Hilsnerovi tleskal plný sál. Režisér mezi diváky hledal potomky svědků

  • 21
Polná viděla v předpremiéře nový film České televize Zločin v Polné. Hned třikrát, takový o něj byl zájem. Tři hodiny ani nedutat u něj vydrželi i školáci. Snímek o 117 let staré vraždě, která zažehla vlnu antisemitismu, se v Polné setkal s úspěchem. Místní jen litovali, že se natáčelo jinde.

Je mezi vámi nějaký Klenovec? ptal se na předpremiéře televizního filmu Zločin v Polné jeho režisér Viktor Polesný. „Ne? On tady určitě někde bude,“ vtipkoval.

Režisér marně pátral nejen po příbuzných četníka Klenovce, ale třeba i po potomcích korunního svědka Pešáka. Nikdo z publika v zaplněném sále se nepřihlásil... Oba muži sehráli smutnou roli při vyšetřování smrti švadleny Anežky Hrůzové, kterou našli zavražděnou o Velikonocích roku 1899 v lese u Polné.

O předpremiéru v polenském kině byl obrovský zájem, proto nakonec Česká televize jako producent kývla místo jedné hned na tři projekce.

Nejdřív šli do kina školáci. „Potěšilo mě, že projevili zájem o takhle těžké téma. A byli ukáznění, sledovali bedlivě, to u mladých nebývá při projekcích běžné,“ podotkl provozovatel kina Jakub Skočdopole. Oba díly přitom trvají dohromady bezmála tři hodiny.

Na začátku je Hilsner lúzr a hajzlík, pak vám ho bude trošku líto

A napjaté ticho bylo v sále i při hlavním promítání, na které dorazili vedle tvůrců i vybraní herci. Největší zájem byl o Jaroslava Plesla, kterému skvěle sedla role advokáta ex offo Zdeno Auředníčka, a hlavně o Karla Heřmánka mladšího, jemuž diváci „uvěřili“ úlohu Leopolda Hilsnera - bez přímých důkazů obviněného a odsouzeného za vraždu Hrůzové. Vězení opustil zlomený až po osmnácti letech a plné rehabilitace se nikdy nedočkal.

I Heřmánek junior si po závěrečných titulcích vysloužil potlesk. Roli dostal podle režiséra kvůli jisté podobě s židovským mladíkem. „Má podobné rysy. Dál už to bylo riziko, v roli má velký oblouk, na začátku je takový lúzr a hajzlík, celkem nesympatický, pak by vám ho mělo být trošku líto. To už je na herci, zda to udrží a vy mu to uvěříte,“ přemítal režisér.

A podle reakcí publika to byla dobrá volba. „Myslím, že každému, kdo slyšel o rituální vraždě, za kterou byl Hilsner de facto odsouzen, musí být jasné, že se jedná o absolutní nesmysl. Já jsem jen nepřestával vycházet z údivu, co lidé v té době byli schopni tvrdit. A často se jednalo o velice vzdělané lidi,“ řekl Heřmánek, který prý během natáčení s Hilsnerem soucítil víc a víc. Dokonce se do Polné vydal, aby si prošel autentická místa.

Tvůrcům se muselo ulevit. V Polné si vyzkoušeli, jestli film „projde“. Nikde jinde tolik odborníků na hilsneriádu není.

Z Polné vyhnal tvůrce filmu asfalt. Místo činu našli u Příbrami

„Člověk si to rád oživí a podívá se na případ celkově. Víme o Masarykovi (hraje ho Karel Roden), že tu byl, ale třeba jsem netušil, že (státní zástupce) Baxa se pak stal pražským primátorem,“ svěřil se divák Pavel Šimek.

„Víme, kde je pomníček Anežky Hrůzové a kde má hrob. Míst, kolem nichž chodíme, je hodně. Pro Poleňáky to určitě není zapomenutý příběh,“ doplnil Šimek.

Tvůrci to podle reakcí schytali jen za to, že vůbec nenatáčeli v Polné. „Místo vraždy dnes vypadá úplně jinak. Vedou tam dvě asfaltky. Jelikož korunní svědek Pešák tvrdil, že viděl Hilsnera na místě vraždy, museli jsme hledat místo přibližně se stejnými vzdálenostmi od cesty. To tady nebylo možné,“ vysvětloval Polesný. Ideální lokalitu nakonec našli na Příbramsku.

Podle starosty města může film zvýšit zájem o Polnou i s jejími opravenými židovskými památkami. „Přestože se netočilo u nás, je to pro nás velká propagace, i když je v názvu ‚zločin‘,“ prohlásil Jindřich Skočdopole.

Kauza Hilsner je i 117 let od vraždy pořád živé téma. „Už jsme v jiném století, ale nenávist, xenofobie a další věci jsou pořád žhavými tématy,“ podotkl starosta.

Česká televize dvoudílný film odvysílá 31. ledna a 7. února ve 20 hodin.

21. ledna 2016