Syrská armáda pózuje fotografům na jednom z oficiálních snímků.

Syrská armáda pózuje fotografům na jednom z oficiálních snímků. | foto: AP

Syrská armáda postupuje na úkor povstalců, dobyla další důležité město

  • 554
Syrská armáda z rukou povstalců znovu dobyla strategické město Šajch Maskín v jižním governorátu Dará. Zajistila si tím zásobovací trasu z Damašku na jižní hranici. Při dvou sebevražedných atentátech ve městě Homs zemřelo dvaadvacet lidí.

Město, které leží na spojnici Damašku a provinční metropole Dará, bylo dobyto po těžkých bojích, uvedli opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) (o SOHR jsme psali zde). Boje se podle nich nyní soustředí v okolí města.

Válka v Sýrii

Na konci prosince syrská vládní vojska za podpory spojeneckých milic zahájila ofenzivu na syrskou část Golanských výšin. Jde o součást větší operace, během níž chce režim prezidenta Bašára Asada znovu získat kontrolu nad jižní částí země.

Těsně před ofenzivou vládní vojska dobyla strategickou základnu u Šajch Maskínu a později podle některých zdrojů ovládla i značnou část města samotného.

Na konci minulého týdne syrská armáda dobyla z rukou protivládních povstalců město Rabíja, jejich poslední baštu v přímořské provincii Latákíja. Ofenzivu podpořilo ruské letectvo a ruští důstojníci se částečně podíleli i na pozemní operaci.

Syrská armáda hlásí však také ztráty. Při dvou sebevražedných útocích na armádní kontrolní stanoviště v Homsu zahynulo nejméně 22 lidí, z toho 13 vládních vojáků. Dalších více než sto lidí utrpělo zranění, uvedla syrská státní televize. Podle guvernéra provincie Homs Talála Barzáního se nejprve první atentátník odpálil v autě, druhý pak počkal s explozí na okamžik, kdy se k místu neštěstí seběhli lidé na pomoc. K útoku se na internetu přihlásilo hnutí Islámský stát, které tvrdí, že zabilo nejméně 30 lidí.

Lavrov: Mírových jednání se musí účastnit i Kurdové

Syrská ofenziva pokračuje krátce před plánovanými rozhovory v Ženevě mezi zástupci syrské vlády a opozice. Ty by mohly ukončit konflikt, který trvá už téměř pět let a vyžádal si více než 250 tisíc mrtvých. Jednání měla začít už v pondělí, kvůli rozporům mezi oběma stranami se ale odložila. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura v pondělí vyjádřil naději, že by mohla začít 29. ledna.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý prohlásil, že bez účasti syrských Kurdů budou mírové rozhovory mezi syrskou opozicí a vládou bezvýsledné. Současně řekl, že o účasti Kurdů na rozhovorech by měl rozhodnout zmocněnec OSN de Mistura a Rusko v této otázce neuplatní právo veta.

Kurdskou účast ale odmítá Turecko, podle kterého syrští Kurdové úzce spolupracují s tureckými Kurdy zejména ze Strany kurdských pracujících (PKK), proti níž vede Ankara již několik měsíců bojové akce.

Lavrov zdůraznil, že nasazení ruského letectva v Sýrii předvedlo, jak se má bojovat s teroristy a vedlo k reálné změně situace na bojišti. Některé opoziční skupiny si ale podle něj počínají „rozmarně“ a jednání odmítají. Ruské bombardéry a bitevníky podporují síly prezidenta Bašára Asada, považovaného za hlavního spojence Moskvy v regionu.

Syrská vláda již uvedla, že je připravena se jednání zúčastnit. Opozice to ale zatím odmítá, dokud vláda nezastaví bombardování, obléhání některých oblastí a nepropustí vězně, což jsou kroky uvedené v prosincové rezoluci Rady bezpečnosti OSN, uvedla agentura Reuters.

Šéf opozičního vyjednávacího týmu Asad Zubí nevidí nadcházející mírové rozhovory optimisticky. Zubí se arabským médiím svěřil, že má pochybnosti ohledně posledních diplomatických kroků. Přitom prohlásil, že zvláštní zmocněnec de Mistura opozici „nemůže klást podmínky“, uvedla agentura Reuters.

Chronologie syrského konfliktu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue