Robin Kaleta je zkušený freeridový jezdec. | foto: Čeněk Třeček, iDNES.cz

Lavina v Rakousku smetla i můj kurz, potvrdil Kaleta. Pochybení odmítá

  • 745
Český freerider Robin Kaleta potvrdil, že část zavalených v sobotní lavině v Rakousku patřila k jeho freeridovému kurzu. Vyjádřil zároveň hluboké politování nad tím, co se českým lyžařům stalo. Nařčení, že se skupina chovala nezodpovědně, ale odmítá. „Neměli důvod riskovat,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Co k té tragédii můžete říci?
Já osobně jsem tam nebyl, jsem v ČR a zatím nemám dostatek informací. Chci ale vyjádřit hlubokou lítost nad tím, co se stalo.

Robin Kaleta

Robin Kaleta

Přední český freerider se narodil v roce 1980 v Beskydech. Byl závodním tanečníkem, vystudoval práva. Na lyžích posbíral celou řadu ocenění, od roku 2011 spolu s dalšími kamarády zkušenými freeridery organizuje freeridové campy pro lyžařskou veřejnost.

Všichni ti lidé byli z vašeho kurzu?
Ne, jen část, pohybovaly se tam na sobě nezávislé české skupiny.

Jak byl organizovaný váš kurz?
Byli s ním dva průvodci, kteří byli zkušení, kontrolovali sněhovou situaci, prováděli takzvané sněhové kompresní zkoušky a v případně jakýchkoli pochybností byli připraveni to otočit a vrátit se. Neměli důvod riskovat.

Jaký byl stupeň lavinového nebezpečí? Rakušané tvrdí, že velký...
Není to tak úplně pravda. Všude v té oblasti platil „nižší“ stupeň číslo 2, a to do výšky 2 300 metrů. Až od této výšky pak byl stanoven stupeň číslo 3. Každý si to může ověřit. K neštěstí došlo podle mých informací někde kolem této hranice.

Na pětistupňové škále lavinového nebezpečí je trojka to pravděpodobně nejčastěji vyhlašované lavinové nebezpečí v Alpách. Je to takový stupeň lavinového nebezpečí, kdy jen trochu zkušená skupina je schopna se relativně bezpečně v takovém terénu pohybovat. V trojce běžně chodí skialpinisté a jezdí freerideři.

Vím, že není důležitý jen vyhlášený stupeň lavinového nebezpečí, ale také další faktory, třeba sklon svahu, po kterém právě skupina šla.
Dostal jsem informaci, že i to průvodci hlídali a měřili. A sám vím, že to děláme zcela rutinně, musíme. Na nejprudším svahu se prý dostali na cca 25 stupňů.

Jak přežít v lavině

Jaké zásady dodržovat a co je nutné mít s sebou

Ilustrační snímek

Jak to bylo s protilavinovou výbavou vaší skupiny?
Všichni z naší skupiny měli kompletní výbavu včetně „pípáků“ a také nepovinné batohy s vystřelovacími airbagy. Někteří z nich je také použili. Z hlediska prevence nemohli nic víc dělat.

Při cestě vzhůru provedli tři kompresní testy, aby zjistili aktuální stabilitu v daném místě. Rozhodně tam nebylo varování typu: nechoďte tam, je to nebezpečné. Hory jsou vždycky nebezpečné.

Jak si tedy vysvětlujete to, co se stalo?
Zatím mám opravdu jen kusé informace. Ale můžu téměř najisto potvrdit, že skupina lavinu neuřízla. Ta se odtrhla někde nad nimi. Proč se tak stalo, zatím nevím a nechci spekulovat. Vysílám na místo svého zkušeného kamaráda, který se v neděli pokusí přesně analyzovat, co se stalo.

Chatařovu informaci (o nebezpečí lavin) nepovažujeme za objektivní, objektivní je lavinová předpověď v dané oblasti. Lavinová předpověď nepředpokládala samovolné uvolnění laviny. To je něco, co lidé nemohli na základě lavinové předpovědi předpokládat. Byli v nesprávný čas na nesprávném místě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video