Eskorta přivádí Aliho Fajáda k soudu. | foto: Michal Šula, MAFRA

Čechy propustili výměnou za Fajáda, tvrdí libanonská média

  • 238
Pětice Čechů v Libanonu se dostala na svobodu díky dohodě, která předpokládá osvobození Alího Fajáda zadržovaného v České republice. Informoval o tom libanonský list L ́Orient-Le Jour s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje. Se stejnou informací přišel také list An-Nahar. České úřady informace odmítly komentovat. Pro muže poletí ve středu vládní speciál.

„Dnes ani v nejbližších dnech nebude ministerstvo spravedlnosti tyto spekulace jakkoli komentovat,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí resortu Tereza Schejbalová. Fajádův advokát neobdržel žádné oficiální rozhodnutí, podle kterého by jeho klient mohl opustit pražskou věznici na Pankráci.

„V této chvíli já, ani pan Fajád nedisponujeme žádným oficiálním rozhodnutím ani vyrozuměním z ministerstva spravedlnosti, ani z jiných orgánů. Mohu ujistit, že v 15:00 byl pan Fajád ve vazební věznici,“ řekl advokát Vladimír Řičica.

Podle libanonského listu An-Nahar, který cituje libanonský server Dailystar.com.lb, má výměna proběhnout do 24 hodin od propuštění Čechů. Ti byli podle českého ministerstva zahraničí osvobozeni v pondělí večer.

Pohřešovaní Češi v Libanonu

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek oznámil, že pro muže poletí vládní speciál. „Bylo rozhodnuto, že pro ně zítra bude vypraven speciál, ale nemůžu říci, kdy dorazí do Prahy, neboť to závisí na jednání s libanonskou stranou,“ řekl Zaorálek zpravodaji iDNES.cz, který je spolu s ním na zahraniční cestě v ománském Maskatu.

Na palubě speciálu budou zdravotníci a policisté. Mezitím se s Čechy v Bejrútu setkal český velvyslanec. Podle něj jsou všichni v pořádku. Hlídají je libanonské bezpečnostní složky.

K novým informacím o výměně se nevyjádřil ani Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). „Trestní řízení, které je v souvislosti se zmizením českých občanů v Libanonu vedeno na našem útvaru, je ve stádiu prověřování. Žádné informace neposkytujeme,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Souvislost s případem Alího Fajáda loni odmítla i advokátní kancelář, která muže v Česku zastupuje. „Jménem svého klienta mohu k této záležitosti sdělit, že pan Fajád je celou situací šokován a zcela vylučuje jakoukoliv možnou souvislost mezi zmizením pohřešovaných osob a jeho rodinou. Pan Fajád v České republice neusiluje o nic víc, než o spravedlivý proces,“ uvedl advokát Vladimír Řičica pro MF DNES (stanovisko adokátů Fajáda čtěte zde).

Únos proběhl s tichým souhlasem libanonské vlády

Spolu s Čechy zmizel loni v červenci i Fajádův bratr Saíb Munír Taán. Právě kvůli tomu libanonská média od počátku případ spojují se snahou o vydání muže, který v české vazbě čeká na vydání do USA. Ve Spojených státech je Fajád podezřelý z terorismu a obchodu se zbraněmi.

V případu se objevily nové okolnosti, které naznačují, že únos Čechů proběhl s tichým souhlasem libanonské vlády. Fajád je podle informací MF DNES zároveň důstojníkem libanonské vojenské rozvědky a jeho zadržení považovali Libanonci za nepřátelský akt. Krátce po jeho zatčení dokonce českým ambasadorům v Bejrútu naznačili, že se jeho uvěznění neobejde bez odvety (více o pozadí únosu Čechů v Libanonu čtěte zde).

Příslušnost Fajáda k tajné službě potvrzuje podle The Daily Star dokument, který unikl loni v červenci. Ve zprávě se popisuje mise, během níž Fajád rozkrýval rozsáhlé pašování zbraní, do kterého byli zapojeni obchodníci z Libanonu. Zbraně nejspíš měly směřovat do Kolumbie k povstalecké skupině FARC. Fajád jednal s jejími údajnými zástupci. Ve skutečnosti to byli agenti americké tajné služby v utajení.

Nalezení pětice Čechů, kteří zmizeli loni v červenci v Libanonu, oznámilo v pondělí večer ministerstvo zahraničí. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka se dá návrat Čechů do vlasti očekávat v řádu několika dní (více o osvobození pětice Čechů v Libanonu čtěte zde).

„Až se vrátí do ČR, zřejmě je čeká zdravotní prohlídka, což je rutinní záležitost, a pak budou propuštěni a věc bude předmětem vyšetřování,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Okolnosti propuštění pětice Čechů odmítla komentovat. „Všechno to jsou informace, které v tuto chvíli jsou předmětem vyšetřování jak ze strany libanonských úřadů, tak ze strany naší české policie,“ řekla.

Alí Fajád je v Česku držen od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádají Prahu Spojené státy. V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým v USA hrozí až doživotí, musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Na konci ledna se nečekaně sešlo předsednictvo české Bezpečnostní rady státu. Obsah schůzky z 22. ledna, která se uskutečnila necelý týden po předešlém jednání předsednictva, nechtěl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vůbec komentovat.

Libanonec Fajád u českého soudu: Jestli máte důkazy o mé vině, klidně mě pověste:

14. září 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue