Na přejezd jsem mohl, závory byly nahoře, tvrdí obžalovaný za Studénku

  • 688
Okresní soud v Novém Jičíně začal posuzovat vinu padesátiletého polského řidiče kamionu, který loni v červenci vjel navzdory blikajícím výstražným světlům na železniční přejezd ve Studénce na Novojičínsku. Do plně naloženého návěsu poté vrazilo pendolino. Řidič tvrdí, že na přejezd vjet mohl.

Slawomiru Sondajovi hrozí za nedbalostní obecné ohrožení od tří do deseti let vězení. Při vyšetřování vinu přiznával, jen údajně tvrdil, že si výstražných světel nevšiml. A nečekal, že vlak přijede tak brzy.

Před soudem však Sondaj překvapil všechny včetně soudce svým vysvětlením situace.

„Světelné zařízení fungovalo už půl minuty, ale závory byly nahoře. To znamená, že můžu na přejezd vjet a vyjet,“ uvedl obžalovaný. Soudce Jaromír Pšenica kontroval, že něco takového není možné nikde na světě.

Obžalovaný při líčení několikrát zopakoval, že zvukové znamení neslyšel, červených světel (i když podle videozáznamu prokazatelně svítila - pozn. autora) si nevšiml a zaměřil se jen na zvednuté závory.

„Když jsou dva bezpečnostní prvky v rozporu, jsou pro mě důležitější závory,“ řekl. Soudce reagoval replikou, že v tom případě neměl za volantem co dělat.

Když kamion vjel na koleje a závory se zavřely, tak si Sondaj myslel, že došlo k poruše. „Závory byly dole, což znamenalo, že z přejezdu nemohu vyjet. Myslel jsem, že nějaká fotobuňka upozorní, že na přejezdu stojí vozidlo. Jenže za šest vteřin přijel vlak,“ prohlásil řidič.

Jel špatně. Do navigace zadal jiný Šenov

Sondaj jel s kamionem z Polska do Maďarska. Údajně však měl od svého zaměstnavatele příkaz vyhýbat se mýtným branám. Řidič měl mít k dispozici seznam obcí, kterými projet, aby se nutnosti platby vyhnul.

Sondaj dle svých slov vždy zadal do navigace nejbližší město a vyjel. Jenže Šenov u Nového Jičína zaměnil za Šenov u Ostravy a vlastně se vydal na cestu zpátky. A dostal se k přejezdu.

Podle znalce kamion vjel na přejezd asi půl minuty před nárazem. Chvíli stál, poté popojel a definitivně zastavil 11 sekund před nárazem vlaku v cestě s návěsem plně naloženým svazky plechů.

„Pak už bylo obtížné opustit přejezd. Ale i kdyby jen popojel, mohly být následky menší. Takto vlak trefil nejtužší část návěsu,“ řekl znalec Rostislav Rochla.

Strojvedoucí ještě stihl duchapřítomně použít rychlobrzdu. „Snížil tak rychlost soupravy ze 160 na 142 kilometrů v hodině,“ uvedl státní zástupce Aleš Boháč. Srážce už ale zabránit nešlo.

„Kamionu jsem si všiml po vyjetí pravotočivého oblouku asi 200 metrů před vlakem. Nemohl jsem udělat nic jiného, než spustit rychlobrzdu, zahoukat a utéct z kabiny. Na nic dalšího si nevzpomínám,“ četl soudce z výpovědi strojvedoucího Jana Černého.

Ve vlaku zemřeli tři cestující, dalších asi dvacet bylo těžce zraněno, někteří z nich s doživotními následky. Například strojvedoucí pendolina přišel o nohu. Škoda po zničení části pendolina vyletěla na zhruba 140 milionů korun, přičemž pojistka kamionu má limit 35 milionů korun.

„Bylo to strašné,“ vzpomíná cestující z prvního vagonu

K soudu ve středu dorazil i muž, který cestoval v prvním vagonu pendolina, kde umírali lidé. Nastoupil v Ostravě a cestoval do Plzně na výlet. Sedl si do prvního vagonu, k jeho štěstí ale do zadní části.

„Zmatek, křik, bylo to strašné. Naštěstí si toho moc nepamatuju, ale vlakem jsem od té doby nejel a nejsem si jistý, jestli se do něj ještě někdy posadím,“ řekl pětadvacetiletý David Chmelař z Opavska, který byl několik dní v nemocnici se zlomeninou ruky.

Řidič od neštěstí zůstává ve vazbě. Při posledním jednání dokonce prodloužení vazby přijal s povděkem. V Polsku totiž prodal byt a jeho návrat do vlasti bude složitější.

Přestupků už má na kontě řadu

Polák udělal řidičské zkoušky na kamion v roce 2012 nebo 2013. Do nehody najel asi tisíc kilometrů. Pro přepravní firmu jezdil muž jen tři týdny.

Od roku 2011 má Sondaj v polské kartě řidiče 19 záznamů. Nejvíce šlo o překročení povolené rychlosti. Ale také třikrát zavinil dopravní nehody. „Za celý život jsem nepřišel o řidičský průkaz,“ reagoval muž u soudu.

Ačkoli se zkraje jednání zdálo, že rozsudek padne hned v první dne líčení, soudce nakonec proces odročil na 24. února.

Na stejném přejezdu se v říjnu málem opakovala stejná nehoda. Portugalský řidič však prorazil závory jen asi tři sekundy před průjezdem expresu s více než dvěma stovkami cestujících. Od soudu dostal pokutu sto tisíc korun a dva a půl roku nesmí na území České republiky řídit auto. Rovněž už zaplatil tisíc euro za proraženou závoru.

27. září 2015

,