil 3:2 Philadelphii. Montreal vybojoval výhru 2:1 po nájezdech nad Carolinou a Islanders deklasovali 8:1 poslední Edmonton.

Den po téměř povinné výhře nad Edmontonem, kterou ukončili čtyřzápasovou sérii porážek, čekal hokejisty Montrealu přímý konkurent v boji o divokou kartu zajišťující play-off Východní konference. V tabulce výše postavená Carolina předvedla lepší vstup do zápasu, když už ve 3. minutě otevřel skóre Jeff Skinner.

Domácím se podařilo dobýt branku pozorného Cama Warda až v 29. minutě, kdy své 20. trefy sezony dosáhl kapitán Max Pacioretty. V dalším průběhu kralovali oba gólmani, Ben Scrivens a zmiňovaný Ward, jenž se v prodloužení blýskl při nájezdech P.K. Subbana a Tomáše Plekance. Český reprezentant tak nedokázal bodově navázat na předchozí večer, kry proti Oilers vyprodukoval čtyři body (1+3).

O vítězi se nakonec rozhodovalo až v samostatných nájezdech, jejichž průběh opět prokázal střeleckou nemohoucnost obou celků. Gól padl až v páté sérii a šťastným střelcem byl k radosti publika v aréně Bell Centre domácí Sven Andrighetto.

Kromě Plekance (17:22, +/-: 0, 1 střela) v zápase operovali i další tři Češi, montrealský forvard Tomáš Fleischamnn (17:25, +/-: 0, 2 střely) a hostující útočník Andrej Nestrašil (16:47, +1) s bekem Michalem Jordánem (13:48, +/-: 0, 1 střela).

V úterý v tabulce NHL poslední Edmonton překvapil vysokou výhrou 7:2 v Ottawě. O pět dní později se ale v nepříjemné situaci ocitli sami hráči Oilers. Den po nezdaru 1:5 v Montrealu totiž nezabránili debaklu 1:8 od Islanders. Ostrovanům, v jejichž sestavě tentokrát nefiguroval odpočívající Marek Židlický, padla do sítě už první střela v utkání. Jejím autorem byl ve 3. minutě Johnny Boychuk.

Po něm se dále střelecky prosadila další pětice borců, z nichž nejvíce vyčníval silový útočník Kyle Opkoso. Nastřílel totiž svůj druhý hattrick kariéry v NHL a navrch přidal ještě asistenci. Kapitán New Yorku John Tavares si odnesl body tři s bilancí (1+2). O čestný úspěch Oilers se postaral první hráč posledního draftu Connor McDavid.

Ofenzivní tahoun Washingtonu Alex Ovečkin se díky nedělní trefě proti Philadelphii stal teprve třetím hráčem v historii NHL, jenž dokázal v každé ze svých úvodních 11 sezon zámořské kariéry dosáhnout na metu 30. nastřílených branek.

Ruský reprezentant tak napodobil legendárního Waynea Gretzkyho a Mikea Gartnera. Ve střelecké tabulce letošního ročníku je s 30 zásahy druhý, jen dvě branky za průběžným jasným lídrem produktivity Patrickem Kanem z Chicaga (má 76 bodů, druhý Jamie Benn z Dallasu má 59 bodů).

Ovečkin své kulaté trefy dosáhl v 36. minutě, kdy přesnou tečí rány obránce Karla Alznera srovnával průběžný stav na 1:1. Těsně před druhým odchodem do kabin se prosadil i další Rus v sestavě Capitals, popáté v sezoně skóroval bek Dmitrij Orlov. Flyers následně už po 51 vteřinách třetí třetiny vrátil do hry Nick Schultz, na další branku Washingtonu v podání Matta Niskanena již ale hosté nenašli odpověď.

Nejproduktivnější Čech v NHL Jakub Voráček (23:17, -2, 3 střely) tentokrát vyšel naprázdno a přerušil tak svou bodovou sérii, když se prosadil v předešlých šesti startech. Bez bodu byl i bek Radko Gudas (16:54, -2, 1 střela).

Výsledky NHL

Washington - Philadelphia 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
36. Ovečkin, 38. Orlov, 46. Niskanen - 19. Del Zotto, 41. Schulz. Střely na branku: 30:35. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Niskanen, 2. Holtby (oba Washington), 3. Del Zotto (Philadelphia).

NY Islanders - Edmonton 8:1 (3:0, 4:1, 1:0)
23., 27. a 48. Okposo, 3. Boychuk, 10. Tavares, 12. Kuljomin, 30. Bailey, 37. Clutterbuck - 27. McDavid. Střely na branku: 31:30. Diváci: 14 030. Hvězdy utkání: 1. Okposo, 2. Tavares, 3. Leddy (všichni NY Islanders).

Montreal - Carolina 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
29. Pacioretty, rozhodující sam. nájezd Andrighetto - 3. Skinner. Střely na branku: 34:45. Diváci: 21 288. Hvězdy utkání: 1. Scrivens (Montreal), 2. Ward (Carolina), 3. Andrighetto (Montreal).