Chodské slavnosti v Domažlicích.

Chodské slavnosti v Domažlicích. | foto: Pavel NěmečekMF DNES

Domažličtí chtějí dostat Chodské slavnosti a pouť na seznam UNESCO

  • 0
Domažlická radnice chce zvýšit prestiž Chodských slavností a Vavřinecké pouti, a usiluje proto o jejich zařazení na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Pokud se to podaří, vyrovná se největší Česká národopisná slavnost unikátnímu Slováckému verbuňku nebo jihomoravské Jízdě králů.

„Chodské slavnosti si zápis zaslouží. Vždyť jsou živeny zdejším folklorem a zároveň ho ovlivňují a povzbuzují k další činnosti,“ říká místostarosta Domažlic Stanislav Antoš.

Cesta na seznam nehmotného dědictví UNESCO ale není jednoduchá. Začíná tím, že Chodské slavnosti a pouť nejdříve musejí být zapsány do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který vznikl v roce 2008.

Žádost o zařazení do tohoto seznamu domažličtí pošlou do konce února. Pak ji bude posuzovat Národní rada pro tradiční lidovou kulturu.

„Případné schválení naší žádosti lze označit za prestižní záležitost, která může mít vliv i na poskytování dotací. Ale hlavně je to podmínka pro to, aby mohly být Chodské slavnosti zařazeny do seznamu nehmotného kulturního světového dědictví lidstva UNESCO,“ vysvětlila mluvčí domažlické radnice Kristýna Bublová.

Na seznamu by po Slováckém verbuňku, Masopustních obchůzkách s maskami na Hlinecku, Sokolnictví a Jízdě králů byly Chodské slavnosti pátou českou položkou.

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť nabízejí nejen tradiční chodskou muziku, tanec a zvyky, k vidění jsou tu i kroje, které se na Domažlicku stále udržují a nosí. Gastronomickou specialitou regionu jsou vyhlášené koláče mazané tvarohem a zdobené povidly a mákem (více o jejich přípravě čtěte zde).

Chodské slavnosti

Na slavnosti každoročně jezdí více než padesát tisíc lidí nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Letos se uskuteční už po dvaašedesáté, a to od 12. do 14. srpna.

Plzeňský kraj nemá v seznamu světového dědictví UNESCO dosud žádného zástupce. Chodské slavnosti by tak byly první.

Jako světové dědictví se označují kulturní a přírodní památky po celém světě, které byly pro svou unikátnost vybrány organizací UNESCO a přijaty do seznamu, v němž jsou budovy, hory, jezera, národní parky i celá města.

Podle Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví z roku 1975 jsou státy, na jejichž území se dané památky nachází, zavázány k jejich ochraně.

O zapsání na seznam UNESCO už nějakou dobu usiluje i lázeňský trojúhelník - Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně.

„Nejžhavější novinkou je úsilí několika zemí zařadit mezi památky UNESCO modrotisk. V České republice máme dvě dílny, a to v Olešnici na Moravě a ve Strážnici,“ sdělil etnograf a zástupce ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša.

V Bořicích pečou ženy na slavnosti tradiční chodské koláče (12. 8. 2015)

14. srpna 2015