Soud řeší kauzu „losovaček“. Obžalovaná je i žena svědčící proti Rathovi

  • 55
Rozsáhlé podvody při zadávání veřejných zakázek ve Středočeském a Jihočeském kraji začal v úterý rozplétat Městský soud v Praze. Patnáct obžalovaných se podle vyšetřovatelů dopustilo manipulací s losovacími zařízeními, díky kterým vyhrávaly předem vybrané firmy.

Při „cinklých“ losovačkách se vybíraly firmy pro opravdu velké zakázky. Byly to například modernizace komunikací v Jihočeském kraji za 321,5 milionu a 251 milionů korun, průtah obcí Rapšach za 21,7 milionu nebo úpravy koryta řeky Vltavy za 40 milionů bez DPH.

Protože některé zakázky měly být hrazené z fondů Evropské unie, jsou obžalovaní stíhaní nejen za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, ale také z poškozování finančních zájmů EU, a to ve spolupachatelství.

Žalobkyně Daniela Smetanová vysvětlila, jak manipulace probíhala. Obžalovaní podle ní využívali notebooky s instalovaným nepovoleným programem, který umožňoval zasahovat do losování. Obsahoval funkci „vyčistit losování“, po jejímž spuštění byla vybrána čísla přidělená předem dohodnutým firmám. Tuto trestnou činnost páchali obžalovaní podle Smetanové v roce 2011.

Nejméně jednou jim to ale nevyšlo. Před ostrým losováním mělo být spuštěno jedno zkušební, které ještě nebylo zmanipulované. Jeden z přítomných zástupců ale navrhl, aby se losovalo rovnou „na ostro“, a ostatní s tím souhlasili. Obžalovaná Kristová tak vylosovala pět ze třinácti zájemců skutečně férově, protože nedovolená funkce se nespustila.

Jako první vypovídal obžalovaný podnikatel Tomáš Kraus, jehož firma Tercier poskytuje poradenství a administraci výběrových řízení. „Do roku 2011 probíhalo losování mechanicky, pomocí dřevěné nádoby a čísel na papírcích,“ řekl. Teprve další obžalovaný, Roman Krist, se kterým spolupracoval, mu navrhl elektronické losování.

Vyšetřovatelé se domnívají, že upravené notebooky byly použité u více než čtyřicítky losování, přesvědčivé důkazy ale našli jen v 11 případech. Obžalovaní způsobili škodu přesahující 30 milionů korun. „Kriminalisté zabránili hrozící škodě ve výši cca 880 milionů korun, která by vznikla neoprávněným čerpáním dotací,“ řekl k výsledkům vyšetřování mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Mezi obžalovanými je i Ivana Salačová (více zde), známá jako spolupracující obviněná z kauzy bývalého poslance za ČSSD Davida Ratha. Jako jednatelka stavební firmy FISA pomohla rozkrýt praktiky, které se používaly ve Středočeském kraji při schvalování předem dohodnutých firem. Za svou účast na trestné činnosti byla odsouzena k podmínce, zatím nepravomocně (o rozsudku čtěte zde).

Jako spolupracující obviněný vystupuje v obžalobě Jiří Pilský. Někteří obžalovaní ale uvedli, že ho vůbec neznají, nikdy ho neviděli a jeho výpověď považují za domněnky. Řekl to kromě Krause i Petr Pohl z firmy, která vyhrála zakázku na úpravy koryta Vltavy.

V kauze losovaček je celkem 15 obžalovaných. Kromě již zmíněných jsou to Miroslav Hebký, Pavel Herout, Michaela Jůnová (dříve Kristová), Dalibor Křepela, Jana Kusá, Radim Masný, Vratislav Plíšek a Jaroslav Švec. Další dva obžalovaní, Ondřej Vítha a Pavel Formánek, se z úterního líčení omluvili.

O rozsahu trestné činnosti svědčí i to, že obžaloba má 39 stran a státní zástupkyně Smetanová ji četla jeden a půl hodiny. Městský soud v Praze určil pro projednávání kauzy největší místnost, jakou má k dispozici, přesto se všech 14 advokátů nevešlo ke stolu a tři museli sedět stranou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue