Výuka chemie je zvláště na odborných školách obtížnější poté, co novela zákona o ochraně veřejného zdraví zakázala nezletilým používat nebezpečné chemické látky. Mezi ně ale patří i obyčejný hydroxid sodný či dusičnan stříbrný i další, používané k základním chemickým pokusům a měřením (15. 1. 2016). | foto: František Vlček, MAFRA

Do škol se vrátí chemické pokusy. Vláda napravila omyl v zákoně

  • 141
Studenti středních škol budou moci od února opět provádět chemická cvičení a pokusy. Vláda totiž na svém pondělním zasedání schválila nařízení umožňující nezletilým žákům pracovat s většinou chemických látek. Zákaz pokusů na školách platí od začátku roku, kdy vstoupila v účinnost novela zákona o veřejném zdraví.

„Pokusy a olympiády, praxe a závěrečné zkoušky, ale i maturity chemiků a dalších jsou zachráněny. Děkuji odborným asociacím ve školství za pomoc při odstranění nezamýšlených důsledků novely zákona o ochraně veřejného zdraví,“ uvedla po jednání vlády na svém facebookovém profilu ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Nařízení vlády vstoupí v platnost okamžitě po jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů. Praktická výuka chemie by se tedy do škol měla vrátit v únoru, uvedla pro iDNES.cz mluvčí ministerstva Jarmila Balážová.

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví z dílny ministerstva zdravotnictví nedopatřením způsobila problém tím, že odstranila ustanovení umožňující nezletilým žákům nakládat s nebezpečnými chemickými látkami.

„Takto široký zákaz není z pohledu ministerstva školství důvodný, ba dokonce je nežádoucí v případě, kdy se nezletilý žák má v souvislosti s těmito látkami vzdělávat,“ komentovala problém již dříve Valachová.

Důsledky novely pociťují od začátku roku především střední školy zaměřující se na výuku chemie. „Nemůžeme používat běžné chemikálie, jako je hydroxid draselný, manganistan draselný, dusičnan stříbrný nebo hydroxid sodný, což je mimochodem látka používaná v domácnosti běžně na čištění odpadů. Studenti si mají připravovat odměrný roztok, navažovat látky. To teď nemohou a já zase nemůžu za každého studenta dělat navážku,“ uvedla v reportáži iDNES.cz vyučující pražské zdravotnické školy Iva Obhlídalová. Škola podle ní kvůli zákazu nemůže plnit rámcový vzdělávací program.

Než se situace vyřeší, provádějí žáci pouze omezené množství pokusů, při nichž se nepoužívají chemické látky klasifikované jako nebezpečné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video