Nalezení Češi v Libanonu se vracejí do vlasti, Fajád opustil věznici

  • 532
Z libanonského Bejrútu ve čtvrtek po poledni odletělo pět Čechů, kteří byli v zemi zadržováni přes půl roku. Do Prahy je dopravuje český vládní speciál. Podle informací iDNES.cz vypravil do Česka speciální let i Libanon. Kolem 15:30 byl z pankrácké věznice propuštěn Libanonec Alí Fajád, kterého odpoledne propustil soud a jehož roli v diplomatickém obchodu potvrdil ministr obrany Martin Stropnický.

„Mohu potvrdit, že pět mužů bylo právě deportováno do Prahy,“ informovala iDNES.cz krátce po půl jedné odpoledne editorka libanonského serveru DailyStar.co.lb. Následně informaci potvrdila také mluvčí českého ministerstva Michaela Lagronová. Do Prahy by měla pětice mužů dorazit během čtvrtečního odpoledne, poté je čeká rutinní zdravotní prohlídka.

Pohřešovaní Češi v Libanonu

Lagronová zároveň dodala, že muže doprovázejí i policisté. Zda si je po přistání odvedou rovnou k výslechu, ale nepotvrdila. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) totiž vede v této věci trestní řízení. U středečního odletu vládního speciálu byl i šéf tohoto speciálního policejního útvaru Robert Šlachta, který je zřejmě i na palubě českého speciálu (psali jsme zde).

Dva zdroje redakci iDNES.cz ve čtvrtek sdělily, že z Bejrútu odcestoval do Česka také libanonský letoun. Jeho cílem je zřejmě vyzvednout Alího Fajáda, který byl v Česku zadržen společně s dvojicí mužů z Pobřeží slonoviny Faouzim Jaberem a Chálidem Marabím. Od té doby byli v české vazbě.

Ministr Pelikán rozhodl o okamžitém propuštění Fajáda

Zmíněnou trojici v dubnu 2014 zadržela na žádost USA protidrogová policie v Praze. Spojené státy je podezírají z podpory terorismu. O přípustnosti jejich vydání do USA rozhodl již loni v prosinci pražský vrchní soud, poslední slovo však měl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Ten ve čtvrtek odpoledne rozhodl, že Česká republika Alího Fajáda a Chálida Marabího do USA nevydá. „Městský soud proto rozhodl o jejich propuštění,“ řekla iDNES.cz mluvčí soudu Markéta Puci. O osudu posledního z předloni zadržené trojice Faouzi Jabera zatím ministr nerozhodl. Propuštění dvou mužů ministr potvrdil na odpoledním brífinku (více najdete v tomto textu).

Fajád, spolupracovník libanonských tajných služeb, je podle dřívějších informací českých a libanonských médií součástí diplomatického obchodu. Vyměněn byl právě za přes půl roku pohřešovanou pětici Čechů. Libanonští reportéři s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedli, že Fajád má být propuštěn do 24 hodin od předání českých občanů. Odletět má na Ukrajinu.

O dalším osudu zbývající dvojice mužů, na něž podle dostupných informací byl Fajád libanonskými tajnými službami nasazen, se média nijak nezmiňují.

České úřady citlivou kauzu nekomentují (detaily najdete v přehledu zde). Ministr obrany Martin Stropnický nicméně v rozhovoru pro Hospodářské noviny ve čtvrtek připustil, že podmínkou propuštění pěti Čechů z Libanonu bylo, aby Česká republika Fajáda nevydala. „Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,“ prohlásil.

Cestu zdržely výslechy nalezených Čechů

Nález pohřešovaných Čechů v pondělí oznámilo české ministerstvo zahraničí. Celá pětice byla podle ministra Lubomíra Zaorálka v pořádku a v „uspokojivém zdravotním stavu“. Ve středu z pražských Kbel odletěl pro nalezence vládní speciál, na jehož palubě byli zdravotníci, policisté či psychologové. Odlet pěti zadržovaných Čechů se pozdržel do čtvrtečního odpoledne, protože je kvůli okolnostem jejich zmizení vyslýchali libanonští policisté.

Vládní speciál by měl na pražské kbelské letiště dorazit krátce po 16. hodině. Reportéři iDNES.cz z místa hlásí čilou aktivitu vojenské policie, k branám areálu dorazily dodávky, které ve středu k odletu dopravily i šéfa ÚOOZ Šlachtu. U pankrácké věznice jsou pak připraveny luxusní audi se zatmavenými skly. Krátce po půl čtvrté byl Fajád odvezen za přísných bezpečnostních opatření do Kbel.

Do věznice dorazil po 15. hodině také Fajádův advokát Vladimír Řičica. Po krátké návštěvě zařízení potvrdil, že jeho klient bude propuštěn, nicméně zatím zůstává uvniř věznice. O dalších dvou mužích neměl žádné informace. Co bude s jeho klientem po propuštění, Řičica neví. Čeští politici kolem potvrzení výměny Čechů za Fajáda v předchozích dnech mlžili, nebo diplomatický obchod přímo popírali.

Spojitost nálezu opuštěného auta v údolí Bikáa, v němž libanonská policie v červenci 2015 nalezla pět českých pasů, opuštěné kamery a hotovost v různých měnách, se zadržením Fajáda v Česku byla zřejmá už od počátku. Řidič, který Čechy vezl a byl mezi pohřešovanými, je jeho bratrem. Hlavní postavou pohřešované pětice je pak právník Jan Švarc, který Fajáda před českými soudy obhajoval.

Kauzu řešili i ve Sněmovně, může mít zcela jiné pozadí

Mezi zadrženými Čechy byl v Libanonu navíc také člen vojenské rozvědky Martin Psík, jehož úloha v případu není zřejmá. Úterní MF DNES uvedla, že celá kauza může mít zcela jiné pozadí v podobě msty libanonských úřadů (více o zákulisí kauzy Libanon zde). Podle deníku mohly pochybit české zpravodajské služby, které mezi sebou dostatečně nekomunikovaly.

Reportér MF DNES: Osobní spory v kauze Fajád zastínily český zájem

Roli zpravodajské služby a jejího příslušníka Psíka ostatně ve čtvrtek dopoledne vysvětloval šéf vojenského zpravodajství Jan Beroun sněmovní komisi pro kontrolu této tajné služby.

„Určitě je to nepříjemná situace, ale víc bych se k tomu nechtěl vyjadřovat,“ řekl k zadržení Psíka. Celý případ pak nechtěl komentovat s ohledem na vyšetřování policie.

Ta mimo jiné zjišťuje, jak vojenská a civilní rozvědka koordinovaly své informace. K tomu Beroun pouze podotkl, že to, co se objevuje v médiích, je nafouknutá bublina. „Je třeba si k tomu sednout na odborné úrovni a řešit to na té odborné úrovni a ne přes noviny,“ řekl.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue