Patagonie: kdo se tam jednou podívá, propadne jí nadosmrti

Patagonie vám možná evokuje nehostinnou a pustou krajinu kdesi na nejzazším výběžku Jižní Ameriky. Zemi bičovanou větry, nekonečné pláně a nepřístupné hory. Ve skutečnosti v Patagonii najdete úžasný kout světa plný nevšedních přírodních krás.

Oficiálně Patagonie leží na území Chile a Argentiny jižně od řeky Río Colorado, na severozápadě ji ohraničují Andy. Zatímco na mapě vypadá ve srovnání se zbytkem Jižní Ameriky nicotně, rozlohou Patagonie přesahuje milion kilometrů čtverečních, což je pro představu trojnásobek plochy Německa.

Je těžké v jednom článku představit Patagonii v celé její pestrosti – najdeme tu nádherné národní parky Torres del Paine nebo Los Glaciares, ledovce, sopky, nebo stále zelené lesy. Můžete stoupat do hor, plavit se fjordy pacifického pobřeží nebo pozorovat tučňáky. Patagonská příroda opravdu dokáže fascinovat – těžko bychom totiž jinde na světě hledali krajinu tak surovou a přitom tak krásnou. Říká se, že kdo se do Patagonie jednou podívá, ten jí propadne nadosmrti.

Na kajaku ve fjordech národního parku Pumalin

Park Pumalin leží v nejsevernější oblasti Patagonie a zahrnuje oblast mezi pobřežím a andským hřebenem, krajinu divokých lesů a neprostupných údolí. Vstupní branou do oblasti je chilské město Puerto Montt, odkud do parku vede legendární cesta Carretera Austral. Tuto šotolinovou autostrádu dal budovat generál Pinochet v naději, že tak propojí sever Chile s jihem. To se mu ale podařilo jen částečně, neboť pomalou Careteru Austral na několika místech přerušují hluboké fjordy.

Fotky z Patagonie

Národní park Pumalin drží jeden primát: jedná se o jeden z největších privátních parků na světě, který založil nedávno zesnulý zakladatel firmy North Face, Douglas Tompkins. Tento dobrodruh a častý návštěvník a obdivovatel Chile koupil v roce 1991 ranč Reñihué a postupně ho zvětšil až na dnešních přibližně 3000 km².

Stejně jako byl mořský kajak oblíbeným způsobem cestování Douglase Tompkinse, i my jsme se vypravili na čtrnáctidenní plavbu na mořských kajacích podél pobřeží. Naše trasa začala ve vesnici Hualaihué a kolem ostrovů jsme směřovali fjordem Comau o Leptepu k hradbě hor, zvedající se přímo z moře do dvoukilometrové výšky. Hlavní hřeben And tu není od pobřeží dál než několik kilometrů a tuto kompaktní hradbu prorážejí jen dva úzké boční fjordy Quintupeu a Cahuelmo. Objevili jsme tu nádherná místa na táboření a našli absolutní klid a panenskou přírodu. Plavbu, kterou jsme si zpestřili průzkumem fjordů, koupelí v termálech nebo degustací skvělých mušlí, jsme zakončili v městečku Hornopirén.

Království ledu, kam putují lidé z celého světa

Národní park Los Glaciares je nejvýznamnějším národním parkem Patagonských And na území Argentiny. Park leží při hranicí s Chile, nedaleko městečka El Calafete. V Los Glaciares najdeme unikátní krajinu, kterou odedávna formovaly ledovce, jež ve shodě s jeho jménem dosud pokrývají více než polovinu jeho území. Největším ledovcem v parku je 50 km dlouhý obr Upsala, který bohužel v dnešní době značně ubývá. Naopak ledovec Perito Moreno, ležící nedaleko města El Calafate, v současnosti roste.

Z bezpočtu patagonských ledovců se největší popularitě těší právě Perito Moreno. Ve vodách jezera Lago Argentina končí 4 kilometry široký a 32 kilometrů dlouhý ledovcový splaz, za jehož krásou sem putují lidé z celého světa. Z bezpečí vyhlídkových plošinek můžete zblízka pozorovat hru modrých odstínů kontrastujících se zelení pabuků a šedou barvou jezera. Díky pohybu ledovce se z jeho 40 metrů vysoké hradby neustále se hřmotem odlamují obrovské kusy ledu, takže se návštěvníci ani chvilku nenudí.

Ledovec Perito Moreno

Izolovaný argentinský park Los Glaciares dosud stále ještě odolává masivnímu náporu turistů, kteří se do jižní Ameriky vydávají s batohem na zádech. Milovníci pěší turistiky směřují do městečka El Chaltén, které je vstupní branou k nejkrásnějším trekingovým trasám.

Cesta pod nejznámější věže a ikony Jižní Ameriky „Cerro Torre“ a „Fitz Roy“ nám zabrala čtyři dny relativně snadného trekkingu. Nezapomenutelné byly zejména ranní rozbřesky, kdy jsme po nočním výstupu k vyhlídce pozorovali rudě nasvícené skály.

Krajem lam a skalních věží

Patagonský národní park Torres del Paine jako by ležel na samém konci zeměkoule. Z jedné strany ho obklopují hluboké fjordy ústící v Tichém oceánu a ze strany druhé se táhnou nekonečné jihoamerické pampy s pasoucími se stády lam a koní. Vysoké žulové věže rostou přímo z blankytně modrých jezer, po jejichž hladině tu a tam plují obrovské ledové kry. Vzduchem se prohánějí majestátní kondoři a stromy lenga, bičované neustálými větry, statečně vzdorují nepříznivému klimatu.

Pro většinu cestovatelů je vstupní branou do parku i do celé oblasti chilské město Puerto Natales, ale dostanete se sem i z argentinského El Calafate. Hlavní aktivitou v parku je pěší turistika – můžete se vydat na kratší denní výšlapy nebo zvolit několikadenní trek kolem proslulých věží. Z bezpočtu pěších tras patří mezi dvě nejoblíbenější osmidenní okruh kolem věží a o něco kratší túra, zvaná „dvojité vé.“

Skalní jehla Cerro Torre

Horský potok v Los Glaciares

Krajina v okolí El Calafate

V parku jsme pěší turistikou strávili necelý týden a prošli jsme nádherné trasy vedoucí lesy i podél jezer. Mezi nejkrásnější místa patří údolí Vallé Francés nebo vyhlídka na typické tři věže, zvaná Mirador de Las Torres. Na trasách leží několik krásných tábořišť, která jsou zdarma nebo za malý poplatek. Kdo se nechce vláčet se stanem na zádech, může se ubytovat pod střechou v některém z levnějších hostinců zvaných hostería, k dispozici jsou však i přepychové hotely.

Na konci světa

Na samém jižním cípu Patagonie najdeme souostroví zvané Ohňová země. Ačkoliv by tento název mohl vyvolávat hřejivé představy, s daleko větší pravděpodobností tady budeme mrznout, než bychom se potili. Pravidelné bouře bičující pobřeží i vrcholky And po sobě zanechávají stopy v podobě pokroucených větví zakrslých stromů.

Je to země extrémů, což zdaleka neplatí jen o zdejším proslulém počasí. Argentinská Ushuaia se pyšní přívlastkem nejjižnějšího města světa (i když chilské Puerto Williams leží ještě o kousek dál na jih) a najdeme tu i nejjižněji položený národní park světa, Tierra del Fuego. Ne nadarmo místní přezdívají této oblasti „Fin del Mundo“, neboli „konec světa“. Spousta návštěvníků bere ke své škodě návštěvu Ushuaia jenom jako přestupní stanici při cestě na Antarktidu, přitom rozhodně stojí za to vypravit se sem a okolí pořádně prozkoumat.

Zatímco centrum Ushuaii je veskrze turistické místo se spoustou obchůdků a skvělých restaurací, hned za jeho branami začíná skutečná divočina hor, jezer a dravých řek. My jsme navštívili národní park Tierra del Fuego s pralesy pabuků a množstvím divokých zvířat, podnikli několikadenní túru přes sedlo Oveja vedoucí nádherným údolím Andorra s pasoucími se koňmi, navštívili jsme obrovskou kolonii tučňáků a přímo z okraje Ushuai vystoupali k ledovci Martial.

Může se hodit

Doprava

  • Doprava po Patagonii je trochu logistický oříšek – vzdálenosti jsou totiž ohromné. Výchozím bodem na jihoamerickém kontinentu je pro většinu návštěvníků Buenos Aires, odkud létají linky do El Calafate a Ushuaia. Do NP Pumalin se nejlépe dostanete z města Puerto Montt, kam létají linky z chilského Santiaga.
  • V místě lze cestovat linkovými autobusy (lístky na bus se většinou musí kupovat přímo na místě, on-line rezervace není pro cizince možná). Cestovat můžete i pronajatým autem.

Kdy jet

  • Ideální období je léto, které na jižní polokouli trvá zhruba od prosince do března.
  • Počasí v jižní Patagonii se velmi rychle mění, většinou se střídají slunné dny s dešťovými přeháňkami; typický je také silný vítr.

Ubytování

  • V městech Puerto Montt, El Calafate, El Chaltén a Ushuaia najdete výběr hotelů a ubytoven všech cenových kategorií.
  • V přírodě a národních parcích můžete tábořit zdarma nebo za menší poplatek. V parku Torres del Paine najdete několik možností ubytování pod střechou (tzv. hostérie).

Užitečné weby

  • www.torresdelpaine.com
  • www.losglaciares.com
  • www.parquepumalin.cl/

Jak si cestu zajistit

Cestovat můžete bez problému sami, na „vlastní pěst“, Patagonie je z hlediska kriminality poměrně bezpečná destinace; problémem někdy bývá komunikace, protože většinou se dorozumíte jenom španělsky. Zájezdy do Patagonie zajišťuje několik tuzemských cestovních kanceláří (například Adventura nebo Firotour), Dovolenou na míru zajišťuje například CK Inspira - www.VIPholiday.cz, kombinaci Patagonie s návštěvou Antarktidy nebo Falklandských ostrovů najdete na www.Polarnicesty.cz.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...