Podívejte, jak málo chybělo: Raketa přistála, pak se překotila a vybuchla

  • 136
První stupeň rakety Falcon 9 se při návratu poškodil a vybuchl. Ale k úspěchu nechybělo mnoho. Problém byl zřejmě v nezafixované opoře přistávajícího stupně rakety. Satelit Jason 3 ovšem úspěšně doputoval na oběžnou dráhu.

Návrat prvního stupně nosné rakety Falcon 9 americké společnosti SpaceX na Zemi byl spíše neúspěšný. Krátce po včerejším startu z kalifornské základny Vandenberg sice dosedl na určenou plošinu v Tichém oceánu, ale přistání bylo tak tvrdé, že se zjevně poškodil. Firma SpaceX o tom informovala na Twitteru:

18.ledna 2016 v 03:09, příspěvek archivován: 18.ledna 2016 v 15:30

First stage approaches center of landing droneship in Pacific pic.twitter.com/lI3q6LnwVP

18.ledna 2016 v 04:07, příspěvek archivován: 18.ledna 2016 v 15:29

Falcon lands on droneship, but the lockout collet doesn't latch on one the four legs, causing it... https://t.co/DpXsRQWal9

První stupeň se na plošinu na hladině moře trefil, „ale vypadá to na tvrdé přistání“, uvedla firma. Zakladatel a majitel společnosti SpaceX Elon Musk na Instagramu vysvětlil, že rychlost při přistání byla v pořádku, ale jedna z přistávacích podpěr se náležitě nezafixovala, takže se zlomila a raketa neudržela stabilní polohu: „Hlavní příčinou mohla být námraza způsobená kondenzací vlhkosti kvůli mlze v místě startu.“

Musk také poznamenal, že je mnohem obtížnější přistávat na námořní plošině než na pevnině, protože plošina je malá a navíc pohyblivá. Plovoucí přistávací platforma má rozměry přibližně 90 × 50 metrů a v době přistání byla v neklidných vodách asi 320 kilometrů západně od San Diega.

Raketa vynesla na oběžnou dráhu satelit Jason 3 amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Družice byla úspěšně navedena na oběžnou dráhu, odkud má sledovat změny klimatu na základě měření hladin oceánů.

Firma SpaceX v prosinci slavila úspěch, když první stupeň jejího raketového nosiče přistál na pevnině nedaleko místa startu. Úspěšné dosednutí na plošině v Tichém oceánu by však bylo premiérou.

Přistání 22. prosince 2015 (více informací v našem článku):

Společnost si od zachování prvního stupně raketového nosiče slibuje jeho opětovné využití při dalších startech, což přinese značnou finanční úsporu. SpaceX navíc očekává, že díky úspěchu s kosmickými experimenty rozšíří spolupráci s NASA, která si lety do kosmu objednává.

,