V Iowě vyhrál Cruz, Trumpa stíhal i Rubio. Demokraté remizovali

  • 424
Expres jménem Trump se v Iowě zadrhl. V prvním reálném měření sil před volbou nového prezidenta USA porazil výřečného magnáta texaský senátor Ted Cruz. Třetí těsně za Trumpem skončil Marco Rubio. Souboj mezi demokraty byl do poslední chvíle velmi těsný, výsledkem je faktická remíza.

Ne, Donald Trump není neporazitelný. Ať už předvolební průzkumy říkaly cokoliv, realita v Iowě je jiná.

Pro mnohé republikány je to oddech. Po sečtení hlasů z 97 % okrsků vedl pole jejich uchazečů o prezidentskou nominaci texaský senátor Ted Cruz se ziskem 27,7 %. Donald Trump byl druhý s 24,3 %, Marco Rubio třetí s 23,1 %.

Americké volby

Na tomto pořadí se sečtením pár zbývajících okrsků nic nezmění. Ani na tom, že ostatní uchazeči mají velký odstup: čtvrtý Ben Carson získal 9,3 % a pátý Rand Paul 4,5 %.

„Dnešní večer je vítězstvím pro ‚grassroots‘,“ použil Cruz marketingový termín pro kampaň založenou na práci lokálních dobrovolníků, kteří před volbami usilovně pracovali na kontaktní kampani. „Příštího prezidenta nevyberou média, washingtonský establishment ani lobbisté, ale ta neuvěřitelná síla, z níž se odvíjí naše suverenita - lid,“ řekl texaský senátor.

Vítězstvím v Iowě ukázal, že Trumpa lze porazit. To je cenné, protože v New Hampshiru, kde se konají 9. února další primárky, je magnátova pozice podle průzkumů zatím silnější než v Iowě.

Mezi prvními gratuloval Cruzovi k vítězství rovněž spokojený Marco Rubio. Texasanův úspěch označil za zasloužený.

Rubio neopomněl zdůraznit, že je kandidátem, který může republikány sjednocovat. I on se svým způsobem počítá mezi vítěze v Iowě: průzkumy mu šanci na takovýto zisk nedávaly a co je důležitější, ukázal největší sílu mezi kandidáty přijatelnými pro republikánský establishment, což znamená jak podporu vlivných republikánů, tak i peníze na kampaň.

Trump, ale i Cruz, jsou mnohými republikány považováni za nechtěné a příliš vyhraněné kandidáty. I Rubio má daleko k umírněnosti například Jeba Bushe, ale vůči Trumpovi a Cruzovi se nyní nemalé části republikánů prezentoval jako jediná silná alternativa.

Jsem poctěn, řekl druhý Trump. Huckabee odstoupil

Porážku uznal i Donald Trump, který ke gratulaci Cruzovi připojil dodatek, že je „poctěn“ druhým místem.

Pro Trumpa jsou výsledky z Iowy hodně nepříjemné. Mohou totiž ovlivnit nejen voliče v dalších státech, ale i četné předáky republikánů, kteří dosud váhali s deklarací své podpory některému z uchazečů. V minulosti takové deklarace hrály pro voliče důležitou orientační roli.

„Když celou kampaň založíte na tezi, že umíte vyhrát cokoliv, a když průzkumy včetně spolehlivé Ann Selzerové (expertka na modelování síly kandidátů v Iowě, pozn. red.) ukazují, že vedete, potřebujete vyhrát. Trump nevyhrál,“ shrnul to komentář listu The Washington Post. Vůbec to, že je na stole otázka, jak moc velký problém nyní Trump má, podle listu ukazuje, že to pro realitního magnáta nebyl úspěšný večer.

Prvním odpadnuvším z republikánů ucházejících se o nominaci je bývalý guvernér Arkansasu Mick Huckabee, který před osmi lety slavil právě v Iowě vítězství.

Účast přibližně 185 tisíc lidí - Iowa má tři miliony obyvatel a hlasovat mohli jen registrovaní republikáni - byla zhruba o polovinu vyšší než v roce 2012.

Clintonová a Sanders remizovali. Spokojení mohou být oba

U demokratů byl souboj o Iowu do poslední chvíle vyrovnaný. Když chybělo sečíst poslední okrsek, držela exministryně zahraničí a bývalá první dáma Hillary Clintonová ekvivalent 49,9 % státních delegátů a levicový senátor z Vermontu Bernie Sanders 49,6 %. Clintonová se pak označila za vítězku.

Třetí z dosavadních uchazečů Martin O’Malley skončil dle očekávání hluboko vzadu a odstoupil. Doplatil i na to, že jeho podpora se pohybovala pod hranicí 15 procent, což je u demokratů v Iowě prahová hranice, pod níž se podpora pro uchazeče nepřetaví v žádné získané delegáty.

„Remíza v Iowě je ve skutečnosti vítězstvím pro Clintonovou,“ poznamenal David Wasserman z analytického portálu FiveThirtyEight.com. „Sanders by potřeboval získat dvakrát víc delegátů než Clintonová, aby byl na cestě k nominaci. K tomu se vůbec neblíží,“ dodal.

Šance vermontského senátora se totiž hodně opírají o silný start do primárek, který mu dá iniciativu do dalších týdnů (a států, kde jeho pozice zatím není dobrá). Zejména New Hampshire je pro Sanderse takřka domácí hřiště, má zde zatím výrazný náskok. Nemohl si ale dovolit prohrát ani v Iowě.

The Washington Post soudí, že za vítěze se mohou pokládat Clintonová i Sanders. Té první teoreticky hrozily dvě porážky v řadě, protože se nečeká, že v New Hampshiru zvítězí. Tu hrozbu zažehnala. A během večera v Iowě poznamenala, že si „oddechla“, když viděla téměř kompletní výsledky.

Na druhou stranu byl senátor Sanders proti exministryni zahraničí a bývalé první dámě Clintonové dlouho vnímaný jako outsider, který ale dokázal svést s favorizovanou soupeřkou vyrovnaný boj a vlít energii do žil svým četným podporovatelům na sociálních sítích. „Otázkou zůstává, co udělá po New Hampshiru a jak může ustát případný protahovaný boj o delegáty,“ připomněl list senátorovo slabší místo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue