Vytunelované Lidové domky připravily 250 zájemců o bydlení i úspory

  • 7
Městský soud v Praze začal projednávat zpronevěru, které se podle obžaloby dopustil Pavel Hric ze společnosti Lidové domky. Na zálohách za domky, které se měly stavět u Prahy, vybral od roku 2004 přes 44,5 milionu korun. Klienti se nedočkali ani domků, ani vrácení peněz. Hricovi hrozí až deset let ve vězení.

Státní zástupkyně viní někdejšího jednatele Pavla Hrice ze zpronevěry velkého rozsahu. Případem se vyšetřovatelé začali zabývat před deseti lety, několikrát jej však odložili s tím, že zpronevěra se nestala.

„Výsledkem je, že žádný majetek nebyl zajištěn, obžalovaný je jen jeden člověk, který je nemajetný,“ uvedla zástupkyně zhruba šedesátky z 250 poškozených Hana Marvanová.

„S tím, co je mi kladeno za vinu, nesouhlasím. Smlouvy jsem nepodepisoval a peníze nevybíral,“ řekl Hric. Smlouvy podle něj podepisoval tehdejší jednatel a společník Vlastimil Socha.

Popsal, jak jednal s představiteli obce Stupice v okrese Praha-východ o změně územního plánu, která by z pozemků s ornou půdou udělala stavební parcely. Jednání podle něj byla slibná až do komunálních voleb, kdy se do zastupitelstva dostali odpůrci projektu. Pozemky se proto nepodařilo převést na stavební.

„Přišli jsme o pět set tisíc korun, které jsme uhradili jako zálohu na pozemek, inženýrské sítě a plány,“ svěřila se Jitka Výborná, jedna z 250 poškozených. Od investice si s manželem slibovali bydlení v klidné lokalitě. „Prodali jsme kvůli tomu byt v osobním vlastnictví,“ dodala Výborná, která dnes bydlí v pronájmu a doufá, že aspoň část nákladů dostane zpátky. „Za mě nikdo složenky nezaplatí,“ povzdychla si.

Výborná patří mezi lidi, kteří se k soudu dostavili osobně. Novinářům popsala, jak se spolu s dalšími poškozenými nejprve pokoušela získat své peníze zpátky. „Najali jsme si firmu na vymáhání. Ale zástupci Lidových domků se nám vysmáli do očí, ani na schůzky nechodili. Vůči lidem je to neuctivé,“ řekla. Dalším poškozeným dluží společnost většinou desetitisíce, ve výčtu se ale objevují i částky kolem 800 tisíc korun.

Pavel Hric společnost Lidové domky nejprve jen zastupoval na základě ústní dohody, později se v ní stal jednatelem. Podle obžaloby sice nakoupil pozemky pro výstavbu za zhruba 13 milionů korun, tím ale jeho snaha o splnění závazků klientů skončila. On sám tvrdí, že Lidovým domkům půjčil své vlastní peníze, v objemu přesahujícím 10 milionů korun.

Soudkyně Marková se Hrice opakovaně ptala, zda věděl, že se vybírají peníze od klientů. Hric na to nejprve odpovídal velmi vyhýbavě, na přímou otázku poté řekl, že o tom nevěděl. I na některé další otázky odpovídal tak neochotně, že ho soudkyně musela napomenout. „Pane obžalovaný, kroťte trošku svůj humor, my ho s vámi nesdílíme,“ řekla mu.

„Považuji za velkou chybu státního zastupitelství, že případ se dostává k hlavnímu líčení teprve po tolika letech,“ uvedla Marvanová, která část poškozených zastupuje od roku 2009. Teprve po jejích stížnostech vyšetřovatelé již odložený případ opět otevřeli a dospěli k názoru, že by v něm skutečně mohlo jít o trestný čin.

Velký počet poškozených dokládá i to, že jejich výčtem strávila soudkyně Marie Marková většinu prvního jednacího dne. Osobně nebo prostřednictvím svých zástupců upřesňovali částky, jaké si nárokují. Hricovi v případě prokázání viny hrozí až deset let vězení. Trestnou činnost podle žalobkyně Margity Kralické prováděl od srpna 2004 do března 2007.

Společnost Lidové domky už dnes neexistuje, přejmenovala se na Pozemky Stupice, s.r.o. Od listopadu 2007 je v konkurzu. Jako její bývalí společníci jsou ve veřejném rejstříku uvedeni Štěpánka Helclová, což je Hricova bývalá přítelkyně, a Vlastislav Socha. Tento muž je v kauze předvolán jako svědek. Chtěl být přítomen při výpovědi obžalovaného, ale soudkyně ho vykázala ze soudní síně.


Video