Europoslanec Miloslav Ransdorf zemřel 22. ledna 2016. | foto: Michal Šula, MAFRA

Ztratili jsme intelektuála, ocenili politici Ransdorfovy znalosti i přehled

Čeští politici bez ohledu na stranické zařazení budou na zesnulého europoslance Miloslava Ransdorfa vzpomínat jako na intelektuála s širokým rozhledem. Lítost vyjádřil prezident i premiér. Ransdorf zemřel v pátek odpoledne ve věku nedožitých 63 let.

„KSČM ztrácí v Miloslavu Ransdorfovi dlouholetého politického intelektuála,“ uvedla strana ve svém prohlášení. “Politický život s sebou přináší řadu diskusí, výměnu názorů i případných nedorozumění. Miloslav Ransdorf si vždy za svými názory stál, i když mnohokrát proti většině. Jeho přirozeností bylo pomáhat lidem bez ohledu na jejich postavení a společenské zařazení,“ napsala KSČM.

Europoslanec za KSČM Jiří Maštálka je nečekaným úmrtím Miloslava Ransdorfa šokován. „Ještě včera, když jsme se vraceli ze Štrasburku, jsme spolu probírali věci, které budeme dělat jako europoslanci. Konec takového člověka, diskutéra, znalce a kamaráda, s kterým se znáte třicet let, je vždycky šok,“ řekl iDNES.cz Maštálka.

Zdrcen náhlou smrtí kolegy, s kterým se přátelil třicet let, je i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „My jsme byli tak trochu souputníci, protože jsme před třiceti lety začínali na půdě prognostického ústavu. Po roce 89 jsme se pokoušeli budovat novou KSČM, takovou přetvořenou podobu naší předchůdkyně, seděli jsme spolu v parlamentních lavicích,“ sdělil Dolejš.

„KSČM, ale nejen KSČM, ale i celá levicová scéna ztratila s úmrtím Miloslava Ransdorfa výrazného intelektuála nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropu,“ řekl novinářům předseda KSČM Vojtěch Filip.

Ransdorfův rozhled si cenili i političtí protivníci

Znalosti politického matadora Ransdorfa ocenili politici napříč politickým spektrem. „I když jsem s řadou názorů pana Ransdorfa nesouhlasil, respektoval jsem ho jako velmi vzdělaného člověka, jako politika s širokým rozhledem,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka. „Byl to jeden z nejbystřejších intelektuálů, kterého jsem poznal,“ prohlásil na adresu Ransdorfa prezident Miloš Zeman.

Lítost vyjádřil i Ransdorfův kolega z Evropského parlamentu Jan Zahradil za ODS. „Mě to mrzí, my jsme spolu vycházeli dobře. Já jsem si s panem Ransdorfem tykal. Vážil jsem si jeho přehledu, jeho inteligence, a i když jsme z opačných pólů politického spektra. Rád jsem se s ním utkával v debatách. Bude mi to chybět,“ řekl iDNES.cz Zahradil. „Je mi to líto, protože přes všechny politické rozepře to byl kolega z Evropského parlamentu,“ uvedl lidovecký europoslanec Pavel Svoboda.

Na místo Ransdorfa v Evropském parlamentu nastoupí Jaromír Kohlíček. „Nepočítal jsem s tím, že bych takovým způsobem nastupoval,“ řekl iDNES.cz Kohlíček. „Mě to strašně mrzí, protože to je velká ztráta pro českou levici a možná i ve střední Evropě. Tu jeho encykolopedickou znalost tady nikdo nemá. Je to opravdu ztráta,“ myslí si. „V rámci svých možností se ho budu snažit nahradit,“ dodal Kohlíček.

Podobně se vyjádřila europarlamentní frakce Evropská sjednocená levice - Severská zelená levice (GUE/NGL), jejíž byl Ransdorf dlouholetým členem. Avšak loni v prosinci z ní vystoupil kvůli svému zatčení ve Švýcarsku. „Jako člen Evropského parlamentu a frakce GUE/NGL byl velmi aktivní,“ sdělil v prohlášení její předseda Gabi Zimmer. „Lidé, kteří ho dobře znali a kteří měli možnost pracovat s Miloslavem, ví, že byl intelektuál vysokého kalibru a dříč“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue