VIDEO: Lékaři v Brodě operují pomocí nové věže uvnitř těla pacienta

  • 1
Pacientka leží pod narkózou na operačním sále. Lékaři jí do břicha udělali tři malé otvory. Napustili dutinu břišní oxidem uhličitým. Dalšími otvory prostrčili minikameru a speciální nástroj. Operace, při níž ženě odeberou žlučník, začíná. V havlíčkobrodské nemocnici k tomu slouží nový přístroj.

Nemocnice v Havlíčkově Brodě zakoupila novou laparoskopickou věž. Právě pro zákroky, při nichž neinvazivní metodou operují v dutině břišní, přístroj slouží. Zdravotnické zařízení přišel na 1,6 milionů korun, přispěly na něj města a obce z okolí.

„Skoro jsem se až vyděsil, že chirurgie dostala sponzorský dar. To vůbec nebývá časté, je to výjimka. Sponzorské dary obvykle dostávají dětská oddělení nebo onkologie. Chirurgie, ač je to základ nemocnice, mezi nimi nebývá,“ podotkl při předání přístroje primář chirurgického oddělení Jiří Drápela.

Nová laparoskopická věž přibyla k dalším dvěma starším přístrojům, které už v nemocnici roky slouží. Svými parametry a vybavením je ale hravě předčí. „Obsahuje kompletní videořetězec ve FullHD, špičkový LED monitor a kamerovou jednotku s vysokým rozlišením,“ popsal hlavní plusy vedoucí oddělení zdravotnické techniky Adam Fila.

V nemocnici se přístroji dostane bohatému využití. Počty operačních zákroků prováděných laparoskopicky každoročně stoupají. „V některých oblastech, jako je operativa žlučníku, horního žaludku, dolního jícnu nebo kýlní chirurgie, již jednoznačně převažují laparoskopické zákroky,“ prozradil primář chirurgického oddělení Jiří Drápela.

Lékaři pacientovi nafouknou břicho, aby měli v dutině místo

Jak dodal, laparoskopicky se dnes provádí až 95 procent operací žlučníku nebo 80 procent operací kýly. A pro lékaře je při nich nejdůležitější co nejlepší a nejvěrnější zobrazení operovaných tkání.

Miniaturní kamera se do dutiny břišní dostane jedním vpichem. Druhým tam lékař vsune samotný operační nástroj. „Ten umí řadu věcí od řezání, stříhání a odběru materiálu až po pálení,“ popsala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Třetím vpichem se do těla napumpuje oxid uhličitý a udržuje se jeho tlak. „Obvykle ho bývají asi čtyři litry,“ řekl primář centrálních operačních sálů Vít Kaňkovský. Díky tomu se dutina břišní zvětší, pacient má při operaci „nafouknuté“ břicho a lékaři více místa pro manipulaci s nástroji a kamerou.

Samotná operace pak trvá několik desítek minut, ale i přes hodinu, podle náročnosti zákroku. Pro pacienta je tato metoda šetrnější než operace klasická, kdy dojde k otevření břišní dutiny. Po zákroku mu na těle nezůstane žádná dlouhá jizva.

„Pro pacienta je to menší zátěž, má menší pooperační bolesti a podstatně kratší dobu pozákrokové hospitalizace,“ vyjmenovává Petra Černo.