Nedaleko centra Liberce vyrostla ledová stěna, na které si mohou zájemci vyzkoušet svoji zručnost. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

VIDEO: Nadšenci v Liberci lezou po osmnáctimetrové ledové stěně

  • 0
V ulici Mlýnská, která se nalézá v části Liberce Na Bídě, začala sezóna ledového horolezení. V zadním traktu starých činžáků na stěně vysoké osmnáct metrů, která je pozůstatkem po bývalém lomu, mívá led tloušťku až desítky centimetrů. Redaktorka MF DNES si lezení vyzkoušela.

„Cepín je ostrá zbraň. Kamkoli půjde jinam než do ledu, bolí to. Rána do hlavy taky bolí, helma vás ochrání jen tehdy, když je naražená až do očí. Když ji máte na frajera, bouchnete se do čela, do nosu a do zubů. Cepín nerozbijete, zuby ano,“ varuje správce areálu Václav Balšánek.

Zkouším svou zdatnost spolu s prvními nadšenci. „V něčem je i lepší, že nemáte s lezením zkušenosti. Alespoň nemáte žádné špatné návyky,“ ujišťuje mě Václav Balšánek, zatímco mi na lyžařské boty přidělává mačky.

A pokračuje. „Skálu bez ledu musíte umět číst, navíc je člověk odkázaný na vstupy a úchyty, které na ní jsou. Ledolezení je v tomhle víc jednodušší, chyty si lezec vytváří sám každým seknutím cepínu,“ dodává.

Mí kolegové v lezení žádní začátečníci nejsou, na ledu to ale zkouší poprvé. Stejně jako já. „Polezete v takovém obdélníku. Nohy držte na šířku ramen, cepíny taky tak, klidně trochu dál, když vyklouznou, ať jdou mimo hlavu. A šetřte síly,“ vysvětluje Balšánek.

Svou techniku má i zaseknutí cepínu. Napřahovat se s velkou silou většinou nemá smysl, pohyb je v zápěstí. Tak je to i nejméně energeticky náročné.

„Každý takový velký pohyb stojí hodně sil, vyháníte si tím krev z ruky, ta pak začne dřív mrznout,“ dodává.

Pro nohy je dobré hledat boule v ledu, na které se dá postavit, když k dispozici nejsou, musí se noha zaseknout. Tady odvádějí práci jak mačky, tak i dobrá technika.

„Dejte koleno ke stěně a zvedněte nohu, jako byste se chtěla kopnout do zadku. Teď kopněte do ledu a zasekněte, fajn, dorovnejte druhou nohu a postavte se kolmo k ledu,“ naviguje správce areálu.

Oddychnu si, když mám pod sebou zase pevnou zem, sice jsem nelezla moc vysoko, ale na začátečníka to prý nebylo špatné. Navíc, za ten adrenalin to určitě stálo. To je ostatně i jeden z důvodů, proč je o takzvané ledolezení takový zájem.

Aby se vytvořila požadovaná vrstva ledu, musí mrznout minimálně pět dní v kuse. Nyní počasí lezcům moc nepřeje. Záhy by to mohlo být podle předpovědí lepší.

6. února tu proběhne mistrovství ČR v ledovém lezení na rychlost. Ti nejlepší jsou schopni zdolat osmnáct metrů vysokou stěnu za půl minuty.