Ondřej Palát (vlevo) z Tampy Bay se raduje poté, co překonal edmontonského...

Ondřej Palát (vlevo) z Tampy Bay se raduje poté, co překonal edmontonského gólmana Anderse Nilssona. | foto: AP

Palát a Pastrňák vyprodukovali dva body, gól slavili i Polák s Hemským

• 23
Během osmi úterních zápasů hokejové NHL se gólově prosadila čtveřice Čechů. Útočníci Ondřej Palát z Tampy a David Pastrňák z Bostonu s bilancí (1+1) přispěli k výhrám. Vůbec poprvé v sezoně se prosadil i obránce Toronta Roman Polák a mezi střelce se zapsal i dallaský forvard Aleš Hemský.

Edmontonu už delší dobu chybí jednička posledního draftu Connor McDavid a po pondělním zápase na Floridě ze sestavy kanadského celku kvůli zranění vypadl i další hvězdný centr Ryan Nugent-Hopkins.

1. Tomáš Plekanec (MTL), 47z.- 34b.(9+25)
2. David Krejčí (BOS), 35z.- 33b.(11+22)
3. Jaromír Jágr (FLA), 43z.- 32b.(15+17)
4. Jakub Voráček (PHI), 44z. - 31b.(5+26)
5. Tomáš Hertl (SJS), 43z. - 22b.(8+14)
6. Martin Hanzal (ARI), 32z.- 22b.(6+16)
7. Jiří Hudler (CGY), 37z.- 22b.(5+17)
8. Radim Vrbata (VAN), 45z. - 21b.(11+10)
9. T. Fleischmann (MTL), 45z. - 17b.(8+9)
10. Michael Frolík (CGY), 32z. - 17b.(7+10)

Výrazné oslabení ofenzivy a navíc druhý zápas ve dvou dnech, to vše se na hře Oilers muselo projevit. V úterý tak před svými fanoušky slavila Tampa Bay výhru 6:4. Lightning naplno bodovali už pošesté v řadě.

Za finalisty posledního Stanley Cupu se gólově prosadilo šest různých hráčů. Nový elitní centr týmu Vladislav Naměstnikov, Nikita Nesterov, Nikita Kučerov, Brian Boyle, Alex Killorn a také český reprezentant Ondřej Palát, jenž byl s bilancí (1+1) vyhlášen první hvězdou utkání.

Rodák z Frýdku-Místku (13:13, +1, 2 střely, 1+1) nejprve v 27. minutě svou čtvrtou trefou sezony poslal domácí do průběžného vedení 3:2 a následně asistoval u v pořadí čtvrté branky z hole Naměstnikova. Do statistik se zapsal i druhý Čech, obránce Andrej Šustr (16:29, +/-: 0, 0+1), díky asistenci u otevírací branky Tampy Bay ze 4. minuty od Nesterova.

Edmontonu se v úvodu třetí třetiny dvěma slepenými góly podařilo srovnat na 4:4. Krátce na to navíc hosté hráli přesilovku, během ní ale udeřili paradoxně hráči Tampy. Rozdílový gól zápasu obstaral urostlý útočník Brian Boyle.

Zpátky v tréninkovém procesu Bostonu byli před úterním soubojem na ledě Montrealu už oba čeští útočníci David Krejčí i David Pastrňák. Do akce proti velkým rivalům však podle očekávání a předpovědi kouče Clauda Juliena zasáhl jen druhý jmenovaný mladík poté, co elitní centr Krejčí ještě musí nabrat sílu a vyladit formu během dalších tréninků.

Tradiční rivalové se střetli poprvé od utkání Winter Classic pod širým nebem z 1. ledna, kdy po jasném skóre 5:1 slavili Canadiens. Před vlastním publikem na daný výsledek ale navázat nedokázali, po výsledku 4:1 si odvezli oba body hráči Bruins.

Výrazný podíl na tom měl právě zmiňovaný David Pastrňák, jenž v 37. minutě asistoval u rozdílového zásahu Patrice Bergerona a v 53. minutě sám pojišťoval vývoj třetí trefou Bostonu. 19letý velký talent českého hokeje se po třízápasové pauze vinou zranění v horní části těla vrátil do akce ve čtvrté formaci Bruins po boku Maxe Talbota a Zaca Rinalda. Dva body si připsal přestože odehrál jen osm střídání (7:05, +2, 1 střela, 1+1).

To v dresu domácích Canadiens vyšli naprázdno jak Tomáš Plekanec (17:28, -3, 5 střel), tak Tomáš Fleischmann (13:49, +/-: 0, 3 střely).

Třetí nejproduktivnější český obránce dosavadního průběhu sezony NHL Roman Polák z Toronta (lepší jsou jen Marek Židlický z Islanders s 13 body - 3+10, a Andrej Šustr z Tampy Bay s 11 body - 2+9) se v úterním programu poprvé zapsal mezi střelce.

Ostravský rodák (20:42, +2, 1 střela, 1+0) ve 14. minutě duelu na ledě Philadelphie uplatnil důraz v brankovišti a srovnával průběžné skóre na 1:1. Byl to jeho desátý zápis sezony, když dosud posbíral devět asistencí. V prostředním dějství Maple Leafs poslal do trháku Joffrey Lupul. V 53. minutě ale Flyers kontrovali zásluhou ofenzivního beka Shayna Gostisbehera. Stav 2:2 pak vydržel až do finálních vteřin řádné hrací doby.

Časomíra se však zastavila na 59 minutách a 52 vteřinách, když hostům zařídil výhru krátce po vyhraném buly v útočném pásmu Matt Hunwick. Před brankářem Stevem Masonem, jenž dostal přednost před Michalem Neuvirthem, jeho střelu od modré čáry nechtěně tečoval bránící Michael Del Zotto. Radko Gudas (20:39, -1, 2 střely) a Jakub Voráček se v zápase neprosadili (17:53, +1, 2 střely).

Podobně jako nedávno Florida dosáhli na senzační dvanáctou výhru v řadě i hokejisté Chicaga. Obhájci Stanley Cupu si vytvořili nový klubový rekord díky úternímu úspěchu 4:1 na ledě Nashvillu.

Dvěma body se na tom podílel nezastavitelný Patrick Kane. Americký útočník kraluje NHL v bodech se 71 zápisy (druhý Jamie Benn z Dallasu má propastných 56 bodů), gólech s 30 zásahy (druhý Alex Ovečkin z Washingtonu se trefil 28krát) i asistencích s 41 zápisy (druhý Erik Karlsson z Ottawy připravil 38 branek spoluhráčům).

Proti Nashvillu Kane zvyšoval průběžné vedení Chicaga na 3:1 v 25. minutě. Docílil tak své 30. branky sezony, čímž si vyrovnal své osobní střelecké maximum z ročníku 2009/10. Tehdy ovšem na to potřeboval plných 82 zápasů, letos na danou metu dosprintoval už po 49 startech.

Dominantní pozici si upevňuje rovněž nejproduktivnější nováček letošní sezony, Kaneův spoluhráč z útoku Artěmi Panarin. Ruská posila Blackhawks z KHL proti Predators vyprodukovala dvě přihrávky a celkově má na kontě 45 bodů (16+29) z 49 startů v NHL. Druhý novic letošní sezony Max Domi z Arizony dosud stihl posbírat 31 zápisů (13+18). Český obránce Michal Rozsíval v sestavě vítězů tentokrát nefiguroval a vše sledoval jen jako nehrající náhradník.

Po nedávném návratu z marodky se útočník Aleš Hemský (15:05, +/-: 0, 2 střely, 1+0) gólově prosadil už ve druhém startu za sebou. Jeho Dallas však ani jednou naplno nebodoval. Naposledy v úterý Hemský otevíral skóre duelu na ledě Los Angeles, které nakonec uspělo po těsném výsledku 3:2. Rozdílovou akci zařídil v 47. minutě útočník Milan Lucic.

České trio v sestavě Calgary, obránce Ladislav Šmíd (10:51, +/-: 0) a útočníci Jiří Hudler (10:59, -1, 1 střela) a Michael Frolík (18:03, -2, 1 střela), nezabránili porážce na ledě New Jersey. Devils, hrající naopak bez marodů Patrika Eliáše a Jiřího Tlustého, uhráli dva body po skóre 4:2.

Útočník Radim Vrbata (17:05, -1, 5 střel) byl s pěti střeleckými pokusy proti Henriku Lundqvistovi nejaktivnějším zakončovatelem Vancouveru. Kanadský tým si nakonec z Madison Square Garden odvezl bod za remízu 2:2 z řádné hrací doby, až v prodloužení rozhodl o výhře Rangers útočník J.T. Miller.

New Jersey - Calgary 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
6. Larsson, 21. Stempniak, 22. Boucher, 59. Greene - 10. Monahan, 36. Russell. Střely na branku: 26:28. Diváci: 14 319. Hvězdy zápasu: 1. Boucher, 2. Larsson, 3. Stempniak (všichni New Jersey).

NY Rangers - Vancouver 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
25. Stepan, 52. Zuccarello, 64. Miller - 10. Bärtschi, 37. Burrows. Střely na branku: 49:20. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello (NY Rangers), 2. Miller (Vancouver), 3. Miller (NY Rangers).

Philadelphia - Toronto 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
12. Read, 53. Gostisbehere - 14. Polák, 36. Lupul, 60. Hunwick. Střely na branku: 33:35. Diváci: 19 319. Hvězdy zápasu: 1. Hunwick (Toronto), 2. Gostisbehere (Philadelphia), 3. Kadri (Toronto).

Columbus - Washington 3:6 (1:2, 1:3, 1:1)
10. Rychel, 30. Jenner, 46. Murray - 13. a 25. Bäckström, 16. Chimera, 24. Ovečkin, 31. Burakovsky, 60. Johansson. Střely na branku: 35:28. Diváci: 12 291. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov, 2. Bäckström (oba Washington), 3. Rychel (Columbus).

Montreal - Boston 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
29. Barberio - 14. Talbot, 37. Bergeron (Pastrňák), 53. Pastrňák, 59. Marchand. Střely na branku: 39:24. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Rask (oba Boston), 3. Barberio (Montreal).

Tampa Bay - Edmonton 6:4 (2:2, 2:0, 2:2)
4. Něstěrov (Šustr), 17. Kučerov, 27. Palát, 38. Naměstnikov (Palát), 48. Boyle, 60. Killorn - 6. Kassian, 20. Letestu, 43. Draisaitl, 45. Pakarinen. Střely na branku: 31:26. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Palát, 2. Killorn (oba Tampa Bay), 3. Kassian (Edmonton).

Nashville - Chicago 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
24. Ellis - 20. Anisimov, 23. Pánik, 25. P. Kane, 60. Desjardins. Střely na branku: 39:27. Diváci: 17 122. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. P. Kane (oba Chicago), 3. Ellis (Nashville).

Los Angeles - Dallas 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)
14. Lecavalier, 20. Doughty, 47. Lucic - 4. Hemský, 20. Eakin. Střely na branku: 29:29. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Doughty, 2. Kopitar (oba Los Angeles), 3. Ničuškin (Dallas).