Fotopast zachytila v Jeseníkách vlka, naposledy se tu objevil před 11 lety

  • 27
V Jeseníkách se po jedenácti letech podařilo zdokumentovat výskyt vlka obecného. Šelmu, která zde kdysi běžně žila, ale na začátku 20. století byla člověkem vyhubena, zachytila fotopast.

Nyní zveřejněný kratičký videozáznam nahrála fotopast místního obyvatele Filipa Seitla v první polovině ledna.

„O probíhajícím monitoringu velkých šelem v Jeseníkách jsem věděl z médií. Jakmile jsem v počítači zhlédl záběry zvířete nápadně připomínající vlka, ihned jsem záznam zaslal odborníkům k identifikaci,“ uvedl Seitl.

„Informace o záznamu vlka se k nám dostala během několika hodin od jeho průchodu před fotopastí. Pochopitelně jsme toho využili a podařilo se nám přímo v terénu zkontrolovat charakteristickou stopní dráhu, změřit délku kroku i velikost samotné stopy,“ nastínil Petr Šaj, zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny.

„Všechny zaznamenané parametry odpovídaly vlkovi a podtrhly tak věrohodnost krátkého videozáznamu,“ dodal.

Lidé se vlků nemusí bát, zvířata jsou velmi plachá

Vlk obecný se v Jeseníkách běžně lovil ještě v druhé polovině 19. století. Lidé ho ale postupně vyhubili, poslední datovaný kus byl zastřelen v roce 1908 u Zábřehu.

Vlci zachycení fotopastmi

„Velmi ojediněle se tato psovitá šelma na území Jeseníků začala vracet po druhé světové válce. Posledním doloženým důkazem o výskytu vlka v Jeseníkách je zastřelený jedinec z roku 2005 nedaleko Břidličné,“ shrnul koordinátor monitoringu šelem v Jeseníkách z Hnutí Duha Jiří Beneš.

Podle ochránců přírody se lidé vlků nemusí nijak bát. „Dvouleté zkušenosti a poznatky ze života smečky sledované na Dokesku v severních Čechách potvrzují, že vlk je velmi plaché zvíře, které se přímému kontaktu s lidmi raději vyhýbá. Případné setkání ve volné přírodě je nezapomenutelným zážitkem na celý život, nikoliv důvodem k obavám,“ uvedl Beneš.

Sledování výskytu velkých šelem a kočky divoké v Jeseníkách probíhá v rámci projektu podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska s názvem Monitoring evropsky významných druhů šelem ve vybraných lokalitách soustavy Natura 2000.

Výsledky mohou lidé sledovat na internetových stránkách projektu a případně se mohou sami zapojit zasláním možných stop šelem s měřítkem či jiného pobytového znaku na email stopy@selmy.cz

Na Šumavě nedávno kamery zachytily rysy