Nando de Colo (v červeném dresu) z CSKA Moskva a Gustavo Ayón z Realu Madrid v podkošovém souboji. | foto: Profimedia.cz

Basketbalisté CSKA po klopýtnutí: jak důležitý je kotník Nanda De Cola?

  • 0
Ruský gigant CSKA Moskva patří tradičně k největším favoritům basketbalové Euroligy. Letos to platí snad ještě víc než kdy jindy. Miliardářský klub dal dohromady opět extrémně silný tým, který kraluje nejen domácí VTB lize, ale s jedinou porážkou byl i nejlepším týmem základní části sezony Euroligy.

Až do minulého týdne prohrál v sezoně v obou soutěžích jen dvakrát, ale minulý týden klopýtl na hřišti španělského Laboralu Kutxa a dokonce poprvé v tomto ročníku podlehl dvouciferným rozdílem. Asi není náhoda, že to přišlo ve chvíli, kdy kvůli zranění kotníku nemohla hrát jeho velká opora Nando De Colo.

De Colo, Francouz s „nefrancouzským“ jménem, se narodil portugalským rodičům před osmadvaceti lety v městečku Sainte-Catherine-les-Arras a poprvé upoutal pozornost basketbalového světa, když jako devatenáctiletý mladík naskočil do francouzského prvoligového týmu CholetBasket.

Jeho talent velice brzy rozpoznali vyhlášení skauti týmu San Antonio Spurs, který ho v roce 2009 draftoval do NBA.

De Colo zamířil do španělské Valencie, které o rok později pomohl vyhrát Eurocup. Spurs s ním v roce 2012 podepsali dvouletou smlouvu a De Colo odehrál během dvou let 125 zápasů za San Antonio a Toronto. V roce 2014 ale odmítl nabídku Toronta na prodloužení smlouvy a zamířil zpět do Evropy, konkrétně do Moskvy.

Už v loňské sezoně byl jednou z hlavních opor týmu, ale letos udělal další krok. Jak někdy říkají Američané, posunul svou hru na nový „level.“

S průměrem přes 19 nastřílených bodů je nejlepší střelcem Euroligy a také statisticky nejužitečnějším hráčem. Jeho stabilita výkonů je obdivuhodná - za dosavadní průběh sezony nenastřílel v žádném zápase méně než 14 bodů, má úspěšnost střelby trojek 46 % a navíc je v první desítce Euroligy v asistencích.

Že je i pro tak silný a široký kádr, jakým se může pochlubit CSKA, kriticky důležitý, se konec konců ukázalo i minulý týden. Ve VTB lize bez něj CSKA nečekaně prohrával ještě ve čtvrté čtvrtině na palubovce finských Bisons Loimaa, a v Eurolize pak ve španělské Vitorii ruský velkoklub působil v klíčových chvílích poslední čtvrtiny hodně bezradným dojmem. Další hvězda z rozehrávky, Miloš Teodosič, ztratil v poslední minutě nervy, nechal se vyloučit, a ruský tým odcházel z palubovky Laboralu s hodně hořkým pocitem a porážkou 71:81.

V Top 16 jsou stále odehrány jen čtyři zápasy ze 14, takže CSKA (které hned v prvním kole také těsně o dva body prohrálo na hřišti svého ruského rivala Chimki, přestože vedlo ve druhé půli dvouciferným rozdílem) a nemá ještě žádný důvod k panice. Nicméně asi těžko někdo očekával, že se teď bude s bilancí 2-2 jen dělit o druhé až sedmé místo skupiny F.

Ta je extrémně vyrovnaná a nabitá hvězdnými týmy, když v ní mimo CSKA hrají třeba i Olympiakos, Real Madrid nebo Barcelona. Každý zápas může být mimořádně důležitý a jakékoli další klopýtnutí by mohlo mít už docela vážné následky.

Dobrou zprávou pro CSKA tak je, že kotník De Cola je opět v pořádku a o víkendu už se Francouz ve VTB lize blýskl 20 body.

Bez něj šance CSKA na boj o titul byl zjevně výrazně nižší.

, pro iDNES.cz

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž