„Beseda“ se Zemanem zaskočila i mluvčího. Chtěli jsme pomoci, hájí se škola

  • 1471
Vedení Střední vinařské školy ve Valticích se ohradilo proti kritice, která se na školu snesla po tom, co studenti četli při besedě s prezidentem Zemanem předem připravené a učitelkou rozdané otázky. Ředitelka školy Ivana Machovcová řekla, že příprava na návštěvu hlavy státu není nic špatného.

Kamery zachytily, jak před začátkem besedy s prezidentem učitelka rozdává žákům připravené otázky na papírcích. Útržky z debaty odvysílala v neděli večer Česká televize v pořadu 168 hodin. Prezident Miloš Zeman školu navštívil minulý týden během své cesty po Jihomoravském kraji.

Během diskuze žáci strojově četli připravené dotazy. „Pane prezidente, vy sám jste se již několikrát negativně vyjádřil směrem k České televizi. Uměl byste nám vysvětlit, proč televize, za kterou lidé platí nemalé koncesionářské poplatky, předkládá informace lidem stejně manipulativně a neobjektivně jako jiná masmédia? A lze tomu nějak zabránit?“ přednesla studentka roztřeseným hlasem směrem k prezidentovi.

I další otázky se týkaly prezidentových oblíbených témat, například norskou sociálkou odebrané děti. Škola kvůli připraveným otázkám čelí kritice veřejnosti i některých politiků, kteří upozorňují na podobnost s akcemi z předlistopadového období.

Podle ředitelky ale škola neměla žádný špatný úmysl a do otázek nezasahovala. „Studenti se v občanské nauce na diskuzi chystali. Navíc u debaty byly jenom nižší ročníky, protože ty starší byly na soutěži. Možná by bylo lepší, kdyby děti dotazy kladly spatra, ale není jednoduché hovořit s prezidentem před tolika lidmi. Proto studentům učitelka pomohla formulovat otázky,“ uvedla ředitelka. „Samotní žáci nelibě nesou, jakým způsobem celá situace vyzněla v médiích,“ dodala.

Organizovaná diskuze Ovčáčka zaskočila, Hrad ji nevyžadoval

Po odchodu Zemana ale někteří studenti v rozhovoru se zpravodajem ČTK neskrývali zklamání nad tím, že nebyl prostor na bezprostřední otázky. Některým z nich se nezdála šťastná až příliš velká příprava pedagogů na diskusi s prezidentem.

Považujete za správné, že studentům pomohla otázky na prezidenta naformulovat škola?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 4. února 2016. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 11445
Ano
Ano 1268

Průběh setkání prezidenta se žáky překvapil i mluvčího Jiřího Ovčáčka. Vyloučil, že by žáci dostali otázky na jeho nebo Zemanův popud. Zároveň řekl, že Hrad při dalších podobných akcích udělá vše pro to, aby se podobná situace už neopakovala. Ani kraj, jako zřizovatel školy, podle hejtmana Michala Haška, který Zemana na cestách doprovázel, nepožadoval žádnou organizovanou diskuzi. Hejtman uvedl, že někdy je přílišná iniciativa spíše na škodu věci.

Sociálním demokratům se nelíbí prezidentovy útoky na Sobotku

Někteří přední sociální demokraté v pondělí reagovali na prezidentovy výroky na adresu premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotku. Zeman v jednom z rozhovorů prohlásil, že Sobotka škodí sociální demokracii, v dalším zase vyjádřil lítost nad tím, že neumětelové přivádějí sociální demokracii do nižších pater politického vlivu (více si můžete přečíst zde).

„Je to přímé vměšování do vnitřních záležitostí sociální demokracie a mě to velmi mrzí, protože je to něco, co Miloš Zeman sliboval, že dělat nebude,“ řekl šéf Sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček. Hamáček vidí možnou souvislost s blížícími se podzimními krajskými a senátními volbami.

„Může to souviset s nějakým sbližováním mezi Milošem Zemanem a (předsedou ANO) Andrejem Babišem, ale pak si kladu otázku, jestli platí to, co Miloš Zeman deklaroval, že je levicový prezident, protože ta stanoviska, která zaujímá, mají k levicovosti velmi, velmi daleko,“ podotkl.

Předseda Senátu Milan Štěch je přesvědčen, že Zeman chtěl, aby Sobotka nestál v čele sociální demokracie a posléze, aby neuspěl ve funkci premiéra. „Nakonec ten lánský puč, ten taky samozřejmě, že byl s jeho velkým přispěním nebo naprosto v jeho režii,“ poznamenal. Prezident se podle něho z neúspěchu puče už „oklepal“ a v období nastupujících voleb zkouší znovu vyvolat rozpory.

Kontroverzní výrok prezidenta Miloše Zemana o „nedemokratickém kalašnikovu“:

26. ledna 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue