Přílet pětice unesených Čechů z Libanonu na letiště v pražských Kbelích. (4. 2....

Přílet pětice unesených Čechů z Libanonu na letiště v pražských Kbelích. (4. 2. 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Výměna Fajáda za Čechy držené v Libanonu je zrada spojenců, tvrdí opozice

  • 78
Česká vláda zradila své zahraniční spojence, když vyměnila zatčeného Alího Fajáda za pětici Čechů držených v Libanonu. Tvrdí to představitelé opozice a navrhují, aby vláda své kroky vysvětlila Sněmovně v neveřejném jednání. Výměnu zkritizoval v nedělním pořadu Partie televize Prima místopředseda ODS Martin Kupka.

Za závažné selhání české vlády a zpravodajských služeb označil Kupka to, jak nekoordinovaná byla jednání o výměně muže podezřelého z napojení na teroristy s pěticí zadržených Čechů. Zkritizoval také způsob, jak se k situaci vyjadřovali jednotliví ministři. Vzájemně si totiž protiřečili.

„Češi se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,“ informoval ministr obrany Martin Stropnický (ANO) o propuštění muže zadrženého v ČR na žádost USA.

Dvě hodiny po propuštění Fajáda a hodinu poté, co to Stropnický potvrdil, popřel výměnu podle TV Prima ministr spravelnosti Robert Pelikán (ANO). Televize také připomněla výrok ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který „obchod“ odmítal. „Česká republika jedná, ale nevyjednáváme tak, abychom nějakým způsobem obchodovali,“ řekl k úsilí o propuštění Čechů.

ODS vládě vytýká zejména to, že dojednanou výměnou porušuje kontinuitu české zahraniční politiky a vysílá velmi nepříznivou zprávu. „Dozvídáme se, že je možné zradit spojence,“ zkritizoval to Kupka. Ve zmíněném pořadu mu oponovala členka vlády Kamila Šlechtová (ANO), ministryně pro místní rozvoj. „Každý lidský život je důležitý,“ řekla. Podle ní by ostatní země ve stejné situaci jednaly obdobně, včetně USA.

Opozice žádá, aby vláda svůj krok vysvětlila Poslanecké sněmovně v neveřejném jednání. Na požadavku se shoduje ODS, TOP 09, Úsvit - Národní koalice, někteří komunisté i Starostové a nezávislí (STAN). Ti navíc chtějí, aby vláda znovu požádala Sněmovnu o důvěru.

Ať to premiér vysvětlí všem poslancům, žádá opozice

„Budeme požadovat, aby premiér Sobotka vysvětlil poslancům situaci, která poškozuje Českou republiku ve vztahu k našim spojencům a může do budoucna představovat bezpečnostní riziko,“ uvedl v tiskové zprávě předseda ODS Petr Fiala (více o postoji opozice zde).

„Hnutí Starostové a nezávislí důrazně požaduje od vlády vysvětlení celého pozadí výměny pětice Čechů za propuštění Alího Fajáda. STAN to vnímá jako selhání zpravodajských služeb, naprostý amatérismus a ztrátu důvěry jednoho z našich nejbližších spojenců - Spojených států amerických,“ uvedl zase STAN. Jednání vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) je prý neomluvitelné a kabinet by měl Sněmovnu požádat o důvěru.

Také předseda klubu KSČM Pavel Kováčik pokládá záležitost za tak závažnou, že by Sněmovna měla chtít vysvětlení. Připustil, že poslanci KSČM by mohli neveřejné zasedání podpořit, dodal však, že jde jen o jeho názor a záležet bude na stanovisku celého klubu, který se sejde v úterý před schůzí. Šéf komunistů Vojtěch Filip by zařazení bodu podpořil, pokud výbor pro bezpečnost a výbor pro obranu přijdou se stejným usnesením.

Filip také vyjádřil přesvědčení, že míra nekoordinace mezi jednotlivými speciálními službami ČR je značná. „Pokud se vše odehrálo tak, jak naznačují média, jedná se o podporu terorismu a o facku všem, kteří s terorismem bojují,“ napsal na webu TOP 09 zase její místopředseda Marek Ženíšek. Akce podle něj jen povzbudí teroristy všude na světě, aby se k podobným obchodům uchylovali i v budoucnu.

Předseda klubu Úsvit - Národní koalice Marek Černoch řekl ČTK, že poslanci hnutí se k požadavku na zařazení nového bodu připojí. Kolem celé kauzy je podle něj mnoho otázek a výměna zpravodajských informací mezi jednotlivými službami je prý nulová.

Podle dostupných informací se pětice unesených Čechů vrátila do vlasti výměnou za to, že Česká republika nevyhověla žádosti USA o vydání Libanonců Fajáda a Chálida Marábího. Dvojice podezřelá z podpory terorismu byla ve čtvrtek propuštěna. Spojené státy postup Česka ostře kritizovaly.

Jednací řád Sněmovny umožňuje v určitých případech neveřejné jednání. Jde zejména o momenty, kdy se projednávají utajované otázky související s obranou nebo bezpečností státu nebo jiné závažné utajované skutečnosti. Neveřejné schůze se mohou kromě poslanců účastnit i prezident a ministři. Ostatní mohou být přítomni jen se souhlasem Sněmovny.

Unesený Čech líčí, jak se dostali do zajetí:

6. února 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video