Hero 30 | foto: UVision Air Ltd.

Kamikaze drony jsou kapesní zabijáci účinní nejen proti teroristům

  • 69
Američtí vojáci v Afghánistánu již několik let masivně používají malé „kamikaze drony” Switchblade. Výsledky jsou podle vojáků velmi slibné. Avšak technologie příručních ozbrojených dronů přestává být výsadou nejvyspělejších armád nebo dokonce státních institucí.

Ruční řízené střely

Malé drony schopné na cíl doručit nějakou formu bojové hlavice se označují jako „loitering munitions” (LM). Český ekvivalent zatím neexistuje, ale anglické spojení se dá přeložit jako „opožděná munice”. Příhodnější jsou však neoficiální označení jako „ruční řízené střely”, „kapesní dělostřelectvo”, „miniaturní letectvo” nebo sugestivní označení „kamikaze dron”.

LM se definuje jako levná přesně naváděná letecká munice přenositelná jedním člověkem. Velikostně a hmotnostně však munice a podpůrné systémy nejsou vymezeny. Například Switchblade posílá voják do vzduchu z malého „minometu”. Ale v podstatě může mít LM rozměry od malého kapesního dronu až po rozměry velkých kompletů přenositelných protitankových řízených střel.

Munice dokáže ve vzduchu operovat po určitý čas (vyhledávat cíle) a následně zaútočit na hladinové nebo pozemní cíle. V současné době je nutné až do momentu zadání povelu k útoku udržovat mezi LM a operátorem přímou viditelnost pro udržení obousměrného datového spojení.

Operátor celou dobu LM kontroluje a v reálném čase sleduje obraz okolí pomocí palubních senzorů. Operátor-voják sám identifikuje cíl a sám volí způsob útoku. Typickým příkladem použití je například likvidace pozic odstřelovačů, kulometných hnízd nebo postavení minometů protivníka.

Od roku 2012 americká armáda v Afghánistánu nasazuje LM Switchblade od firmy AeroVironment. Switchblade je ruční řízenou střelou s křídly o rozpětí 60 cm a hmotností 2,5 kg (včetně hlavice a vypouštěcího zařízení). Je přepravován v jakémsi malém minometu na jedno použití.

Elektromotor dokáže Switchblade udělit rychlost až 150 km/h. Maximální dolet je 10 km, výdrž ve vzduchu deset minut. Senzory dodávají operátorovi barevné a infračervené video. Jakmile operátor cíl „zamkne”, stroj provede střemhlavý útok.

Switchblade lze vypouštět rovněž z aut, lodí nebo letadel. Americká armáda nasadila v Afghánistánu na čtyři tisíce těchto zbraní. Nutno však připomenout, že jejich nasazení nemá status oficiálního zbrojního programu.

Program LMAMS

V příštím roce americká armáda rozhodne o vítězi programu LMAMS (Lethal Miniature Aerial Munition System). Testovací Switchblade je horkým kandidátem, ale na trhu se začínají objevovat konkurenti. Americká firma Textron nabízí dron BattleHawk a Lockheed Martin model Terminator.

BattleHawk i s odpalovací hlavní váží 2,5 kg a měří na délku 53 cm, splňuje tedy přesně rozměrové a hmotnostní podmínky programu LMAMS. BattleHawk dosahuje rychlosti 185 km/h, vydrží ve vzduchu 30 minut a ničí cíle na vzdálenost 5 km.

LMAMS přitom požaduje ničení cílů na 3 km a výdrž ve vzduchu minimálně 5 minut. Omezující může být maximální provozní výška 3 000 m, což znesnadňuje (kvůli řídkému vzduchu) použití dronu, a obecně všech kandidátů pro program LMAMS, ve vysokohorském prostředí.

Terminator měl ještě donedávna podobu malého „bombardovacího letadla“ z druhé světové války. V říjnu minulého roku Lockheed Martin představil konstrukčně upravenou verzi, ale bližší technické detaily nejsou k dispozici. Terminator ale bude samozřejmě minimálně plnit požadavky programu LMAMS.

O program LMAMS se zajímá mimo jiné izraelská firma uVison. Ta nabízí dron Hero 30 a pro další zákazníky celou rodinu příručních řízených střel Hero.

Hero 30 je při hmotnosti 3 kg vybaven bojovou hlavicí o hmotnosti 0,5 kg. Dolet má až 40 km, mezi operátorem a dronem však musí být přímá viditelnost pro datové spojení. Výdrž ve vzduchu je 30 minut.

Celkově existuje šest dronů rodiny Hero. Největší Hero 900 (97 kg) má bojovou hlavici o hmotnosti 22 kg. Dolet dronu je 250 km a výdrž ve vzduchu je 7 hodin. Je určen pro strategické úkoly, například pro ničení prvků protivzdušné obrany. Lze ho vypouštět například z malých terénních automobilů.

LM v dalších zemích

Také Polsko je na poli LM munice velmi aktivní. Polská firma WB Electronics nabízí dron Warmate, který sice svými rozměry a hmotností nesplňuje požadavky programu LMAMS, ale vyniká některými unikátními vlastnostmi.

Warmate

Warmate má hmotnost 4 kg, dolet 10 km a výdrž ve vzduchu 30 minut. Maximální rychlost je 150 km/h. K dispozici jsou dvě bojové hlavice: tříštivo-trhavá (300 g) ničí živou sílu v okruhu 10 m, kumulativní pak probíjí až 120 mm „pancíře” (RHAe). Warmate v případě potřeby útočí nejen na střechu, ale i na zadní část a boky vozidla.

Warmate již údajně zamířil z Polska k nejmenovanému asijskému zákazníkovi.

Kouzlo LM však začínají objevovat i další země a teroristické skupiny. Kamikaze drony s největší pravděpodobností používá Írán v Sýrii proti rebelům. Detaily nejsou známy, ale íránské příruční drony jako Faraz 2 nebo Black Eagle mohu být velmi snadno upraveny pro nesení výbušniny.

Nejvíce alarmující je však používání LM Islámským státem. Kurdové referovali o útoku bezpilotního civilního letadélka Skywalker X9 s výbušninou na palubě. Podle Kurdů poslal letoun na jejich pozice Islámský stát. Skywalker X9 Islámský stát často používá k průzkumným úkolům.

Zdroj: DefenseTech

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní verzi najdete zde.