Od roku 2015 bylo v Brazílii zaznamenáno 3893 případů mikrocefalie u...

Od roku 2015 bylo v Brazílii zaznamenáno 3893 případů mikrocefalie u novorozenců. | foto: Reuters

Láska mě drží při síle, říká o viru zika matka mikrocefalického dítěte

  • 102
V Latinské Americe jsou dnes tisíce žen, kterým se kvůli nákaze virem zika narodily mikrocefalické děti. Vyžadují neustálou péči a prognóza na kvalitní život je mizivá. Mnohé rodiny nemají na nákladnou péči peníze.

Mila Mendonçaová a Rodrigo Gomes ze Salvadoru před pár měsíci nadšeně oslavovali. Lékař jim potvrdil, že čekají prvního potomka, píše server BBC. Malý chlapeček, kterého rodiče později pojmenovali Gabriel, vypadal podle vyšetření na ultrazvuku zdravě. „Během těhotenství bylo všechno v pořádku. Kupovali jsme oblečení, zařizovali dětský pokoj. Chtěli jsme, aby bylo všechno perfektní,“ vzpomíná Mila.

Zastavit virus zika bude těžké, říká vakcinolog. Češi se prý bát nemusí

Tři měsíce před termínem porodu však přišel šok. Lékař rodičům oznámil, že jejich syn se narodí s mikrocefalií, tedy nedostatečně vyvinutým mozkem. „Den, kdy jsem to zjistila, byl nejhorším dnem v mém životě. Plakala jsem tak dlouho, dokud jsem vyčerpáním neusnula,“ vzpomíná Mila na zdrcující zprávu.

Gabriel se narodil 4. prosince a lékaři hned potvrdili mikrocefalii. Obvod jeho hlavy byl 32 centimetrů, což odpovídá nedostatečně vyvinutému mozku. „Měla jsem ziku, ale jako všichni ostatní jsem o tom nevěděla. Bylo to jako chřipka, možná ani to ne. Říkala jsem o tom lékaři, ale ten si to ani nezapsal,“ popisuje nákazu zákeřným virem Mila.

Rodrigo a Mila truchlili jediný den. Poté si slíbili, že synovi zajistí co nejspokojenější dětství. „Život musí jít dál,“ tvrdí Rodrigo, který svému synovi rád brnká na kytaru. Mila svou denní rutinu přizpůsobila péči o Gabriela. „Musím s ním chodit ke spoustě lékařů. Skoro každý den. Je to celkem únavné a stresující. Gabriel je však hodné a klidné dítě,“ popisuje Mila.

Nákaze brání jen prevence, uvedl infektolog v Rádiu Impuls:

Její manžel tvrdí, že mají svým způsobem štěstí. Pracují totiž jako právníci a na rozdíl od mnoha dalších rodin, které se potýkají se zákeřnou nemocí, si nemusí dělat starosti o peníze. „Díky bohu, že si to všechno můžeme dovolit. Jediným naším cílem teď je, aby byl Gabriel šťastný,“ tvrdí Rodrigo.

Strach o budoucnost

Dvacetiletá Brazilka Rafaela Oliveira dos Santosová porodila v říjnu loňského roku. Po porodu jí lékaři nic neřekli. Myslela si, že její chlapeček Luiz Felipe je v pořádku. Až později se dozvěděla, že se narodil s mikrocefalií. Netušila, jaké starosti ji v následujících měsících čekají. Svého syna třikrát týdně nosí na terapie. Už v březnu se však musí vrátit do práce, jinak by na péči o syna neměla peníze.

I se stálým příjmem se však obává budoucnosti. „Jen bůh ví, na jaké překážky bude můj syn narážet. Doktoři tvrdí, že může přijít o zrak, nebude moct chodit a poškození mozku může postupovat,“ sdělila Rafaela serveru CNN. „Jediné, co mě drží při síle, je láska, jakou k němu cítím,“ dodává.

Strach z nákazy mají i ženy, které na porod teprve čekají. Jednou z nich je sedmatřicetiletá Brazilka Manuela Mehlová. O viru Zika se dozvěděla na začátku těhotenství, tedy zrovna v období, které je z hlediska nákazy považováno za nejnebezpečnější pro plod. „V prvních týdnech jsem byla opravdu nervózní. Nevycházela jsem z domu,“ řekla tato obyvatelka Copacabany reportérům agentury AFP. Nyní je v 16. týdnu těhotenství.

Virus zika

Virus zika patří do čeledi flaviviridae, je přenášen komáry rodu Aedes. Způsobuje horečku zika, která se kromě vysokých teplot projevuje také vyrážkou a bolestí hlavy i kloubů. Viru zika je přičítán zvýšený výskyt mikrocefalie, která se projevuje zakrněním nebo předčasným ukončením růstu mozku u novorozenců.

Virus byl poprvé objeven v roce 1947 v Ugandě. V současnosti byl zachycen ve více než dvaceti zemích, jedná se zejména jihoamerické a středoamerické státy. První případy hlásí také Dánsko a Velká Británie. V Česku podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka tato nákaza nehrozí, virus totiž přenáší komár, který v Česku nežije.

Proti viru dosud neexistuje účinný lék. Americké úřady oznámily, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. To ale bude trvat několik let.

V pondělí kvůli viru zika zasedne krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO). V Ženevě to oznámila šéfka organizace Margaret Chanová s tím, že WHO očekává tři až čtyři miliony případů nákazy.

Zdroj: Wikipedia

„Lékař mi doporučil repelent, což je jediný prostředek proti komárům.“ Ukazuje při tom na asi třicítku výrobků, které nakoupila ve spěchu poté, co tyto produkty prakticky zmizely z lékáren. „Druhé dítě jsme chtěli. Kdybych ale nebyla těhotná v momentě, když se tyto informace objevily, raději bych neotěhotněla, abych se vyhnula tomu stresu,“ řekla Mehlová a připomněla, že potrat je v Brazílii nezákonný, s výjimkou znásilnění nebo plodu, u nějž se nevyvinul mozek.

Tisíce případů

Od roku 2015 bylo v Brazílii zaznamenáno 3893 případů mikrocefalie u novorozenců, tedy vrozené vady hlavy, která brzdí duševní vývoj. Většina z nich připadá na severovýchod země. Jsou přisuzovány právě viru zika, kterým se nakazila matka a který kontaminoval placentu. V roce 2014 to bylo pouze 147 případů.

Některé děti nepřežijí a další mají následky. Během let mohou nastat další komplikace, například hluchota, jako tomu bývalo u zarděnek. To, čeho jsme svědky dnes, je jen vrchol ledovce, soudí lékaři.

Situace je podle nich srovnatelná s 60. lety minulého století, kdy se rodily děti bez nohou a rukou, neboť jejich matky užívaly v těhotenství závadný lék thalidomid. „Je tu riziko dětí s mikrocefalií a neuropatiemi, a ty nebudou moci ani studovat, ani pracovat. Je to tragédie pro jejich rodiny, hlavně pro ty chudé. Epidemie pomine, ale lidé s mikrocefalií tu budou stále, což také zatíží zdravotnický systém,“ zdůraznil jeden z brazilských lékařů.

Šíření viru zika

Ve Spojených státech byly už vyvinuty dvě látky jako potenciální kandidáti na vakcínu proti viru zika a klinické zkoušky mohou být zahájeny do konce letošního roku. Prohlásil to ve čtvrtek v Chicagu Anthony Fauci z amerického Národního ústavu pro alergické a infekční choroby. Podle ČTK ale upozornil, že vakcína nebude dostupná dřív než za několik let.

Jedna z potenciálních vakcín je podle Fauciho založena na výzkumech viru západonilské horečky, který rovněž přenášejí komáři. Vakcína proti tomuto viru ale nebyla vyrobena, protože se nepodařilo výrobce zajistit. Takové nebezpečí prý v případě viru zika nehrozí. „Jednáme už s několika společnostmi, které by se v pokročilých fázích vývoje vakcíny mohly stát partnery,“ řekl Fauci na tiskové konferenci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue