Policisté dostali osm let vězení, k smrti utloukli a ukopali bezdomovce

  • 32
Překvapivý zvrat nastal v případu plzeňských policistů Jana Pergla a Lukáše Zahradníka obžalovaných z útoku na bezdomovce, který skončil smrtí. Předloni je krajský soud zprostil viny, Vrchní soud pak případ vrátil k novému projednání a teď dostali oba policisté osm let vězení.

Pergla i Zahradníka poslal v úterý plzeňský krajský soud do věznice s ostrahou. Verdikt ale zatím není pravomocný, oba obžalovaní se hned odvolali. Státní zástupce si ponechal lhůtu. Oba policisté ve věku 26 a 27 let zůstávají ve výkonu služby, pracují ale v kanceláři.

Krajský soud v případu rozhodoval už podruhé. V prosinci 2014 oba policisty pro nedostatek důkazů osvobodil. Vrchní soud v Praze ale případ vrátil zpět do Plzně.

Nesouhlasil s hodnocením důkazů a uložil vypracovat znalecký posudek policistů z oboru psychologie. Podle něj oba obžalovaní nemají sklony k afektivnímu jednání, nejsou zvýšeně agresivní a chápou správně své činy

Podle úterního rozsudku krajského soudu jsou policisté odpovědní na smrt sedmapadesátiletého muže, který zemřel tři dny po napadení v bytě své známé, kam ho přivedl kamarád.

Incident se odehrál 24. října 2013 v Borské ulici v Plzni, v osadě, kde se zdržovali bezdomovci. Policisté tam tehdy jeli kvůli tomu, že bezdomovec údajně obtěžoval ženu ťukáním na okno ubytovny. Svému nadřízenému pak řekli, že muže nenašli. U soudu prohlásili, že si tak chtěli ulehčit práci.

Policisté tvrdí, že k žádnému násilí nedošlo

Podle spisu policisté bezdomovce udeřili obuškem už ve chvíli, kdy ho vyzvali, ať s nimi jde na služebnu. Dvakrát ho praštili přes záda takovou silou, až upadl, a pak do něj kopali. Na následky zranění pak poškozený zemřel.

„Byl opilý a jeho zdravotní stav byl špatný. Obžalovaným se neubránil, útočili na něj současně. Mohli a měli předpokládat, že jej mohou těžce zranit, ale zanechali ho na místě a odešli,“ řekl Bouček a dodal, že soud už při předchozím rozsudku váhal, zda obžalované zprostit obžaloby nebo odsoudit.

„I náš náhled byl natolik hraniční, že nemáme důvod nerespektovat názor Vrchního soudu v Praze. Už předtím byla obhajoba obžalovaných pochybná,“ uvedl Bouček.

Podle spisu se Pergl a Zahradník dopustili těžkého ublížení na zdraví a zneužití pravomoci. „Museli být srozuměni s tím, že mohou poškodit životně důležitý orgán, proto nebylo možné uvažovat o mírnější právní kvalifikaci,“ vysvětlil v odůvodnění verdiktu Bouček.

Obžalovaným hrozilo osm až šestnáct let vězení. Obhajoba znovu požadovala jejich zproštění. Policisté u soudu připustili, že se s bezdomovcem setkali, vinu ale odmítají. K žádnému násilí podle nich nedošlo.

,