V Brazílii se narodily tisíce dětí se zakrnělou hlavou, může za to virus

  • 81
Brazílie se potýká s dosud nejmasivnějším rozšířením viru Zika, který ohrožuje vývoj mozku lidského plodu a zabil již nejméně pět dětí. Vláda pracuje na urychleném vývoji vakcíny a prostředků k včasné diagnóze onemocnění, proti němuž v současnosti neexistuje účinný lék.

V Brazílii prudce vzrostl počet dětí s vrozenou mikrocefalií (zakrněním či předčasným ukončením růstu mozku, případně celé hlavy) - podle úřadů se od října s vrozenou vadou narodily už téměř čtyři tisíce dětí, zatímco za celý rok 2014 zaznamenaly nemocnice necelých sto padesát případů. V nejhůře postižených oblastech přesahuje počet dětí s mikrocefalií jedno procento novorozenců.

Úřady připisují zvýšený výskyt neurologické deformace masivnímu rozšíření viru Zika, které nemá v dějinách země obdoby. Virus přenáší komár egyptský (Aedes aegypti), který šíří rovněž horečku dengue nebo žlutou zimnici.

V důsledku napadení virem zemřelo podle zdravotníků již pět dětí, u dalších čtyř desítek dětských úmrtí se souvislost s onemocněním prošetřuje.

Největší počet případů hlásí severovýchod země, nákaza ovšem zasahuje i na jihovýchodním pobřeží, kde leží metropole Rio de Janeiro a São Paulo. Právě Rio má přitom letos v srpnu hostit olympijské hry, kterých se má zúčastnit 10 500 mezinárodních sportovců a množství diváků.

Výskyt nemoci byl zaznamenán také v dalších latinskoamerických zemích. Brazilská a kolumbijská vláda kvůli němu doporučily ženám, aby se snažily dočasně vyvarovat otěhotnění (psali jsme zde).

Spojené státy kvůli šíření viru vydaly varování pro těhotné ženy, aby nejezdily do zemí se zaznamenaným výskytem infekce. Patří mezi ně Brazílie, Kolumbie, Salvador, Francouzská Guyana, Guatemala, Haiti, Honduras, Martinik, Mexiko, Panama, Paraguay, Surinam, Venezuela a Portoriko.

Geneticky modifikovaný komár

Brazilské úřady tento týden oznámily, že vláda investuje do vývoje vakcíny, která by zvláště těhotné matky proti nákaze chránila. Jedinou prevencí je zatím ochrana před komářím bodnutím. Vláda nasadila armádu a zdravotníky, kteří se snaží omezit výskyt hmyzu vyhledáváním a likvidací stojaté vody, v níž se komáři množí. Proti onemocnění zatím neexistuje účinný lék.

Naděje vkládají Brazilci rovněž do nového prostředku, který ve městě Piracicaba poblíž São Paula testuje britská biotechnologická společnost Oxitec. Vědci zde zkoušejí zredukovat hmyzí populaci pomocí geneticky modifikovaných jedinců.

V laboratořích připravují geneticky upravené komáří samce, které následně vypouštějí do přírody. Samci se normálně páří s divokými samičkami, výsledkem jsou ovšem neživotaschopné larvy. Zpráva společnosti uvádí, že poslední test ukázal 82procentní snížení množství nakažených larev, které by mělo stačit k zastavení šíření viru.

20.ledna 2016 v 18:00, příspěvek archivován: 21.ledna 2016 v 19:12

Zika: ¿qué necesitas saber? pic.twitter.com/3PBjWVEujI

Zika: Co je potřeba vědět? - Virus Zika přenášejí komáři druhu Aedes. - Stejný druh přenáší horečku dengue a žlutou zimnici. - Zika byla objevena v Ugandě v roce 1947. Ale loni v květnu se začala šířit do Ameriky přes Brazílii. - Symptomy se projeví u jednoho z pěti nakažených a obvykle nevyžadují hospitalizaci. (Horečka. Vyrážka. Zarudlé oči.) - Největší nebezpečí však představuje Zika pro těhotné ženy. (Menší hlava a poškození mozku.) Zřejmě existuje silný vztah mezi nakažením Zikou u těhotných žen a nedávným nárůstem mikrocefalie. - Stále neexistuje vakcína a preventivní opatření jsou stejná jako u všech ostatních nemocí přenášených komáry. (Vyhýbejte se stojaté vodě. Používejte repelenty. Při těhotenství nejezděte do postižených oblastí.)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue