Velké investice do získávání energie z obnovitelných zdrojů formou solárních panelů na střechách obytných budov, nebo hladinách jezer je součástí strategie japonské vlády | foto: Kyocera

Japonci staví solární elektrárny na vodě. Odklání se od špinavých zdrojů

  • 52
Nedostatek prostoru pro novou výstavbu a čím dále tím větší potíže s energetickou soběstačností. Japonsko se rozhodlo čelit energetickým výzvám opravdu unikátně. Na vodních plochách budují velké plovoucí solární parky.

Největší solární park – s rozlohou 180 tisíc metrů čtverečních – hodlají postavit společnosti Kyocera Corporation a Century Tokyo Leasing Corporation. Informuje o tom portál qz.com.

V prefektuře Čiba, asi sedmdesát kilometrů od Tokia, vyroste na hladině vodní nádrže Yamakura rozsáhlá solární elektrárna složená až z 51 tisíc solárních panelů. V roce 2018 by měla začít vyrábět elektřinu v objemu 13,7 megawattů.

Autoři projektu již za sebou mají realizaci menších solárních parků, jako třeba kolem města Kobe v prefektuře Hyogo.

Podobné projekty jsou pro Japonsko více než důležité. Rozvíjí totiž vysoce technologickou kulturu, která je extrémně náročná na spotřebu energie, má přitom k dispozici jen malé zásoby nerostných surovin.

Energetickou soběstačnost země Japonci dlouho udržovali prostřednictvím budování velkých jaderných elektráren. Ty ovšem po tragédii ve Fukušimě v roce 2011 značně omezila. Japonské atomové elektrárny v současnosti produkují jen devět procent spotřeby elektřiny země. Zbytek energie zabezpečují nákladné importy z ciziny, zejména LNG.

Velké investice do získávání energie z obnovitelných zdrojů formou solárních panelů na střechách obytných budov, nebo hladinách jezer je součástí strategie japonské vlády, kterou chce snížit závislost na drahých dovozech.

Budování solárních parků na vodních hladinách má navíc několik výhod. Mezi hlavní patří podle odborníků jednoduchost instalace a využití plochy, která byla předtím zcela neužitečná.