Policejní akce na kontrolu nalévání alkoholu nezletilým proběhla v celé...

Policejní akce na kontrolu nalévání alkoholu nezletilým proběhla v celé republice. Na snímku policie ČR kontroluje konzumaci alkoholu mladistvých v barech okolo Václavského náměstí na Praze 1 (9. 10. 2015). | foto:  František Vlček, MAFRA

Policie loni chytla 660 malých pijáků. My taky pili, omlouvali je rodiče

  • 54
Během zátahů, které probíhaly od října do prosince loňského roku, policisté v hospodách a klubech po celém Česku našli 660 nezletilých pod vlivem alkoholu. Rekordmanem se stal šestnáctiletý chlapec, kterému policisté naměřili hodnotu 3,25 promile alkoholu. Výsledky akce Alkohol policisté představili na čtvrteční tiskové konferenci.

Do celorepublikové kontrolní akce se zapojilo pět tisíc policistů a dva tisíce dalších kontrolorů z řad hasičů, živnostenských úřadů Celní správy a České obchodní inspekce (ČOI). Policie prověřila osmnáct tisíc lidí ve čtyř tisících klubů. Téměř 180 mladistvých přitom omezila na osobní svobodě.

Česká obchodní inspekce zjistila pochybení v polovině kontrolovaných provozoven, pracovníci živnostenských úřadů ve třetině.

„Nejvíce znepokojivé byly dva případy. Mladistvému chlapci ze Středočeského kraje policisté naměřili hodnotu 3,25 promile alkoholu v dechu a dívce z Prahy 2,16 promile,“ uvedl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek s tím, že se policisté, kromě tolerance provozovatelů, setkali také s otevřeností rodičů ke konzumaci alkoholu jejich dětí.

Při vyzvedávání svých potomků ze služeben podle něj rodiče bohužel často vyjadřovali spíše pochopení. „V rámci kontrol jsme byli nuceni zadržet 178 osob. Rodiče, kteří si své děti přišli vyzvednout na policejní oddělení, často argumentovali, že i oni jako mladí zkoušeli alkohol a chování svých dětí ve většině případů omlouvali,“ dodává.

Policie podniky předem varovala. Marně

I přes varování podniků, které kontrolním akcím předcházelo, provozovatelé dětem alkohol prodávali. „Problém tu existuje a spolu s ním vysoká tolerance celé společnosti, která ukazuje, že v naší zemi jsou zákony jedna věc, ale jejich dodržování věc druhá. I z našich průzkumů vyplývá, že na 87 procent mladistvých vnímá dostupnost alkoholu jako velmi snadnou. Proto se k tomu snažíme postavit systémově a v duchu spolupráce nejrůznějších složek napříč resorty,“ sdělil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Při zátahu padaly vtipy i slzy

Z dalších výsledků vyplývá, že policie zjistila 586 protiprávních jednání, devatenáct trestných činů a 67 případů držení drog, většinou marihuany, ale také pervitinu a dalších drog.

„Akci kontrol a celkové spolupráce zapojených složek se chystáme zopakovat a případně rozšířit,“ uzavřel Vondrášek.

„Naše společnost je až příliš tolerantní k požívání alkoholu,“ řekla koordinátorka prevence kriminality Zuzana Pidrmanová s tím, že neznalost či neuvědomování si zdravotních i sociálních dopadů závislostí vede ke skutečnosti, že rodina je prvním místem, kde s alkoholem a tabákem přijdou uživatelé do styku už v raném věku.

Takhle na podzim dopadla jedna z razií na mladé pijáky v centru Prahy:

10. října 2015

Úřady rozdávaly pokuty

Z pohledu České obchodní inspekce (ČOI) byla kontrolní akce úspěšná. U bezmála poloviny všech kontrol zjistila porušení předpisů a uložila šedesát pokut v celkové hodnotě necelých devadesát tisíc korun, další sankce budou uloženy následně. „Zjištěná porušení právních předpisů se týkala především zásad poctivosti prodeje výrobků. ČOI zjistila ve sto případech nedodržení deklarovaného množství prodávaných nápojů nebo nesprávné účtování, dále neseznámení spotřebitele s cenou nabízených výrobků a nevydání dokladu o zakoupení výrobků,“ přiblížil náměstek ministra průmyslu Karel Novotný.

ČOI bude moci podnik zavřít

Vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek by měl přispět k lepší vymahatelnosti práva tím, že odstraňuje tzv. důkazní nouzi.

Nově je prodejce alkoholu povinen zajistit, aby v jeho provozovně nedocházelo ke konzumaci alkoholu nezletilými. Nesmí jim nejen prodat alkohol, ale ani podání alkoholu umožnit. Je také oprávněn nezletilého, který je zjevně pod vlivem alkoholu, z provozovny vykázat, případně požádat o asistenci policii.

ČOI bude mít nově možnost uzavřít provozovnu na dva dny, pokud je v provozovně hrubým způsobem porušován zákon.

Živnostenské úřady zjistily celkem 222 případů porušení zákona, za které bylo uloženo 106 pokut v celkové výši téměř 140 tisíc korun. „Byly zjištěny závady spojené především s povinností podnikatele ve vztahu k provozovně, to znamená řádné označení provozovny. Často se jednalo také o porušení informačních povinností, například povinnosti informovat o tom, zda hostinské zařízení je kuřácké, či nekuřácké nebo označit místa prodeje alkoholických nápojů informací o zákazu prodeje osobám mladším osmnácti let,“ dodal Novotný.

Nástrojem efektivnější prevence by podle Novotného mohl být vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. „Cílem návrhu je zvýšení odpovědnosti provozovatele pohostinských zařízení za prodej nebo podání alkoholu mladistvým. Věřím, že tento nový zákon spolu s důslednou kontrolou přispějí ke snížení dostupnosti návykových látek zejména pro mladé lidi,“ shrnul Novotný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video