Malý gibon žlutolící si hoví na mámině břiše. Je to kluk, nebo holka?

  • 0
Táta a babička dorazili před lety na Vysočinu z Vietnamu, máma se narodila v Jihlavě. Takový rodokmen má mládě gibona žlutolícího, kterým se nyní chlubí jihlavská zoo. Zatím ovšem není jasné, jestli se bude hledat jméno pro holku, či pro kluka.

Když se mládě gibona narodí, je žluté jako máma. Během roku se pak zbarví o erné barvy a pokud je to samička, tak se za pár let ještě jednou vrátí ke žluté. Naopak samci už černí zůstanou,“ prozrazuje mluvčí Zoo Jihlava Martin Maláč.

Tak dlouho však na odtajnění pohlaví čekat v Jihlavě určitě nebudou. „Ukáže se to mnohem dřív. I když konkrétně teď zatím opravdu nevíme. Mládě se narodilo 25. listopadu a máma ho od té doby neustále nosí přitisknuté na břiše,“ vysvětluje Maláč.

Podle něj je jedinou možností vystihnout tu správnou chvíli, kdy bude mládě vyměšovat. „Tam se potom může poznat, jestli jde o samičku, nebo o samce, ale je to těžké. Ošetřovatelům se to zatím nepovedlo zachytit,“ přiznává.

Máma malého gibona se jmenuje Zlatuše a loni oslavila 16. narozeniny, otec Servác je o 12 let starší. „Pochází z Vietnamu a do Jihlavy se dostal v rámci výměny, která mezi oběma zeměmi ještě za socialismu fungovala,“ říká Maláč.

A podobným způsobem se prý na Vysočinu dostala také Servácova „tchýně“ Ivana. „Té je už 32 let a společně se svojí dcerou Zlatuší patří mezi spolehlivé matky. O svá mláďata se obě vždycky skvěle starají,“ nešetří chválou mluvčí jihlavské zoo.

Mláďata gibonů žlutolících se na Vysočině odchovávat daří. „Sestra toho zatím posledního se narodila v roce 2013, takže další můžeme čekat zase zhruba někdy za dva až tři roky,“ hlásí Maláč.

Úspěšní jsou ale v Jihlavě také v rozmnožování dalších zvířecích druhů. „Hned prvního ledna se narodila koťata vzácné kočky pouštní. A to je velká rarita. Tenhle druh se u nás podařilo rozmnožit zatím pouze v Brně,“ upozorňuje mluvčí Zoo Jihlava.

A kolik nových přírůstků vlastně na svět první den roku 2016 vykouklo? „Tak to zatím neumíme říct. Určitě minimálně dvě, ale víc budeme vědět až později. Nechceme matku rozrušovat, aby pak náhodou mláďatům něco neudělala,“ vysvětluje Maláč.